Bilgisayarın görmediği harddisk içindeki belgeleri kurtarmak mümkün mü?

Alpaslan Enes

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
ESNAF (BİLGİSAYAR & GÜVENLİK SİSTEMLERİ)
Merhabalar. Birkaç yıl önce eski bilgisayarım içersinde bir sabit disk vardı. Bilgisayarı uzun süre açmadım. Ardından bilgisayarı satmak için farklı bir harddisk taktım ve üzerindeki harddiski alıp kendime sistemime taktım. Disk çalışıyor ve belgelerim (resimler, videolar) içindeydi. Yani çalıştığında hiçbir sorun görmedim. Ardından bir arkadaşım bad sector taraması yap bad sector çıkarsa verilerini yedekle dedi. Ben de HD Tune adlı program ile tarattırmaya başladım. SATA olmasına rağmen yavaş tarıyordu. Her neyse mutfağa gidip geldim, badsector taraması devam ediyordu. Sandalyeyi çekip otururken bacağım masaya değdi ve HDD yatan kasa üzerinden kasanın içine doğru hafifçe çarptı. Ardından ertesi gün taktığımda HDD BIOS ekranında dahi görünmez oldu. Keşke yedeğini alsaydım diyorum ancak yedek alacak kadar yer olmadığından orada kaldı belgelerim. Bu belgeleri kurtarmam mümkün müdür, bilen birisi varsa ne olmuş olabilir diske?

(Not: Jumper takıp denedim BIOS'ta yine de görünmedi. SATA USB adaptör alıp onunla da denedim yine de diski ne Windows ortamında ne BIOS'ta göremedim. )

Dosya Ekleri

• IMG_20191014_183823.jpg
    IMG_20191014_183823.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 37
İçindeki disk darbe almış belli ki. Servise gönder ya da bir tamirciye. Yaparsa onlar yapar.
Anladığım kadarıyla kesin bir şey söylemeniz mümkün değil.Umarım tamiri vardır.Değecek bir disk değil ancak içindeki belgelerim önemli olan.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Ararştırıp yaptırmaya çalışacağım.Çözümüne El ile varabilirsem yeniden paylaşırım herkes yararlanır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı