Bilgisayarım kaç kez direkt kapanırsa bozulur?

shadowsw

Picopat
Daha fazla  
RAM
16 GB RAM
Ekran kartı
GTX 1660 SUPER
Anakart
ASUS Prime b450m k-ii (bilmem ne)
İşlemci
AMD Ryzen 5 PRO 4650G
Şu ana kadar 3-4 kez elektrik kesitintisinden ve 1 kez kardeşim tarafından bilgisizlik yoluyla kasa tuşuna basılı tutularak kapandı. Bozulur mu? Kaç kez olursa bozulur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ani akım kesmeler tabii ki hoş değil, ancak bu net sayısı olan bir durum değil.
Aynı zamanda bu “ufak ufak zarar verir zamanla” gibi bir durum da değil. Zarar verecekse tek seferde cortlatır. Cortlamadıysa korkmana gerek yok yani.

Öncelikle elektrik kesintisi, tuştan kapatma gibi sorunlar sorun teşkil eder. Fakat kimse çıkıp 5. defada bozulur veya 200. defada bozulur diyemez.

PSU kalitesine ve şansa bağlı. Çok kaliteli bir PSU 3. kez kapandığında bozulabilir. Veya çok kalitesiz bir PSU defalarca kez sorunlu bir şekilde kapansa bile sorunsuz çalışıyordur.

Yapabilecekleriniz akım korumalı ve kaliteli bir priz kullanmak. Kaliteli bir PSU kullanmak. Bilgisayarı olabildiğince bu tarz kapanmalardan korumak.

Veri bozulması dışında başka bir risk göremiyorum. Onun da bir sayacı yok. Nasip kısmet artık orası. En fazla yeniden kurulum yaparsınız beklenmedik kapanmalar karşısında. O da hemen hemen olacak bir ihtimal değil. PSU yazanlar da hangi alemde yaşıyor merak ediyorum. Kesintiden dolayı PSU da donanım da bozulmaz. Bayılmış gibi tekrar kaldığı yerden devam eder sistem.

SSD Diskler ani elektrik kesintisine duyarlıdır, HDD ler ise, çalışırken güç gidince aniden spin down yapacağı için zamanla diskte sorunlar oluşabilir.Verileriniz bozulabilir. Bunlar dışındaki bileşenlerin(*Belki psu) bozulmaları için neden göremiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı