Bilgisayarın egzoz fanı çok ses yapıyor

Jeasust

Hectopat
Daha fazla  
Benim bir tane Corsair marka egzoz fanın var. Harici olarak kullandığım tek fan. Nedense sanki pervanenin merkez kısmında bir şeyler birbirine sürtüyormuş gibi ses geliyor. Güya bunlar sessiz fan diye geçiyor. Kirlilikten derseniz de fan pervaneleri biraz tozlanmış o kadar.

Bu arada yazarken aklıma gelmedi. Fanı elimle döndürünce ses çıkmıyor.

Benim eski dandik kasada da olmuştu bilgisayarcı WD-40 sıkarak sesi düzeltmişti belki işe yarar.
Sprey yağlar bence de en mantıklısı. Fanların göbek kısmındaki manyetik mekanizma bir süre sonra haliyle eskiyor. Sürtünme ve elektrik akımının zamanla yarattığı yorgunluk nedeniyle bobin zırıltısı ve o sürtünme sesini yapabiliyor. Ayrıca bazen fan yaprakları da göbek tam yerine oturmayınca dengesizlik nedeniyle yalpalayarak benzer sesler çıkarabiliyor. İkinci el kasa almışsın madem en azından f/p bir PWM fan ile yenileyebilirsin eskisini artık emekli edip.

Önce hızını kontrol edin eğer son güçte dönüyorsa o nedenle ses yapıyor olabilir. Yavaş dönmesine rağmen ses yaparsa müdahale etmeyi denersiniz. Belki de fanda sorun yok.

Önce hızını kontrol edin eğer son güçte dönüyorsa o nedenle ses yapıyor olabilir. Yavaş dönmesine rağmen ses yaparsa müdahale etmeyi denersiniz. Belki de fanda sorun yok.
Ben de fanları özellikle stres testlerinde full güce alıyorum ama rüzgar ve üfleme sesi hariç bir ses asla duymuyorum. Evet sürekli tam hızda çalışması fanın ömründen yiyor ama fan göbeğinden o ses geliyorsa sadece yavaşlatmak sorunu ortadan kaldırmayacak, sadece bir süreliğine üstünü örtecektir.

Beyler Pc'yi akşamdan sabaha kadar açık bıraktım. Uyandığımda ses gitmişti. Pc'yi 30 dakika kapalı bıraktım. Açıldığında ses geri geldi. Sonra farkettim ki 15 dakika PC açık kalınca ses gidiyor. Sorun hala yağ sürsem kalıcı olarak çözülecek mi?

Beyler Pc'yi akşamdan sabaha kadar açık bıraktım. Uyandığımda ses gitmişti. Pc'yi 30 dakika kapalı bıraktım. Açıldığında ses geri geldi. Sonra farkettim ki 15 dakika PC açık kalınca ses gidiyor. Sorun hala yağ sürsem kalıcı olarak çözülecek mi?
Ekran kartımın fanlarından biri ses ve titreşim yapıyordu, fanın içine jel kıvamındaki gres yağını sürünce bu sorun düzelmişti. Araba, motorsiklet veya bisiklet tamircilerinde bulunur bu yağ. Kürdan ucu ile çok az bir miktar sürsen yeter. İnternette Türkçe videolar var. Sıvı kıvamdaki yağ sürme diye uyarıyorlar.

Sıvı kıvamdaki makine yağı kullanacaksanız çok damlatmayın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı