Bilgisayarımı nasıl soğutabilirim?

JustinHellKin

Hectopat
15939793501504007348031423283090.jpg

Öncelikle selamlar, elimde Thermalte'in kasası var, Assassin's Creed tarzı oyunlar girdiğimde çok fazla ısınıyor. Maalesef kasamın önü delikli değil, üst bölüme takmak için fan almıştım fakat hala iş görmüyor ne yapmam lazım?

Not: Oyundaki ayarlarım en düşükte.

Sana ilaç gibi bir tavsiye vereceğim eskiden ben de aynı sorun yaşıyordum kasam benim de o kadar iyi değil şimdi ise normal oyunlarda 67 dereceyi geçmeyen bir ekran kartım en zoraki durumlarda ise 75 sabit bir ekran kartım var.
  • Kasanın ön camını söküp pvc mesh veya sineklik ile kaplayabilirsin.
  • Asıl önemli olan ise düzgün ve stabil bir undervolt ayarlayabilmek. Bunun için MSI Afterburner kullandım ben. Fan devir hızlarımı ısıya göre ayarladım ve 1800MHz hızında FPS kaybı yaşamadan 875 volt ile kullanıyorum. Bu ayar sende değişiklik gösterebilir.
  • İşlemci için ise Arctic Freezer 34 Esports Duo kullanıyorum zaten o hiç ayarsız ısınmıyor.
İlk iki madde kritik noktalar.

Kasanın ön tarafı mesh olmadığından dolayı yeterince hava alamaz ve günümüzde ki ekran kartlarında eğer oyunlar ekran kartına aşırı derecede yük bindirdiği zaman da ekran kartı hava sirkülasyonunu kullanıp kendini soğutmaya çalışır fakat benim tahminimce ön taraftan yeteri kadar alamıyor bu da içeride yeterince bir hava sirkülasyonu oluşturamıyor. Bu nedenle de kasada ısınmaya sebep oluyor sana tavsiyen kasanın yan panelini açman açtığın hale bir ısınma sıkıntısı yaşıyorsan ön tarafa donanım arşivinin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videosunda ki gibi yapabilirsin ya da ben ön tarafına zarar vermek istemem der isen o zaman ön tarafında paneli sökerek yeterli hava almasını sağlayabilirsin.

Kasanın ön tarafı mesh olmadığından dolayı yeterince hava alamaz ve günümüzde ki ekran kartlarında eğer oyunlar ekran kartına aşırı derecede yük bindirdiği zaman da ekran kartı hava sirkülasyonunu kullanıp kendini soğutmaya çalışır fakat benim tahminimce ön taraftan yeteri kadar alamıyor bu da içeride yeterince bir hava sirkülasyonu oluşturamıyor. Bu nedenle de kasada ısınmaya sebep oluyor sana tavsiyen kasanın yan panelini açman açtığın hale bir ısınma sıkıntısı yaşıyorsan ön tarafa donanım arşivinin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videosunda ki gibi yapabilirsin ya da ben ön tarafına zarar vermek istemem der isen o zaman ön tarafında paneli sökerek yeterli hava almasını sağlayabilirsin.
Bu işlemi bende yaptım 2-3 derece fark etti hocam

Bu işlemi bende yaptım 2-3 derece fark etti hocam.

Hocam günümüz de mesh kasa yerine daha hoş ve güzel duruyor diye temperli cam olan kasalar tercih edilmekte ve bu nedenle birçok kişi RTX gibi veya RX 5000 serisinde ısınmadan şikayetçi oluyorlar. Şöyle bir durum da var ama her temperli camda ısınma sorunu olacak diye de bir şey yok ama mesh kasalara göre en az 5 derece oynamaktadır. Eğer kasa mesh ve hava sirkülasyonu iyi olduğu halde hala ısınma devam ediyor ise stok soğutucu yerine harici soğutuculara başvurulmalıdır. Her yol denendiği halde hala bir ısınma sorunu var ise servise göndermekte bir fayda vardır.

Hocam günümüz de mesh kasa yerine daha hoş ve güzel duruyor diye temperli cam olan kasalar tercih edilmekte ve bu nedenle birçok kişi RTX gibi veya RX 5000 serisinde ısınmadan şikayetçi oluyorlar. Şöyle bir durum da var ama her temperli camda ısınma sorunu olacak diye de bir şey yok ama mesh kasalara göre en az 5 derece oynamaktadır. Eğer kasa mesh ve hava sirkülasyonu iyi olduğu halde hala ısınma devam ediyor ise stok soğutucu yerine harici soğutuculara başvurulmalıdır. Her yol denendiği halde hala bir ısınma sorunu var ise servise göndermekte bir fayda vardır.
Hocam ben aksi bir şey söylemiyorum, mesh yapıda bir kasa ile tamperli bir kasanın sıcaklık farkları 2 3 derece kadar fark ediyor bunu söylemek istiyorum

Hocam ben aksi bir şey söylemiyorum, mesh yapıda bir kasa ile tamperli bir kasanın sıcaklık farkları 2 3 derece kadar fark ediyor bunu söylemek istiyorum.

Tabi hocam hatta şöyle bir durum da var önü mesh olupta çok kötü hava sirkülasyonu olan kasalar da var yani bu iş kasaya baktığı kadar da havalandırmaya da bakıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı