Bilgisayarın parçaları hangi durumda yanar?

dürümkıs

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, ben beklemeye asla tahammül edemiyorum. O yüzden bilgisayarda bir şey indirirken interneti kullanmadan zaman geçirmem gerekiyor. Ama bilgisayar açıkken kafamda hep 'Acaba indirme açıkken kendi kendine ekran kartı-anakart yanar mı?' diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Bilgisayarın parçaları ne durumda yanar? İndirme açıkken kendi kendine yanma gibi bir durum söz konusu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer güvenlik, voltaj kontrol sistemleri zarar görürse ve bu durumda çok zorlarsan maalesef geçmiş olsun. Diğer türlü fanlar durursa yanabilir (bunun içinde voltaj kontrol sistemi zarar görmesi lazım) yani yakman biraz zor. Ama en çok rastlanan yöntem ani elektrik akımı gelmesi. Bunu bazen engellemiyor voltaj kontrol sistemleri. Bu yüzden PSU iyi seçmeniz gerekiyor.

Bilgisayarın parçaları ne durumda yanar? İndirme açıkken kendi kendine yanma gibi bir durum söz konusu mu?
Şebekeden büyük bir arıza bile gelse PSU dışındaki donanımlara bir şey olmaz. Kendiliğinden de bozulmazlar. Göz göre göre bariz bir sorun olması lazım. Mesela molex soketi PCI-e güç soketine dönüştüren aparatlar var. Kalitesiz olanından alıp, güzel güç çeken bir ekran kartına tek beslemeyi buradan verirseniz ya kablo yanar ya da donanımlar zarar görür.

Arkadaşlar, ben beklemeye asla tahammül edemiyorum. O yüzden bilgisayarda bir şey indirirken interneti kullanmadan zaman geçirmem gerekiyor. Ama bilgisayar açıkken kafamda hep 'Acaba indirme açıkken kendi kendine ekran kartı-anakart yanar mı?' diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Bilgisayarın parçaları ne durumda yanar? İndirme açıkken kendi kendine yanma gibi bir durum söz konusu mu?
Bilgisayar bios ayarları ellenmediyse zaten çok ısınırsa kendini kapatır. Yanma durumu kısadevre de olur. Kabloları yakın tutarsan mesela birbirlerine değerlerse o zaman kısa devre yapıp yanabilir. Onun dışında zaten video izlemekmiş işte oyun indirmekmiş vs bilgisayarı yoran şeyler değiller. Yani bir şey olmaz.

Bilgisayar bios ayarları ellenmediyse zaten çok ısınırsa kendini kapatır. Yanma durumu kısadevre de olur. Kabloları yakın tutarsan mesela birbirlerine değerlerse o zaman kısa devre yapıp yanabilir. Onun dışında zaten video izlemekmiş işte oyun indirmekmiş vs bilgisayarı yoran şeyler değiller. Yani bir şey olmaz.
Kısa devrelik durumlarda yanma olur yoksa dediğiniz gibi durduk yere yanmaz.
Tamamdır çok teşekkürler

Geri
Yukarı