Bilgisayarı PSU'dan kapatmak zararlı mı?

XandX

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bugün ilk defa başıma geldi bilgisayarı kapattığım halde monitörden görüntü gitti fakat donanımlar çalışmaya devam etti. Sabahta iş var diye PSU üzerinden kapattım sıkıntı olur mu? Zaten ilk defa oluyor.

Tavsiye etmem ancak arada bir olması problem teşkil etmez, güncel PSU'larda yeterince koruma var.

Merhaba bugün ilk defa başıma geldi bilgisayarı kapattığım halde monitörden görüntü gitti fakat donanımlar çalışmaya devam etti. Sabahta iş var diye PSU üzerinden kapattım sıkıntı olur mu? Zaten ilk defa oluyor.

Bilgisayar Power tuşundan kapatın en kötü direkt olarak PSU on off düğmesi ile kapatmanı önermem sık kullanımda sorun çıkma ihtimali yüksek.

Olmaz fakat tekrarlamamaya çalışın. Direkt fişten çekmek gibi oluyor sonuçta.

Bilgisayarın kapanmadığı durumlarda mecbur kalabiliyoruz tabii böyle şeylere.

Psu Phanteks 650 w kullanıyorum umarım sıkıntı çıkarmaz.
Devam et hep beraber ne olduğunu görelim :) Yapma güzel kardeşim güzelce windows kapat de PC kapandıktan sonra PSU'dan kapatabilirsin hatta daha tatlı olur gelip giden elektrik kesintisi olursa saçma bir voltaj gelip anakarta zarar verebilir.Ben PC yi kapatmama rağmen anakarta elektrik gelmeye devam ediyor.PC'yi kapattıktan sonra 3 lü prizi çekiyorum en garantisi.

Devam et hep beraber ne olduğunu görelim :) Yapma güzel kardeşim güzelce windows kapat de PC kapandıktan sonra PSU'dan kapatabilirsin hatta daha tatlı olur gelip giden elektrik kesintisi olursa saçma bir voltaj gelip anakarta zarar verebilir.Ben PC yi kapatmama rağmen anakarta elektrik gelmeye devam ediyor.PC'yi kapattıktan sonra 3 lü prizi çekiyorum en garantisi.
Ben de fetişim olduğu için o şekilde kapatmadım zaten. İlk defa o şekilde kapattım ve bu kapatmadan kaynaklı sıkıntı olur mu diye sordum.

Yapmayın, gücün direkt kesilmesi demek bu. Olmaz diyen arkadaşlar neye dayanarak söylüyor bunu bilmiyorum ancak sistemi bu şekilde kapatmak bileşenlerin gücünü birden kesmek demek. Elektrik kesintisinden farkı yok. Disklere ciddi zararlar verebilir, diğer bileşenler için de zararlı olabilir. Yapmayın, gerekirse uzun sürsün kapanması ancak sistemin kapatmasını bekleyin.

Zaten kapanması uzun sürüyorsa o sırada sistemin sıraya koyduğu bir işlem vardır, bunun tamamlanması ve donanımların güvenle kapatılması gereklidir. Sistemde genel bir yavaş kapanma sorunu varsa bunu ayrı konuda sorabilirsiniz ona yönelik çözümler de bakarız.

Yeni konular

Geri
Yukarı