Bilgisayarımda fan yok

Blera

Hectopat
Yer
Sibirya Dağları'na tırmanıyor.
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Abim 5 yıl önce bir bilgisayar toplamıştı. Ben de bugün kasayı temizlemek için açtığımda bilgisayarda fan yoktu. Gerçekten şaşırdım bilgisayarın nasıl yanmadığına. Acaba fan tavsiyesi yapabilir misiniz? Bilgisayar donanımlarını aşağıya yazdım;

*i5 6600 Core 3.3 GHz işlemci.
*GTX 960 2 GB VRAM ekran kartı.
*650W PSU.
*H110M-C anakart.

Benimde fan yok. Ramler cayır cayır yanıyor. 8cm fan var fakat çok ses çıkartıyor o yüzden takmıyorum. Bu fanların sesini nasıl düşürebiliriz?

Standart olarak önde ve arkada fan girişi bulunur siz görmeseniz de fotoğrafını paylaşmanız bu işten anlayan arkadaşların size yardımcı olmasını kolaylaştıracaktır.

Standart olarak önde ve arkada fan girişi bulunur siz görmeseniz de fotoğrafını paylaşmanız bu işten anlayan arkadaşların size yardımcı olmasını kolaylaştıracaktır.

Kasa bu arkada da bir egzoz fan girişi var. Kasanın ismi
ASUS Vento TA-B22

Dosya Ekleri

• 3619_01.jpg
    125,4 KB · Görüntüleme: 116

Kasayı açıp fotoğraf atmazsınız, kasanın modelini de linkle paylaşmazsınız. Bu kadar özensiz şekilde yardım istemeniz hiç doğru değil. Lütfen size yardım etmek isteyen insanlar kadar kendi sorununuzun çözümüne uğraşın.

Ben farketmemiştim. Harddisklerin olduğu bölümde olduğu için görmemişim pardon arkadaşlar. Bu arada kasayı ben toplamadım abimle bir bilgisiyarcı topladı adam takmamış fan yanında geldiği halde çakal . Önerisi olan varsa yazabilir arkadaşlar. 100-250TL arası bütçem var.

Son düzenleme:
Benim de fan yok. RAM'ler cayır cayır yanıyor. 8cm fan var fakat çok ses çıkartıyor o yüzden takmıyorum. Bu fanların sesini nasıl düşürebiliriz?

Evet RAM'lar çok ısınıyor fan olmayınca 11 yıldır bozamadım RAM'lari o yüzden için rahat olsun.
BIOS'un destekliyorsa fan ayarı yapabilirsin. Yeni anakartların çoğunda bu özellik var. İşlemci fanının hızını düşüren program bulmuştum da güç kaynağına bağlanan egzoz fana falan ayar yapamamıştım o yüzden kullanmıyorum.
Anakartında işlemci fanının bağlandığı gibi ekstradan 3 pin girişi varsa (PWR_FAN) bios üzerinden fan ayarı yapabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
, anakarttaki üç pin girişine bu aparatı takıp 4 pinli fanları bağlayabilirsin. Direkt güç kaynağına bağlayınca son hız dönüyor bu işini görür. Biraz araştır.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…