Bilgisayarıma zararlı bulaştı

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Bilgisayarıma USB'mi takmamla zararlı bulaşması bir oldu. KTS harici disk taraması çalıştı. USB belleğimde iki zararlı buldu, karantinaya alındığını belirtti. Ancak zararlı bilgisayarıma da bulaştı. Google Chrome anasayfamı değiştirdi. Masaüstü arkaplanımı değiştirdi. Sorularınızı bekliyorum.
@Murat5038

Bu konuyu 27.11.2021 tarihinde açmamamın sebebi öncelikle Kaspersky Türkiye teknik desteğine yönelmiş olmamdır.
Öncelikle support.kaspersky.com adresinden raporumu oluşturdum.
29 Kasım 2021 Saat 17:20'de 02169001218 numarasını aradım. Uzaktan bağlantı ile kontrol edilmesini istedim. Zakir Zaman beyin mesai bitimine az kaldı yarın bağlanırım demesi üzerine 29 Kasım 2021 saat 17'de bağlanmak üzere görüşme sona erdi.
30 Kasım 2021 saat 17:28'de aynı numarayı tekrar aradığımda bu sefer bir hanımefendi cevapladı. Zakir bey müsait değil dedi. 28 dakika geciktiğim için tüm günü aksattılar.
1 Aralık 16:30'da aradığımda Zakir beye ulaşabildim. Kaspersky Bomgarcloud programını indirmek için gönderilen linki Google Chrome adres satırına yazarken kaspersky.bomcarcloud şeklinde devam eden linki adres satırına yazmam sona erince (henüz siteye bağlantı kurmamıştım) adres satırında ".com" ibaresi belirdi. Ben de link haricindeki ifadeyi silip üç kere kontrol edip klavye üzerindeki Enter tuşuna bastım. Bu sefer de (www.google.com adresinin www.google.con olarak değişmesi şeklinde örneklendirebileceğim) bir olay yaşadım.
Teknik destek gönderdiği programa Windows kullanıcı hesabı isteğine evet dememi istediğinden onayladım. Kullanıcı sözleşmesini kabul ettim.
Zakir bey tekrar onay ekranı geleceğini belirtince onu da onayladım.
Bağlantı başladı. Ben dokunmadığım halde Zakir bey görüşme boyunca iki kere "siz mi dokundunuz mouse'a" dedi.
Masaüstü arkaplan değişmesi Kaspersky teknik destek mühendisi Zakir ile bağlantının dördüncü dakikasına denk geldi. Masaüstü arkaplanı siyah bir arkaplan ile değişti.
1 Aralık 17:28 Beyefendinin sesinin kesilmesinin ardından müşteri hizmetlerine bağlanma müziği çalmaya başladı ardından görüşme sonlandı. Chat üzerinden görüşmede misiniz yazdı. Benden tam tarama raporunu paylaşmamı istedi. Karantinadan çıkarmamı ve mail ile iletmemi istedi. Ben yaparsam sorumluluk bende olur ben yapmazsam ben sorumlu olmam ifadesini kullandı.
4 Aralık 14:19 Bilgisayarınızda virüs yok zaten antivirüs kullanıyorsunuz dedi. Bilgisayarcıya götürün bilgisayarınızı dedi. Bilgisayarcıların orijinal işletim sistemi kullanmayacağını belirtti. Biz yapabileceğimizi yaptık demesinin ardından görüşme sona erdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı