Bilgisayarı sürekli overclocklu kullanmak zararlı mı?

Yalnız o işlemci 2017'in dördüncü çeyreğinde çıktı. O zamanlar fiyatı tam hatırlamıyorum ama 2000 lira bandıydaydı. Hatta @Asım Demir 2000 TL altı bir fiyata satın almış olabilir. O zamanın High End işlemcisiydi. O yüzden şimdi fotoyla F/P karşılaştırması yapmak hiç adil değil. Belki birkaç sene sonra 3600'den daha iyi performans veren daha ucuz bir işlemci çıktığında o zaman sen mi kazık yemiş olacaksın? Hayır. Aksine sen onun o geçen süre zarfında ekmeğini yemiş olacaksın. Bu şekilde düşün.

Katılıyorum, zaten 8700K'ya da şu an 3600 TL veren de artık ne bileyim!!!!! İlk çıktığı zamanlar yanlış hatırlamıyorsam 1900-2000 TL civarıydı bizim ülkemizde. O zamandan bu zamana neredeyse 3 yıl geçti ve 8700K'yı o zamanlardan sahip olan kişiler de zaten Ryzen serisinin yüzüne bile bakmaya gereksinim duymuyor şu an, yılına göre canavar gibi işlemciydi zaten, bahsi geçen karşılaştırma oyun olacaksa da özellikle de sağlam bir OC'la ; 8/16 OC'lu 3700X'e 1080p oyunculukta nal toplattığı da bir gerçek. O karşılaştırma tablosu da tam anlamıyla bir fiyasko bana göre, kaç kişi o işlemcilerle gerçek zamanlı sentetik bench programlarını kullanıp, analiz yapıyor ki sanki? Bu oran genele vurulduğunda; eminim pasta diliminin büyük bir çoğunluğunu hardcore gamer sınıfı kullanıcılar oluşturuyordur. Gerçi artık 10-15 FPS kaybetmek uğruna daha ucuza AMD işlemci tercih edenlerin de sayısı epey bir arttı, bizim gibi doları efektif olarak 7 TL civarından almayan ekonomisi çok daha güçlü olan ülkelerin de son zamanlarda trendi olmaya başladı bu durum.

2018'de Z370 iyi bir kart ve 8700K (Gaming Carbon gibi) rahatlıkla 3000 TL'ye alınıyordu. Şu an bunların halefi 5K. (10700K +Z490)

Asgari ücret o zamanlar 450 dolar idi şu an 338 dolar.

Gerçi eski Türkiye'de 6/12 işlemci alabilen mi vardı (!)

Ryzen'in dengesiz voltaj vakaları, crash sorunları beni endişelendiriyor.
Aslında bunun asıl sebeplerinden biri AMD'nin hala PGA soket kullanmasından kaynaklı.

LGA soket, yani pinlerin anakartta olması işlemciye daha stabil güç gitmesini sağlar ve işlemci daha stabil çalışır.

PGA artık eskilerde kaldı o yüzden AMD'nin AM5 sokette LGA'ya geçmesini istiyorum.

Son düzenleme:
Ryzen serisi kullanmadım ama AMD FX 6100 kullandım 6 çekirdekli RX470 ile darboğaz yapıyordu i5 3570 aldım 200TL'ye GTA 5 Ultra'da 35 FPS oynarken i5 3570'i taktığımda uçak sürerken 120 FPS oluyordu, normal gezerken 70 80 arasıydı şu an i7 3770K RX580 var elimde.

Bence senin kafanda bir sorun var dostum kazıklanmayı çok seviyorsunuz :D.
Bos yapmissiniz iste benim 10 yillik kasada fx-6100 var. Madem kullanmadiniz bu üstün bilgiye nasil ulastiniz merak icindeyim?

Boşa yapılmıştan kastım işlemciniz 3.20 temel frekans hızı var ise siz bunu 3.60 yapsanıza çok fark hissetmezsiniz eğer işlemciniz diğer bileşenlere düşük kalıyor ise overclock yapmanı tavsiye ederim.

Bu mesajım sanırım yanlış bilgilendirme olarak raporlanmış nerede yanlış bilgi var hangi moderatör arkadaş bu uyarıları veren merak ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı