Bilgisayarın açılması ancak monitöre görüntü gelmemesi sorununun çözümü

KajuBey

Decapat
Anakart: Prime B350-PLUS
CPU: Ryzen 5 1600X
RAM: G.Skill TRİDENTZ RGB 3000 MHz (8GBx2)

Sorun: Bilgisayar açılıyor, fanlar çalışıyor, anakart ışıkları yanıyor ancak monitöre görüntü, çevre birimlerine ışık gelmiyor.
Bu sorun için uzun süreler değişik değişik çözüm yolları denedikten sonra birinin tavsiyesi üzerine RAM'leri teker teker takıp bilgisayarı açmayı denedim.
Ardından bir RAM takılıyken (tek başına veya diğer RAM ile birlikte) monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmediğini fark ettim. Arızalı RAM'in anakart ile temas eden yüzeylerini silgi ile sildim ve yerine takdığımda sistem bootlandı ve monitöre görüntü geldi.
Bu sorunu çözmek için çok vakit harcadım. Belki sizin sorununuzun çözümü de bu olabilir ve benim kadar vakit kaybetmek zorunda kalmazsınız.
İyi günler.

Benim sorunum çok farklı. Vievsonic monitör kullanıyorum. AMD ekran kartı sürücüsünü yükleyince Windows açıldığında veya BIOS'a girince görüntü geliyor. Ancak bilgisayar açılış sırasında no signal hatası veriyor. Format atmak sırf bu yüzden işkenceye dönüşüyor. Daha önce bilgisayar başlangıcında görüntü gelmesini sağlamıştım, ancak çözümü neyin sağladığını fark etmeden birden fazla sürücü yüklemiştim. Şimdi teker teker deneyeceğim. En azından bundan sonra format atmam gerekirse, no signal hatasını neyin düzelttiğini bulursam sonradan çok işime yarayacak. Çözümü de paylaşacağım.

Ben artık bir daha ViewSonic markasının yakınından bile geçmem. Çok saçma sorunlarla boğuşuyorum. Bir oyunda sadece bu monitör yüzünden ekranda görüntü bozulması oluyor. Ekranın fişini çıkarıp geri takınca düzeliyor. Aynı bilgisayar ve başka monitörlerde böyle bir sorun oluşmuyor. Diğer oyunlarda buna benzer bir sorun yapmadı. Çok ilginç gerçekten.

EDİT: Sorunumu çözdüm. Nasıl çözüldüğünü de buldum.
Monitörün fişini çekip, bilgisayarı açtım. Bilgisayar açıldığı an monitörün fişini taktım ve görüntü geldi.
Artık bilgisayar açılışta görüntü veriyor.
Viewsonic marka monitörü olanlar deneyebilir.
Belirtmeliyim ki, format sırasında denemedim. Windows yüklendikten sonra ekran kartı sürücüsünü de yükledim. Ondan sonra denemek aklıma geldi. Çözümü bunları yaptıktan sonra sağladığımı belirteyim.
*
Galiba kısa süreliğine çözmüşüm monitörün fişini çıkar tak ile.
Bios güncelleyince kalıcı şekilde sorunum çözüldü. Önceki yazdığım kimseyi yanıltmasın diye bu düzeltmeyi yazmak istedim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı