Bilgisayarı yüksek performansta açık tutmak sorun olur mu?

CasualUser

Hectopat
Bilgisayarda ne zaman işim olacağı belli olmuyor, o yüzden bilgisayarı her seferinde tekrar açmakla uğraşmak istemiyorum. Tüm gün yüksek performans modunda bilgisayarı açık veya kilit ekranında bıraksam sıkıntı olur mu? Geceleri 8 saat civarı kapalı oluyor yine.
Sadece yüksek performans modunda bu arada; fan hızı, ekran kartı performansı vs onları programından özel olarak ayarlamadım. Otomatikte hepsi.

Dengeli olarak bırakmanız daha sağlıklı olacaktır. Sistem böylelikle gerek duyduğu zaman frekansları arttıracaktır. Onun dışında yeterli soğutmanız var ise Yüksek Performans'a ayarlayabilirsiniz fakat sistem fazladan güç tüketip ısınabilir.

Ben oyun oynamadığım sürece dengeliye bile almıyorum. Güç tasarrufu modu internette gezinmek için falan yeterli oluyor. Performans modu işlemcinizin fazla güç tüketmesine ve ısınmasına yol açar.

Sorun olmaz ama performans modundaki ayarlarda işlemci stabil olarak %100 çalışmaya ayarlıysa; Yani hiçbir işlem yapmadığı zamanda çalışıyorsa ömrünün boşuna kısalmasına neden olur. Hem enerji tasarufu için hem de PC'nin ömrünü gereksiz kısaltmamak için; Kullanmadığınız zamanlarda kapatmanızı tavsiye ederim. En iyisi olur. SSD'niz varsa hızlı açılacağı için sorun olmayacaktır. Hatta 1 günden uzun zaman kullanmayacağınız zamanlarda fişi çıkarmanız iyi olur, tasaruf açısından.

Yeni konular

Geri
Yukarı