Bilgisayarın kilitlenip kapanması

mankafa54

Hectopat
Uzun zamandır bilgisayarım internette gezinirken, video izlerken veya boştayken kendiliğinden kapanıyor. Çoğunlukla kapanmadan önce bir süreliğine kilitleniyor. Dediğim işlemleri yaparken sıklıkla başıma geliyor bu, ancak oyun oynarken neredeyse hiç başıma gelmedi. Şöyle örnek vereyim, Witcher 3 oynuyorum sorun yok, ancak oyunu durdurup beş dakika mola verip döndüğümde bilgisayarın kapanmış olduğunu görüyorum. Olay görüntüleyicisinde Kernel Power 41 adlı hatadan bahsediyor. İnternette ve sizin sitenizde araştırma yaptığımda kesin çözümün nadir bulunmasıyla birlikte sorunun PSU'dan kaynaklanabileceğini okudum. Ancak sorun PSU'dan kaynaklanıyorsa güvenli modda da kapanması gerekmez mi? Güvenli modda böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Sorun başladığında Windows 8.1 kullanıyordum. Bu sorun bazen günde dört veya beş kere başıma geliyordu. Bazen de bir ay boyunca böyle bir sorunla karşılaşmıyordum. Yaklaşık iki hafta önce bilgisayarı formatlayarak orjinal Windows 10 kullanmaya başladım. Ancak bu sorun çok daha sık bir şekilde başıma gelmeye başladı. Bu sorunu çözmemde yardımcı olabilirseniz minnettar kalacağım çünkü sinir krizi geçirmemek için zor tutuyorum kendimi. Önemli olabileceğini düşündüğüm birkaç nokta da paylaşayım.

-Bu sorunlar başlamadan önce ekran kartım yanmıştı. Yanan ekran kartı R7 265 idi. Şu an GTX 1050TI kullanıyorum. Sorun belki driver çakışmasından kaynaklanabilir diye düşünüp DDU ile eski kartın driverını kaldırdım ancak Windows Update eski kartın driverını otomatik indiriyor mu, veya indirmeye çalışır mı bilmiyorum açıkçası. Aygıt yöneticisinde eski ekran kartıyla ilgili bir şey görünmüyor.

Sistemim ise şu şekilde:

-MSI 970A- G46 anakart
-AMD FX 6300 işlemci
-GSKILL 8GB (2x4 GB) RAM
-RS 500 PCAP 13 PSU
-GTX 1050TI

-Sistemi 2015 yılında toplamıştım (ekran kartı hariç). Driverlar ve BIOS güncel. Aldığımdan beri işlemcinin termal macununu yenilemedim. Sorun bundan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama en yakın zamanda yenileyeceğim. CPU ısı değeri şu an 45 derece gösteriyor.

-2 hafta önce Memtest ile RAM kontrol ettirmiştim. Herhangi sorun çıkmamıştı.

Çok uzun olduğu için özür dilerim. Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Donanım ve yazılım hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğumdan size danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. CPU sıcaklık değeri eğer PC boştayken 45 derece ise bu normaldir. Macun yenilenmediğinde 50 dereceye kadar olan ve nispeten daha sıcak havalarda da bu normaldir.

Güvenli kipte, norrmal açık sistemde, oyunda, boşta, nette, vb. kapanmaların apansız ve tesadüfi (zamansız) olarak görülmesi ya anakarttaki iç sıkıntılan ya da açma - kapama butonundaki iç sıkıntıdan olabilir şeklinde düşünüyorum. Butonun sağlamlık testi için, PC'nin anakartını açma butonuyla değil anakartaki pinlerinden ayırdığınız noktada, power-on pinlerini bir tornavida ucuyla değdirip açarak kendi kendine kapanmadığından emin olun. Yine kapanma oluyorsa butonla değil anakart veya başka bir elamandaki iç sıkıntıyla ilgilidir sonucuna varabiliriz. Kolay gelsin.

Merhaba. CPU sıcaklık değeri eğer PC boştayken 45 derece ise bu normaldir. Macun yenilenmediğinde 50 dereceye kadar olan ve nispeten daha sıcak havalarda da bu normaldir.

Güvenli kipte, norrmal açık sistemde, oyunda, boşta, nette, vb. kapanmaların apansız ve tesadüfi (zamansız) olarak görülmesi ya anakarttaki iç sıkıntılan ya da açma - kapama butonundaki iç sıkıntıdan olabilir şeklinde düşünüyorum. Butonun sağlamlık testi için, PC'nin anakartını açma butonuyla değil anakartaki pinlerinden ayırdığınız noktada, power-on pinlerini bir tornavida ucuyla değdirip açarak kendi kendine kapanmadığından emin olun. Yine kapanma oluyorsa butonla değil anakart veya başka bir elamandaki iç sıkıntıyla ilgilidir sonucuna varabiliriz. Kolay gelsin.
Merhaba, dediğiniz işlemi yaptığımdan beri enteresan bir şekilde bilgisayar şimdiye kadar kapanmadı. Sorunu yaşar mıyım bilmiyorum ama yaşamazsam eğer sorun neden kaynaklanıyor tam olarak? Ve bunu çözmek için yapabileceğim bir şey var mıdır? Yoksa bilgisayarı sürekli tornavida yardımıyla mı açmam gerekecek😀? Çok teşekkür ederim bu arada, dediğim gibi işlemi yaptığımdan beri problem yok.

Merhaba. Buna çok sevindim. Sadece kasanın önündeki PC açma-kapama butonunu yenisiyle değiştirmeniz eskisi gici çalışmaya devam edebilmesi için kafidir. Kolay gelsin.

PSU boşta istenilen değerleri vermediği için kapanıyor olabilir. Oyun oynarken daha çok güç tükettiği için bu durum olmuyor olabilir. Büyük ihtimal PSU da sorun. Çünkü neredeyse her şeyi test etmişsiniz.

Sorunu şimdilik kullandığım anakartın ''Green Power'' opsiyonunu kullanarak çözdüm. Ek olarak güç ayarlarından tasarruf modunu seçtim. Güç kaynağı alabilecek bütçeye sahip olana kadar idare eder diye ümit ediyorum. Benimle aynı dertten müzdarip insanlar belki faydalanabilir diye düşündüğümden bunu belirtme gereği duydum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı