Bilgisayarın normalden daha fazla RAM kullanması

Humbel

Hectopat
Makaleler
1
Bilgisayarımı ilk açtığımda RAM kısmı hep %46-50 olurdu. Şimdi ise minimum %50'leri görüyor.
En basitinden Edge tarayıcısını açıp yeni sekmede beklesem %60'ları görüyor. Sizce neden kaynaklı, son 3-5 gündür böyle, nasıl çözebilirim?
Sebep olduğunu sanmıyorum ama en son ayar olarak;
Rehber: Windows 10/11 kurulumu sonrası yapılması gereken önemli ayarlar
Buradaki ayarları yaptım, sonra kullanım yüzdesi düştü ama ardından çıkmayan yüzdelere çıktı.

Bilgisayarımı ilk açtığımda RAM kısmı hep %46-50 olurdu. Şimdi ise minimum %50'leri görüyor.
En basitinden Edge tarayıcısını açıp yeni sekmede beklesem %60'ları görüyor. Sizce neden kaynaklı, son 3-5 gündür böyle, nasıl çözebilirim?
Sebep olduğunu sanmıyorum ama en son ayar olarak;
Rehber: Windows 10/11 kurulumu sonrası yapılması gereken önemli ayarlar
Buradaki ayarları yaptım, sonra kullanım yüzdesi düştü ama ardından çıkmayan yüzdelere çıktı.

RAM'iniz ne kadar?

Öncelikle, RAM miktarına bağlı bir durum fakat söylediğiniz durum için sıkıntı yok. Windows, ne kadar RAM varsa kullanmaya çalışır daha iyi performans verebilmesi için. Fazla RAM kullanması sorun değildir, istediğin bir oyuna girdiğin zaman otomatik RAM boşaltılır, o oyuna aktarılır. Ne güzel işte, daha iyi performans alıyorsun Windows için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle, RAM miktarına bağlı bir durum fakat söylediğiniz durum için sıkıntı yok. Windows, ne kadar RAM varsa kullanmaya çalışır daha iyi performans verebilmesi için. Fazla RAM kullanması sorun değildir, istediğin bir oyuna girdiğin zaman otomatik RAM boşaltılır, o oyuna aktarılır. Ne güzel işte, daha iyi performans alıyorsun Windows için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4 GB RAM var, şuan sadece Edge açık ve bellek %74 kullanılıyor. Bu bir sıkıntı değil mi nasıl iyi oluyor ki?

Bende de var 4 GB RAM o kadar kullanıyor. Sıkıntı yok dediğim gibi.
3Gün öncesinde Edge açıkken 50-55leri görürken şu sıralar 74'leri görmesi kafama takıldı sadece.

@Humbel kaç tane sekme açık Edge üzerinde? Google Chrome kullanmanı öneririm. Edge, bende de fazla RAM kullanıyordu. Tarayıcı eklentilerini azaltmayı deneyebilirsin. RAM kullanımını düşürmek için Mem Reduct kullanabilirsin.

@Humbel kaç tane sekme açık Edge üzerinde? Google Chrome kullanmanı öneririm. Edge, bende de fazla RAM kullanıyordu. Tarayıcı eklentilerini azaltmayı deneyebilirsin. RAM kullanımını düşürmek için Mem Reduct kullanabilirsin.

1659385223150.png

Tarayıcı açtığımda, boşta iken bu şekilde. Ancak son 3 gündür YT'ye vs girdiğimde bilgisayar kükrüyor adeta.

Youtube ve technopat sitesi açıkken :
1659385256309.png

@Humbel Edge'in o kadar RAM kullanması normal. Yapacak bir şey yok, 4 GB RAM yetmiyor diyebilirim. Bizim kaderimiz böyle. Mem Reduct ile belleği boşaltmayı dene.

@Humbel Edge'in o kadar RAM kullanması normal. Yapacak bir şey yok, 4 GB RAM yetmiyor diyebilirim. Bizim kaderimiz böyle. Mem Reduct ile belleği boşaltmayı dene.

Konuda attığım linkteki ayarları geri alınca bi %5 kadar gerileme mevcut oldu ancak anlamadım. Bir de konudaki kayıt defteri kısmını yapıyorum, 0 olarak atıyorum ancak yeniden başlatıp baktıktan sonra otomatik 1 olarak görünüyor anlayamadım.

Programı kullandım ve %10-15lik bir düşüş oldu teşekkür ederim. Ne sıklıkla kullanmamı önerirsiniz?
Başka bir öneriniz var mıdır acaba? Biraz fazla kafama takılıyor da RAM'in kullanım yüzdesinin fazla olması.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı