Çözüldü Bilgisayarın oyun oynarken donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bocchan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Başlık da dediğim gibi bilgisayar oyun oynarken birden kitleniyor. Kapatıp açmak durumunda kalıyorum, sistemi yeni topladım. Neden böyle bir sorun olduğunu anlayamadığım için bilir kişilerden yardım istemek için bu konuyu açtım.

Bilgisayar bileşenleri;
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX AMD RX 5600 XT.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Anakart: Gigabyte B450M S2H 2v.
RAM: XPG 3200MHz 16 GB CL 16.
S. S.d: Samsung Evo 840 250 GB.
H.d.d: W.D Red 1 TB.
P. S. U: Xigmatek tartarus 750W.
(Sistemi yeni topladım s. S.d, h.d.d ve güç kaynağı hariç. Tüm yazılımlarını indirdim. Hatta tekrar DDU ile silip tekrar kurdum, ancak sorun devam ediyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aynı kilitlenme sorununu önceki bilgisayarınızda yaşıyor muydunuz? CMD açıp sfc /scannow yazmış mıydınız? Hard Disk Sentinel ya da HD Tune Pro programlarından birisiyle disklerinizin sağlığını kontrol ettiniz mi? Sıcaklık testi yaptınız mı? Kilitlenme olayı siz bir oyunu açar açmaz mı gerçekleşiyor? Diskleriniz ve güç kaynağınız kaç yıllık?
Aynı kilitlenme sorununu önceki bilgisayarınızda yaşıyor muydunuz? CMD açıp sfc /scannow yazmış mıydınız? Hard Disk Sentinel ya da HD Tune Pro programlarından birisiyle disklerinizin sağlığını kontrol ettiniz mi? Sıcaklık testi yaptınız mı? Kilitlenme olayı siz bir oyunu açar açmaz mı gerçekleşiyor? Diskleriniz ve güç kaynağınız kaç yıllık?

Çözüm
Hayır önceki bilgisayarım da her hangi bir takılma ve donma sorunum yoktu. Güç kaynağı ve diskler yaklaşık 5 yıllık ancak kullanılma süreleri 3.5 yıl kadar. Şuan da sıcaklık yüzünden olduğunu düşünüyorum, Asus'un kendi yazılımından fanların Rpm değerini arttırdım ve ayarladım. Bir de dediğiniz programları indirip bakmam lazım. Kitlenme durumu oyun oynarken oluyor.
1608451753915.png

1608451776473.png

Isınma testini de yaptım. Aida64 Extreme ile sorun olmadı onda da. Ve dediğiniz kodu CMD'ye yazdım.
1608453065120.png

Bu işlemleri yaptıktan sonra her hangi bir donma olmadı ileride olursa konuyu güncelleyeceğim.(Teşekkür ederim)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı