Bilgisayarım Uyku Modundan Çıkmıyor

Selam arkadaşlar. MSI GF615M-P33 V2 sürümünü kullananlar anakart sürücüsünü MSI'ın sitesinden indirmesin. Çünkü yanlış sürüm var. Anakartımın nForce 630a yongasına ait olmayan nForce 15.56 sürücüsü var. 15.56 sürücüsü nForce 630a'ya destek vermiyor. Nvidia'nın sitesinden yonga setinize ait olan 15.49 numaralı sürücüyü indirmeniz gerekiyor. nForce 630a'ya destek veren son sürücü, 15.49.

Her neyse Recep Baltaş'ın verdiği ''Driveridentifier'' adlı programın mantığı şöyle, sizin anakartınızın örneğin, chipseti için çıkmış internetteki tüm sürücüleri arayıp gösteriyor. Yani internette donanımınıza ait kullanabileceğiniz her türlü sürücüyü sunuyor. Mevcut sürücülerimden daha güncellerini bulmasına rağmen çoğu uyumsuz 32 bit sürümlerdi. Ama donanımı eski ve Driver bulma konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlara şiddetle önerebileceğim bir program.

Ayrıca sorunuma neden olan parça, ekran kartım. Ekran kartımı söküp, Onboard ekran kartımı kullandığımda hiç bir sorun olmadan uyku moduna girip çıkabiliyorum. Ama harici bir ekran kartı olan HD 5750'yi taktığımda ise uyku modundan çıkamıyorum. Daha doğrusu tüm bileşenler çalışıyor. Mouse'a ışık dahi geliyor. Ama ekrana görüntü gelmiyor.

Kısacası sorun hala devam etmekte.

13.2 sürümüm. Maalesef. Yukarıdaki ayalarlar dışında, S1 veya S3 seçmem için bir ayar var. ACPI açıp kapatmam için bir ayar var. Wake Up Event ayarı var ve adını hatırlamadığım gücün bilgisayar kapandığında devam edip etmemesi ile ilgili bir ayar var.

Bende aynı sorunu yaşıyordum ve çözümünü ayarları kurcalayarak bulduğum için çözüm bekleyen arkadaşlara yazıyorum.

Bios ayarlarından "Resume By USB Device" seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu ayar uyku modunda klavye ve fare ile uyku modundan çıkmanızı sağlayacaktır.

Bios ayarı bu şekilde olmalı:

MSI_SnapShot.jpg

Bu sorun bende de windows 10'a gelen bir güncellemeden sonra olmaya başladı. Uyku modundan çıkmaya çalıştığımda bilgisayar açılıyor klavyenin ışıkları geliyor mouse ışıkları yanıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. Karıncalanma olup tekrar siyah ekran oluyor ve hiçbir şekilde ekran açılmıyor.

Dahili ekran kartı olan inter hd graphics 530 ekran kartımın son driverını kurduktan sonra sorun düzeldi. Benimle aynı sorunu yaşayan (uykudan sonra ekrana görüntü gelmeyen) arkadaşlar bu şekilde bir deyebilirsiniz bilginiz olsun.
Bu sorun bende de windows 10'a gelen bir güncellemeden sonra olmaya başladı. Uyku modundan çıkmaya çalıştığımda bilgisayar açılıyor klavyenin ışıkları geliyor mouse ışıkları yanıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. Karıncalanma olup tekrar siyah ekran oluyor ve hiçbir şekilde ekran açılmıyor.

upload_2017-12-1_13-43-24.png

Bende aynı sorunu yaşıyordum ve çözümünü ayarları kurcalayarak bulduğum için çözüm bekleyen arkadaşlara yazıyorum.

Bios ayarlarından "Resume By USB Device" seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu ayar uyku modunda klavye ve fare ile uyku modundan çıkmanızı sağlayacaktır.

Bios ayarı bu şekilde olmalı:

Eki Görüntüle 255060
Çok teşekkürler, işe yaradı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı