Bilgisayarın aniden kapanıp belli bir süre sonra açılmıyor

whoisfirefly

Centipat
Arkadaşlar merhaba, öncelikle sorunu başlıkta tam belirtemedim. Bilgisayar yük altında değilken bile aniden kendi kendine kapanıyor. Bazı kapanmalarda kapandıktan hemen sonra kendi kendisine başlarken, bazı kapanmalarda ise açılmıyor. Açılmıyordan kasıt hiç tepki vermemesi. Güç gitmiyor. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama yenisini alacak kadar emin olamadım. PC kapandıktan sonra güç kablosunu çıkartıp belli bir süre bekledikten sonra (bu süre değişken) bazen açılıyor. Bazı zamanlar ise anakart üzerindeki güç kablolarının hepsini söküp tekrar takmam gerekiyor. Bu sorun hakkında hiçbir fikrim yok, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir PSU ile deneyin ilk iş. Ani kapanma genelde PSU sorunu oluyor. Isınma sorunu olması ihtimaline karşın sıcaklıklara da bakın tabi.
Sorunun sebebi birden fazla olabilir ama ilk akla gelen güç kaynağı. Daha önce benzer bir durumla karşılaştığımda güç kaynağını değiştirmek çözüm oldu.

Hayır ısınma sorunu mevcut değil, psu ve kasa hariç bütün parçaları daha yeni güncelleyip testlerini yaptım. Bu arada yük altındayken PSU'dan gelen cızır cızır sesleri yazmayı unutmuşum:) Bu sorunu çoğu zaman arkadaki güç kablosunu biraz ittirip çekerek veya psunun olduğu kısma kasanın üstünden biraz bastırarak geçici olarak çözüyordum. Bugün bilgisayarı yorduğum oyunlarda cızırdama problemini çözdüğümü gördüm ama sanırım hepsi geçici çözüm olarak kalacak, benim müdahale edip de düzeltebileceğim bir sorun olup olmadığını merak ederek açmıştım konuyu ama görüşlerinizin PSU'nun değişmesi yönünde olacağını düşünüyorum bu yazdıklarımdan sonra. Teşekkürler.

Hayır ısınma sorunu mevcut değil, psu ve kasa hariç bütün parçaları daha yeni güncelleyip testlerini yaptım. Bu arada yük altındayken PSU'dan gelen cızır cızır sesleri yazmayı unutmuşum:) Bu sorunu çoğu zaman arkadaki güç kablosunu biraz ittirip çekerek veya psunun olduğu kısma kasanın üstünden biraz bastırarak geçici olarak çözüyordum. Bugün bilgisayarı yorduğum oyunlarda cızırdama problemini çözdüğümü gördüm ama sanırım hepsi geçici çözüm olarak kalacak, benim müdahale edip de düzeltebileceğim bir sorun olup olmadığını merak ederek açmıştım konuyu ama görüşlerinizin PSU'nun değişmesi yönünde olacağını düşünüyorum bu yazdıklarımdan sonra. Teşekkürler.
Dostum psu güç kablosunu hareket ettirdiğinde bir cızırtı sesi oluşuyorsa bu kablo tam oturmuyor veya temas etmiyor olabilir. İstersen monitör kablosuyla değiştirip test edebilirsin.

Arkadaşlar yazmayı unutmuşum kusura bakmayın, yeni bir psu satın aldıktan sonra sorunum çözüldü, ne power'dan deli gibi ses geliyor ne de kapanma problemi oluyor, kablodan gelen hafif cızırtı da kayboldu, hepsi psu ile alakalıymış, teşekkürler.

Geri
Yukarı