Bilgisayarımda virüs mü var?

Serdar ak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar normalde çok dikkatli olurum böyle şeylerde ama geçenlerde Minecraft'a ( :D ) mod yüklerken virüs yüklemişim, masaüstüne chromium falan geldi. Malwarebytes virüs programıyla sildim defalarca. Gitti diye düşündüm. Az önce görev çubuğunu özelleştirirken chromium ve segurazoclient.exe gördüm ama basınca bir şey gözükmüyordu. İnternete yazınca yanlış birinin reimage diye bir şey indirdim. O da virüsmüş. Uninstallerından sildim ama revo uninstallerdan silmek daha iyiymiş dediler. Yükledim ama iki virüse dahi rastlamadım o programda. Malwarebytes'da bir şey gözükmüyor ancak emin olmak için Kaspersky Total Security indirdim tam tarama yapıyorum inşallah bir şey çıkmaz, PC'ye format atmak istemiyorum. Bir de birilerinden denemesini rica edeceğim, görev yöneticisini ilk açtığında CPU kullanımı 60, 70 oluyor ama aniden 13 falan oluyor, virüs var da kendini mi gizliyor anlamadım, bilgisayardan sizde de mi öyle olduğunu görmek için deneyebilir misiniz? Bir de siz sormadan söyliyim PC'de yavaşlama Google falan açarken hissetmedim ama virüs daha yeni olduğu için çok da anlamamış olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin tarama yapılırken, CPU kullanımı yükselmesiyle bu olağandır. Virüs olmasa bile CPU dengesiz hareketler sergileyebilir, ani yükselip ani inebilir. Tam tarama yapıyorsanız bu durum normal.

Arkadaşlar normalde çok dikkatli olurum böyle şeylerde ama geçenlerde Minecraft'a ( :D ) mod yüklerken virüs yüklemişim, masaüstüne chromium falan geldi. Malwarebytes virüs programıyla sildim defalarca. Gitti diye düşündüm. Az önce görev çubuğunu özelleştirirken chromium ve segurazoclient.exe gördüm ama basınca bir şey gözükmüyordu. İnternete yazınca yanlış birinin reimage diye bir şey indirdim. O da virüsmüş. Uninstallerından sildim ama revo uninstallerdan silmek daha iyiymiş dediler. Yükledim ama iki virüse dahi rastlamadım o programda. Malwarebytes'da bir şey gözükmüyor ancak emin olmak için Kaspersky Total Security indirdim tam tarama yapıyorum inşallah bir şey çıkmaz, PC'ye format atmak istemiyorum. Bir de birilerinden denemesini rica edeceğim, görev yöneticisini ilk açtığında CPU kullanımı 60, 70 oluyor ama aniden 13 falan oluyor, virüs var da kendini mi gizliyor anlamadım, bilgisayardan sizde de mi öyle olduğunu görmek için deneyebilir misiniz? Bir de siz sormadan söyliyim PC'de yavaşlama Google falan açarken hissetmedim ama virüs daha yeni olduğu için çok da anlamamış olabilirim.
Chromium'u total 360 dahil görüp siliyor lakin diğerini bilmiyorum.

1. kural her zaman bir şey indirirken google'da aratılanlarda ilk sayfayı seçin son sayfaları değil ilk sayfadakilerin neredeyse hepsi doğrulanmış sitelerdir, 2. kural her zaman AV kullanın.

Minecraft modları Java üzerinden yazılır ve Windows Defender içinde Java geçen her şeye bu zararlı olabilir dediği için doğal bir uyarıdır rahat olabilirsiniz bir tane Minecraft modundan bilgisayarınıza virüs indirebileceğinizi düşünmüyorum ama ne olursa olsun indirdiğiniz dosyaya çift tıklamayın modlar öyle çalıştırılamaz diyelim ki indirdiğiniz şey virüs çift tıklayarak virüsü çalıştırmış olursunuz, en iyisi modu mod klosörüne atıp oyuna giriş sağlamanız Minecraft zaten bu jar dosyası mod değilse kendisi söylecektir.

Geri
Yukarı