Bilgisayarım sürekli reset atıyor

CH0PPER

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Konuyu doğru yere mi açtım tam olarak bilmiyorum ama yanlış yere açtıysam şimdiden özür dilerim. Benim şöyle bir sorunum var; 2 gün öncesine kadar sorunsuz çalışan bilgisayarım 2 gün önce mavi ekran verdi. Mavi ekranda " a problem has been detected and windows shut down... " gibi bir yazı yazdı. Açılışta da windows bekleyen bir hatayla karşılaştı dedi. Sorunun ayrıntılı incelenmesinde de şu yazı yazıyordu;

Kod:
Sorun imzası:
Sorunlu Olay Adı: BlueScreen
OS Sürümü: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Yerel Kimlik: 1055

Sorun hakkında ek bilgiler:
BCCode: 124
BCP1: 0000000000000000
BCP2: FFFFFA8004B016A8
BCP3: 0000000000000000
BCP4: 0000000000000000
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar:
C:\Windows\Minidump\031614-21496-01.dmp
C:\Users\Cem\AppData\Local\Temp\WER-53305-0.sysdata.xml

Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun:
http://go.microsoft.com...kid=104288&clcid=0x041f

Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun:
C:\Windows\system32\tr-TR\erofflps.txt

Bu olay olduktan sonra pek önemsemedim. Bir kaç kez daha olmuştu önceden, bir şey olmaz dedim ama yarım saat sonra tekrar mavi ekran verdi. Sonra bu süre gitgide düştü ve 4-5 dk da bir hata vermeye başladı. O gün bilgisayarıma sadece AirTies 2315'in driverını yüklemişim ve herhangi bir virüs yoktu. En sonunda dayanamadım ve bilgisayarıma format attım. Formattan sonra 1-2 saat düzgün çalıştı fakat ekran kartı driverlarını yüklemeye çalışınca pc kendine rest atmaya başladı. Ekran kartını çıkardım, bilgisayar düzgün çalışmaya başladı herhangi bir sorun mavi ekran veya kendi kendine rest atma gibi bir olay olmadı. İnternetten azıcık araştırınca mavi ekran sorunlarının genelde ekran kartı sürücülerinden veya ramlerden kaynaklı olduğunu farkettim. Ram'im düzgündü, herhangi bir yanlış takılma veya başka bir hata yoktu. Birde zaten format atmadan önceki sistemimde ekran kartı driverı yoktu. (CCC silinmişti, hata verip açılmıyordu. Silip tekrar yüklemiştim ama yine açılmadı. Bende öylece bırakmıştım driversız kullanıyordum, anakartın driverlarınıda yüklememiştim üşengeçlikten ama hiç bir sıkıntı yoktu). Neyse onboard üzerinden CCC kurdum. Microsof frame.net yazılımınıda istedi onuda indirip kurdum. CCC açıldı. Bilgisayarı kapatıp ekran kartını taktım ve tekrar açtım. Monitörün üstünde ekran çözünürlüğü 800 x 600 yazdı, masaüstü de piksel piksel gözüküyordu. Masaüstüne sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü dedim, gelişmiş özellikleri seçtim. Driverını yüklemediğim halde orada Amd readon hd 6670 yazarken, şimdi standart vga üzerinde grafik bağdaştırıcısı gibi bir yazı yazdı. Sonra CCC açmaya çalışırken ekranda değişik çizgiler, desenler çıktı ve bilgisayar mavi ekran vermeden kendine reset attı. Tekrar açmaya çalıştığımda ya hoşgeldiniz yazısında reset atıyor yada masaüstünde beklerken rastgele desenler çıkıp pc kendine rest atıyor. Pc ekran kartını da görmüyor.( Bundan bir önceki format atışımda da görmemişti 1 hafta sonra rastgele kendi kendine görmüştü).

Yapacak bir şeyim kalmadı 2 gündür uğraşıyorum kafayı yiyeceğim. Biraz uzun oldu ama eğer bunu gibi şeylerden anlıyorsanız lütfen bi yardımcı olun :(

Windows minidump içindeki hata dosyası;
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Sistemim;
  • AMD Athlon X2 270 3.4 GHz
  • MSI 760 GM P21(FX)
  • Corsair XMS3 4 GB RAM
  • Xilence 400W PSU
  • Powercolor HD6670

Son düzenleyen: Moderatör:
BCCode 124 hatası ekran kartınızda bir sıkıntı olduğunu gösterir. Sorunun ekran kartınızda olduğunu düşünüyorum. Lütfen Furmark programıyla ekran kartı testi yapar mısınız?

