Bilgisayarın ağır çalışması ve oyunlarda FPS düşüşü

Vesselam13

Hectopat
Daha fazla  
Son iki gündür masaüstü bilgisayarımda bir yavaşlama var. Oyunlara girdiğim zaman da normalde 100-150 FPS aldığım oyundan 10-20 FPS alır oldum ama bazen düzelir gibi oluyor, tam oldu diyorum yine aynı. Sizce neden oluyor olabilir, ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen sökün fanı. Fanı inceleyin dönerken takılıyordur belki. Söküp incelediğinizde bir şey bulamazsanız geri takın fanı. Belki tozlandığı için dönmüyordur.
Hocam vida falan yok nasıl sökeyim?

Dosya Ekleri

• 20200803_152233.jpg
    20200803_152233.jpg
    2,1 MB · Görüntüleme: 16
Şöyle yapmanız lazım. Şimdi o termal macun senelerdir orada duruyor. Yani artık kurumuş ve fanla işlemciye yapışmıştır. Çıkarttığınızda işlemci de fanla beraber gelebilir. Bu da işlemcinin pinlerini kırabilir. Bunun için fanı sökmeden önce bir oyun açın. 99 derecelere geldiğinde sistemi kapatın. İntel stok fanlarında vida olmuyor. Diş ile giriyor yuvaya. Kendinize doğru çekerek çıkartmaya çalışın. Olmazsa teker teker o dişleri çıkartın.

Hocam dediginiz gibi fanı çıkarttım. Şükür islemci gelmedi. Şimdi ama bayağı tozlanmış islemci de fanda bu durumda nasıl temizleyeyim ne yapayım?

Fan bozulmuş gibi duruyor. Fanın en ortasındaki fanın motorunu söküp incelemeyi deneyin. Onun dışında yeni bir fan almaktan başka çare olduğunu sanmıyorum. Bir de bu fanlar bilgisayarcılarda çok uygun fiyata satılıyor oralardan bakabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Tüm islemci fanları aynı boyutta değil mi sıkıntı olmaz yani değil mi?

Geri
Yukarı