Bilgisayarın egzoz fanı çok ses yapıyor

Jeasust

Hectopat
Daha fazla  
Benim bir tane Corsair marka egzoz fanın var. Harici olarak kullandığım tek fan. Nedense sanki pervanenin merkez kısmında bir şeyler birbirine sürtüyormuş gibi ses geliyor. Güya bunlar sessiz fan diye geçiyor. Kirlilikten derseniz de fan pervaneleri biraz tozlanmış o kadar.

Bu arada yazarken aklıma gelmedi. Fanı elimle döndürünce ses çıkmıyor.

Fan motoru arzalanmış olabilir, isterseniz fanı söküp motor kısımına makine yağı döküp deneyebilirsiniz. İşe yaramadıysa fanı değiştirmeniz gerekebilir.

Benim bir tane Corsair marka egzoz fanın var. Harici olarak kullandığım tek fan. Nedense sanki pervanenin merkez kısmında bir şeyler birbirine sürtüyormuş gibi ses geliyor. Güya bunlar sessiz fan diye geçiyor. Kirlilikten derseniz de fan pervaneleri biraz tozlanmış o kadar.

Bu arada yazarken aklıma gelmedi. Fanı elimle döndürünce ses çıkmıyor.
Makine yağı ile yağlamayı deneyebilirsin belki ama kaliteli fan diye yapmak ne kadar mantıklı emin değilim. Ancak elle fanı pek döndürmeni tavsiye etmiyorum çünkü her ne kadar yavaş çevirsen bile elektrik akımı oluşturuyor. Birkaç ay önce bizzat onun deneyini multimetrem ile yaptım.

Kablosu 4 delikli mi? Öyleyse BIOS ayarlarından PWM moda alıp fan hızını ayarlayabilirsin boştayken yavaş dönmesi için. Eğer sürekli Full modda çalışıyorsa o yüzden sesli gelebilir.

Yani yağ sorunu çözer değil mi? Bide kasayı 2.el almıştım ve fanları içindeydi. Kasa yattığı için fana birşey olmuş olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı