Bilgisayarın elektriğini kesmek zarar verir mi?

Kloox

Hectopat
Birkaç ay önce İtopya'dan bir bilgisayar aldım ve bilgisayarı her gün kullanıyorum. Bilgisayarı kapattığımda hala RGB olan klavye, mouse, kulaklık ve hoparlörümün ışıkları yanmaya devam ediyor bu yüzden her kapattığımda bilgisayar tamamen kapandıktan sonra arkasında buluna ON/OFF switchinden tamamen elektriğini kesiyorum. Bunu her gün yapıyorum ve her seferinde tekrar açıyorum. Ayrıca nasıl oluyor bilmiyorum ama geceleri bazen belirli aralıklarla hoparlörümün ışıkları kendiliğinden açılıp yarım saniye yanıp kapanıyor. Bu yaptıklarım bilgisayara bir zarar verir mi? Ya da bu RGB'leri kapatabileceğim bir ayar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar vermez. Ama aygıt yöneticisinden USB aygıtlara sağ tıklayıp USB kök Hub'a da ayrıca güç kısmından güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğini seç.

Son düzenleme:
Benim anakart MSİ. BIOS'ta şöyle bir ayar var. Wake up event setup buna girip, burada resume by USB device seçeneğini disable yaptığımda, bilgisayar kapandığında USB güç kapanıyor. BIOS ayarlarını kontrol et. Kapatılabilmesi gerekir.

Birkaç ay önce İtopya'dan bir bilgisayar aldım ve bilgisayarı her gün kullanıyorum. Bilgisayarı kapattığımda hala RGB olan klavye, mouse, kulaklık ve hoparlörümün ışıkları yanmaya devam ediyor bu yüzden her kapattığımda bilgisayar tamamen kapandıktan sonra arkasında buluna ON/OFF switchinden tamamen elektriğini kesiyorum. Bunu her gün yapıyorum ve her seferinde tekrar açıyorum. Ayrıca nasıl oluyor bilmiyorum ama geceleri bazen belirli aralıklarla hoparlörümün ışıkları kendiliğinden açılıp yarım saniye yanıp kapanıyor. Bu yaptıklarım bilgisayara bir zarar verir mi? Ya da bu RGB'leri kapatabileceğim bir ayar var mı?

BİOS ayarlarından " ErP " komutunu " Enable " yaparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Geri
Yukarı