Masaüstü bilgisayarın en temel parçaları nedir?

Render bilgisayarı ile günlük basit işler için kullanılacak bilgisayarın parçaları farklı olur, net bir fiyat yok. Günlük işler için kullanılacak bir bilgisayarın ortalama 2000-3000 TL masrafı olur. Daha üst düzey sistemler daha pahalı olur.
şahsen 2-3 bin tl aralığında bir bilgisayara çöp gözüyle bakıyorum

Bilgisayarın açılmasına yetecek parçalar.

Anakart: Bütün parçaların takıldığı adı üstünde ana kart.

Merkezi işlem birimi (CPU): Bilgisayarın beynidir, tüm yönetimi sağlar.

Rastgele erişimli hafıza (RAM): Rastgele çok hızlı bir şekilde verilere erişim sağlanabilen makine kodunu depolamak için kullanılan birim. Uygulamalar çalışmak için ihtiyaç duydukları neredeyse tüm veriyi RAM üzerinde depolar ve işlemci bu kodlara ve veriye buradan erişir.

Depolama birimi: Bir HDD veya SSD. Sistemin ve uygulamaların kayıtlı olacağı yer. İsminden anlaşılacağı üzere tüm verileriniz burada depolanır.

Güç kaynağı (PSU): Bütün parçalara güç verecek birim.

Grafik işlem birimi (GPU): Eğer CPU üzerinde dahili bir GPU yoksa görüntü çıktısı almak için ihtiyacımız var.

Yukarıda bahsettiklerimden GPU hariç hepsi olmak zorunda. GPU ise Ryzen serisi ve Intel F ibareli işlemciler gibi, grafik işlem birimi olmayan işlemcilerle birlikte alınmak zorunda.

Bilgisayarın çalışması için çevre birimlerine ihtiyaç yok. Kullanmak için değil, çalışması için.

Haklısın fakat teknik açıdan değil kullanım açısından bakmalıyız, aşırı profesyonel ve detayı düşünülmesi gereken bir soru yok ortada, kullanım için olmazsa olmaz parçalar sorulmuş. Monitör de bunların arasında verilmeli. Bu doğrultuda aynı şey mouse ve klavye için de geçerli. Kim ekran klavyesiyle uğraşmak ister ki.

şahsen 2-3 bin tl aralığında bir bilgisayara çöp gözüyle bakıyorum
Teknik olarak öyle zaten fakat işi görüyorsa daha pahalısına gitmek anlamsız. Amaç oyun oynamak değilse, alınan bilgisayar günlük işlerde yormuyorsa -örneğin sürekli kullanılan uygulamaların takılması veya geç açılması-, daha fazla vermeye gerek yok.

Temel parçalardan anladığım kadarıyla sistemi çalıştırmaya yetecek parçalar olarak düşünüyorum. Bir masaüstü bilgisayarı çalıştırman için öncelikle bir adet PSU'ya ihtiyacın var. Bu Prizden gelen elektriği bilgisayara göre ayarlayarak düzgün şekilde parçaların elektrik almasını sağlıyor. Diğer bileşen ise anakart. Bilgisayarın en temel parçaların biridir. Neredeyse bütün parçalar anakartın üzerina takılır. Anakartın üzerine takılan ilk parça genelde işlemcidir. Daha sonra arka planda çalışan uygulamaların geçici olarak veri depoladığı birim olan RAM'ler en temel parçalardan biridir. Eğer işlemcinin içinde dahili bir grafik birimi yoksa 1 adet de ekran kartına ihtiyacın olacak. Adında da geçtiği gibi görüntüyü almanı sağlayan birim. Daha sonra İşletim sistemini kurman için bir adet depolama alman gerekicek. Bu aslında sistemin çalışıp çalışmamasına engel değil ancak bir bilgisayarı tam anlamıyla kullanmak istiyorsan işletim sistemi kurmak zorundasın. Depolama birimi hariç bu saydıklarımdan biri olmazsa sistem çalışmayacaktır.

Geri
Yukarı