Sistemim;
BCCode 124 hatası ekran kartınızda bir sıkıntı olduğunu gösterir. Sorunun ekran kartınızda olduğunu düşünüyorum. Lütfen Furmark programıyla ekran kartı testi yapar mısınız?

Ekran kartının test programını kaldıracak kadar stabil çalışacağını sanmıyorum, sürekli bilgisayarı yeniden başlattırıyor :( 
İnternette bu ekranda çizgiler çıkıp rest atması bir kaç kişide daha olmuş. Hepsinde de ekran kartının bozuk olmasından kaynaklı. Herhalde benim de ekran kartım bozuldu. :confused:

Dediğim testi yaptıktan sonra ekran kartınızın bozuk olup olmadığı ortaya çıkacak. Bunun yanında ekran kartınızın arızalı olma ihtimali çok yüksek. Bu vesileyle öğrenip yeni bir ekran kartı almak için kolları sıvarsınız.

Arkadaşlar sorun ekran kartında sanıyordum ama ekran kartını çıkarınca da 2 kez mavi ekran verdi (ama sonrasında düzgün çalışmaya devam etti, ekran kartı gibi sürekli rest attırmadılar). Hatalar şunlar;

Kod:
Sorun imzası
  Sorunlu Olay Adı    BlueScreen
  OS Sürümü    6.1.7600.2.0.0.256.1
  Yerel Kimlik    1055

Sorun hakkında ek bilgiler
  BCCode    1000007e
  BCP1    FFFFFFFFC0000005
  BCP2    FFFFF88006C11E26
  BCP3    FFFFF88002FCB948
  BCP4    FFFFF88002FCB1A0
  OS Version    6_1_7600
  Service Pack    0_0
  Product    256_1

Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar
  CWindowsMinidump031614-26660-01.dmp
  CUsersCemAppDataLocalTempWER-58656-0.sysdata.xml

Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun
  httpgo.microsoft.comfwlinklinkid=104288&clcid=0x041f

Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun
  CWindowssystem32tr-TRerofflps.txt

Sorun imzası:
  Sorunlu Olay Adı:    BlueScreen
  OS Sürümü:    6.1.7600.2.0.0.256.1
  Yerel Kimlik:    1055

Sorun hakkında ek bilgiler:
  BCCode:    3b
  BCP1:    00000000C0000005
  BCP2:    FFFFF96000114283
  BCP3:    FFFFF88006A43060
  BCP4:    0000000000000000
  OS Version:    6_1_7600
  Service Pack:    0_0
  Product:    256_1

Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar:
  C:\Windows\Minidump\031714-17581-01.dmp
  C:\Users\Cem\AppData\Local\Temp\WER-51012-0.sysdata.xml

Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun:
  Windows 7 Gizlilik Bildirimi - Microsoft Windows

Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun:
  C:\Windows\system32\tr-TR\erofflps.txt

Bu hatalar neden kaynaklı olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Memtest86 programıyla bir test gerçekleştirdiniz mi? Örneğin Recep Baltaş'ta böyle bir sorun yaşıyordu o da aynı şekilde çözmüştü.

Bilgisayarım sürekli mavi ekran hatası veriyordu ve saçmalıyordu. Memtes86+ ile bellek testi yaptım ve bozuk bellek modülünü bulup çıkardım

Ekran kartı sürücüsü güncel mi? Güncel değilse güncelleyin veya güncelse sürücüyü bir alt sürüme düşürün. Bu hata kodu yanlış hatırlamıyorsam ekran kartı sürücüsü kaynaklı bir kod olması gerekiyor. Arkadaşların dediği gibi bir de Memtest86+ ile RAM'lerinizi test edin. Eğer sorun RAM'lerde de değilse ekran kartı sürücüsünü kaldırın. Ekran kartını takmadan ve ekran kartı sürücüsünü kurmadan uzun süre deneyin bakalım reset atacak mı? Tüm ihtimalleri değerlendirmeliyiz.

Memtest86+ yı deneyeceğim şimdi, zaten bilgisayarı ekran kartsız yaklaşık 3 gündür kullanıyorum 2 kez mavi ekran verdi. Şuan yüklü değil ama ekran kartını denerken sürücüm günceldi.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı