Bilgisayarın hard disk performansındaki gibi sağlıklı çalışmaması

cry4u

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
DDR3 SDRAM, DDR3-1333 (667 MHz), 4 GB (2 ranks, 8 banks)
SSD veya HDD modeli
Bugatek 120 GB ATA Device
Ekran kartı
GeForce GT 220 (1 GB)
Anakart
MSI H61M-P21 (MS-7680)
İşlemci
QuadCore Intel Core i5-2400, 1600 MHz (16
Merhaba, evde ailemle birlikte kullandığım 10-11 yaşında bir masaüstü bilgisayarım var. Birkaç ay önce bilgisayarın içini temizledim ve hard disk yerine bir SSD alıp taktım. SSD'yi takıp kullanmaya başladığımda ise bilgisayarda 2 işi aynı anda yapamamaya başladım, bilgisayar 2 işi aynı anda yapmama izin vermiyor. Örneğin Discord uygulaması açıkken Facebook veya benzeri bir uygulamada gezinmeye çalışırken Discord'da sesim kesiliyor veya Facebook kasıyor, yüklenmiyor. İşin benim için garip ve anlaşılmaz kısmı ise bu sorun hard disk takılıyken ve bilgisayar çok daha dolu, ağır haldeyken bu sorun olmuyordu ama bilgisayara şu an yepyeni, temiz bir SSD takmama rağmen bu sorunu yaşıyorum. Bir Chrome sekmesinde YouTube'da şarkı dinlerken Discord'da sesim kesiliyor mesela. Bu soruna çözüm olarak düşünebileceğiniz bir şeyler var mı?

Windows 10 Home 64 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD kronik sorunluysa ondan olabilir. Daha önce Bugatek marka duymamıştım. HD Tune quick scan olmadan test yapın:

Benchmark testi yapın:

Sağlık bakın:

Bugatek Çinli ve dandik marka sorun ondan olabilir. Samsung, Gigabyte, SanDisk, Kingston gibi bilinen markalardan al. Onu taktır. CrystalDiskMark ile okuma/yazma hızını paylaşır mısınız?

Bugatek Çinli ve dandik marka sorun ondan olabilir. Samsung, Gigabyte, SanDisk, Kingston gibi bilinen markalardan al. Onu taktır. CrystalDiskMark ile okuma/yazma hızını paylaşır mısınız?
Bugatek Türk markası diye biliyorum, satın alırken araştırmıştım ve fiyat performans ürünü olduğunu öğrenmiştim bu yüzden tercihim o yönde oldu. Okuma/yazma hızını az sonra paylaşacağım.

Sonuçlar bunlar.

Dosya Ekleri

• 8989989898.png
    8989989898.png
    121,6 KB · Görüntüleme: 14
SSD'nin size verebileceği maksimum hız değeri kaçtı?

Boş agresif yorumlardansa bence daha da çözüm odaklı konuşmayı tercih edebiliriz.

Windows sürümünle alakalı olabilir mi? Belki sorunlu bir Windows 10 sürümü kullanıyorsundur. Eski bir hard diskin, iyi/kötü yeni bir SSD'den daha stabil performans vermesi çok ilginç gerçekten.

Sonuçlar bunlar.

Seninki SSD değil HDD mübarek. Okuma ve yazma hızı minimum 350 mb/sn olması gerekli.

Boş agresif yorumlardansa bence daha da çözüm odaklı konuşmayı tercih edebiliriz.

Windows sürümünle alakalı olabilir mi? Belki sorunlu bir Windows 10 sürümü kullanıyorsundur. Eski bir hard diskin, iyi/kötü yeni bir SSD'den daha stabil performans vermesi çok ilginç gerçekten.

Bugatek gibi dandik markadan almış. Sorun diskte olabilir. Görev yöneticisinde disk yüzde kaç kullanılıyor? Yüzde 50'nin üstündeyse sorun diskte bence.

Açıkçası Windows sürümüm ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü farklı windows sürümleri de denedim, Windows 8, Windows 8.1 ve Wİndows 10 denedim fakat hepsinde aynı sıkıntı oldu, ben eski, çok fazla ısınan ve çok ağır çalışan harddiskimde yaşamadığım sorunu yepyeni aldığım ssd'de yaşıyorum.

Seninki SSD değil HDD mübarek. Okuma ve yazma hızı minimum 350 mb/sn olması gerekli.

Bugatek gibi dandik markadan almış. Sorun diskte olabilir. Görev yöneticisinde disk yüzde kaç kullanılıyor? Yüzde 50'nin üstündeyse sorun diskte bence.
Ah siz benim bir de eski harddiskimi görseydiniz ona ne derdiniz acaba 😁. O harddisk bundan 10 kat daha yavaştı belki de, ben o harddiskten bu ssdye geçince bana jet gibi hızlı geliyor, bilgisayar açılma ve kapanma hızı özellikle 3 dakikadan 20 saniyeye falan düştü.

Çok fazla araştırdım ve çok şey denedim ama bir türlü bu sorunun neden olduğunu çözemedim. Kasayı temizlerken kasaya bir egzoz fanı takmıştım kasanın içindeki havayı sirküle etmesi için, powerın o fana güç yetiştiremediğini düşünerek daha sonradan o fanı sökmeyi bile denedim.

1655384575447.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı