Sizce yazdığım yazı faydalı mı değil mi?

• Oy verenlerin toplamı
    8

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
Hata ya da başka bir yanlış bilgilendirme var ise bana ulaşınız. Kimseyi yanlış bilgilendirmek istemiyorum. Teşekkürler.

Buraya açmamın sebebi ise yeni toplanmış bilgisayarı daha verimli ve energy plus sistemine uygun olarak kullanmayı hedefledim. Hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyorum.

Öncelikle merhaba:

Bundan 6 sene önce ASUS marka anakart aldım diğer parçalar bozuldu kırıldı ama anakartım beni mezara kadar götürür. Şimdi ilk önce her evde mutlaka bulunması gereken bazı malzemeleri size vereceğim (bilgisayar kullanan adamın illaki olması gereken malzemeler de diyebiliriz):

1. 1 tane en ufak boyda başparmak kalınlığında duvar boyası fırçası.
2. 1 tane süpürge makinesi ya da saç kurutucu (süpürge makinesinin üfleme özelliği olacak):
3. Yıldız tornavida seti.
4. Windows 10/ 8/ 7/

İlk önce bilgisayarınızın güç kaynağını kapatınız, sonra benim kasamda ve birçok kasada sol kapağı açınız. Sol kapağı açtıktan sonra kasayı yere paralel bir şekilde yatırınız. Ekran kartını sökün ve bir tarafa koyun. Vidaları asla kaybetmeyin ve gruplandırın. Sonra HDD gibi depolama aygıtlarını sökün ve bir tarafa koyun. RAM'ları da yanı şekilde dikkatli bir biçimde sökün. Ama dikkat edin RAM'ların bazılarında sökünce garanti dışı kalır diye bir yazı var onu aldırış etmeden sökün. Bazı RAM'lar ise mühürlü olabiliyor. İşte buraya dikkat edin mühürlü RAM'ların yapışkanı olabiliyor. Garantisi bitmemişse sökmeyin. Sonra Power supply i sökün. CD/DVD ROM'u sökün. En son anakartı sökün. Tabi anakartı işin ehli olan kişiler söksün. Sonra sırası ile parçaları temizleyin.

Ben şu şekilde başlıyorum:
  • 1. Ekran kartını fırça ve süpürge makinesi ile iyi bir şekilde temizliyorum. Ama dikkat pervaneleri döndürmeyin. Bazı pervanelerde geri güç göndermesi oluyor. Aman dikkat edin.
  • 2. HDD veya SSD'yi hafif ıslak bir bez ile silip kurulayın.
  • 3. Optik sürücünüzün üstünü de hafif ıslak bir bez ile silin. İçini bilgisayar çalışır iken temizleyeceğiz.
  • 4. Power supply'i ise sökebilirseniz içini temizleyin ama dikkatli olun. Islak bez kullanmayın.
  • 5. Fırça ile RAM'ları temizleyin.
  • 6. Fırça ile RAM portlarını temizleyin.
  • 7. Anakartı süpürge makinesi yardımı ile temizleyin. Fırça ile araları temizleyin. Ama dikkat edin zarar vermeden yapınız.
  • 8. İşlemci fanını da ekran kartını temizlediğiniz gibi temizleyiniz.

Termal macun sürmeyi bilmediğim için o konuya değinmedim. Öğrenirsem size yardımcı olacağım.

Bilgisayarınızı toplayın ve çalıştırın.

Son olarak bilgisayarınıza format atın ama hani Windows 10 yüklerken masa üstündeki gibi sıfırla seçeneği ile değil bios ekranından yapın. (Hani F 8''e basıp yapıyoruz ya.)

Format attıktan sonra (AMD için) fan hızınızı % 50 den % 60 a çıkartın. Ayrıca torrent falan kullanmayın. Şahsen virüs koruması olarak Windows'un defender programını kullanıyorum. Hiç sıkıntım yok.

Bilgisayarım ise normal bilgisayarın 1 tık üstünde bir bilgisayar. Öyle allım şallım değil. Övünmek gibi olmasın ama Battlefield 4'ü en yüksek kalitede oynuyorum. Hiçbir sıkıntım olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
En önemli kısmı öğrensen iyi olur termal macun sürme işlemi üstte yaptıklarından çok daha kolay bir işlem halbuki.
Bu gün öğrendim Ama pratik yapmam gerekiyor. Kişisel bilgisayarımda ki işlemci ve ekran kartındaki macunları değiştirdim. İlk yapmama göre bence güzel oldu. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı