Bilgisayarın açılış hızı uzadı

Arif Çetinkaya

Kilopat
Daha fazla  
Eskiden Power tuşuna bastıktan 3 saniye sonra masaüstünü görüyordum. Şu an Power tuşuna bastıktan sonra anakart marka resmini görüyorum ve orada uzun bir süre bekletiyor. 3-4 dakika gibi ve bazen restart tuşuna basıyorum bir ümitle hızlı açılır diye fakat nafile. Format atınca düzelir sanmıştım. Bilgisayarımda temiz ve güncel Windows 10 kurulu. 250 GB SSD var ve %60 civarı boş. Başlangıç programlarında sıkıntı yok. SSD haricinde 3 tane HDD takılı. Acaba onlardan biri mi sıkıntı çıkarıyor olabilir? HDD'ler biraz eskiler. Ama önceden de aynı şekilde kuruluydu ve böyle bir sıkıntı yoktu. BIOS ayarlarından anlamadığım için pek kurcalamak istemedim. Orada bir ayar yapmam gerekiyor mu acaba?

MSI B150M Bazooka anakart.
Kingston 240 GB SSD.
Kingston HyperX Fury 8 GB RAM.
Güncel Windows 10 işletim sistemi.
Bilgisayarda sürekli takılı flash ya da taşınabilir harddisk yok. ( Otomatik Boot menüsünde takılmıyor yani )
BIOS güncel.

Bildiklerim ve anladıklarım bu kadar. Sorunun kaynağını çözemedim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Power tuşuna bastıktan 3 saniye sonra nasıl masaüstü geliyor bu kadar hızlımı cidden.
Evet. Şuan 2 senelik sanırım ilk aldığım zamanlar öyleydi. Sonradan uzadı süresi biraz. İşten dolayıda fazla ilgilenmedim ve kafaya takmadım fakat çok fazla uzayınca can sıkmaya başladı.
SSD'nin modeli ne? Buradan test yapıp atın sorun SSD ile alakalı CrystalDiskMark
Tam modeli aklımda değil fakat kingston. Ilk fırsatta yapacağım şuan bilgisayar başında değilim.
SSD'nin sağlık veya okuma yazma hızı düşmüş olabilir.
En kısa sürede test edip paylaşacağım. Fakat eğer sorun buysa düzeltme yolu var mıdır?
Power tuşundan 3 saniye sonra görmek fenaymış yalnız o SSD ile. Ben 8 saniyede falan görüyorum ağlayayım en iyisi.
Windows'u HDD üzerine mi yoksa SSD üzerine mi kurdunuz?
Taş çatlasa 4 5 oda uzun süre Windows'u hor kullandıysam eğer. Ilk aldığım zamanlar bende bu kadar beklemiyordum. Tabii ki SSD üzerine kurulu.
Kusara bakmayın biraz geç cevapladım.
SSD'nin modeli ne? Buradan test yapıp atın sorun SSD ile alakalı CrystalDiskMark
İşlemleri Windows'un kurulu olduğu diske uygulamalısınız.

Sonuçları bizimle paylaşmayı unutmayın.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    324,7 KB · Görüntüleme: 37
  • 1.png
    1.png
    324,7 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı