Bilgisayarın Power tuşuna basmadan açılması sorunu

HalilAtaoğlu

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

Bilgisayarımda değişik bir sorunum var. Başlıktan da anlaşılabilceği gibi birgisayarımı fişe taktığım an power tuşa basmadan 3 saniye sonra kendi açılıyor ve sorunsuz kullanıyorum. PC yi kapatınca priz açık kaldığı sürece kendi kendine açılma gibi bir sorun yok. Fakat prizi kapatıp 15 saniye sonra tekrar açtığımda bilgisayarım da prizin açılışından 3 saniye sonra otomatik açılıyor. Kasanın içindeki 4 parçayı geçen sene bu zamanlar aldım yani 1 yıl oluyor.

Cooler master GX 750W Power, Asus M5A97 R.2 Anakart, AMD FX 8350 işlemci ve Corsair vengeance 4 GB 1600 MHz RAM. Parçaları tek tek aldım. Kasamda hala eski parçalar mevcut. HDD ve ekran kartı. HDD sata 2 olduğu için sorunumun bu yüzden olduğu sandım. Çünkü çözüm için her şeyi denedim. Bios sıfırlama, bios güncelleme, alakasız olsada format atmayıda. Ama hiçbiri işe yaramadı. Bende gittim. SSD aldım. Ama sorunum SSD de de devam etmekte.

Kasayı Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Ertesi gün arayıp kasayı alabileceğimi söylediler. Kasayı 3 saat boyunca izlemişler. Fişi tekrar tekrar sokup çıkarmışlar. 1 saat boyunca çalıştırıp fişi çıkarıp tekrar sokmuşlar. Ancak bilgisayarım hiçbir şekilde kendi kendine başlamamış. Ayrıca HDD i kasadan sökmüştüm. Çünkü önemli dosyalarım vardı ve zarar gelebilir düşüncesi ile çıkardım. Vatan a da öyle teslim etmiştim.

İşin tuhafı eve geldiğim zaman sorun ortadan kaybolmuştu. Tâ ki HDD i tekrar kasaya monte edene kadar. O zamanlar SSD yoktu. Sadece sata 2 hdd vardı. Hdd i çıkarınca sorun ortadan kalkıyor. HDD i takınca sorun başlıyor. İşletim sistemini değiştirdim. Ayrıca dediğim gibi SSD aldım. Fakat hala çözemedim. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 6 yıllık konuyu hortlatmis oluyorum ama benim de ayni bu durumum var. Bugun Vatan Bilgisayar'a teslim ettim ve test edecekler. Sizinde dediginiz gibi harddiskleri sokunce sorun yok. Ama takinca harddiskleri bilgisayari fise taktigimda otomatik aciliyor. Bunu Vatan'daki teknik servisteki arkadaslaslarin yaninda da yapti. Nasil cozdunuz acaba konuyu? Nerden kaynaklaniyormus belli oldu mu?

Merhabalar öncelikle bu mesajınız ile baya eskileri hatırladım sayenizde :) O zamanlar bu problemi Vatana ispatlayamadım çünkü çok mantıksız bir problemdi ve HDD çıkarınca olmuyordu onlarda problemi göremiyordu. Çözüm komik gelebilir ama Windows dan Hızlı başlatma özelliğini kapatınca problem tamamen ortadan kalktı. Bu özellik kapalı şekilde 2019 Eylül ayına kadar yani 1 yıl öncesine kadar aynı sistemi kullanmaya devam ettim. Windows dan hızlı başlatı açınca problem geri geliyor bu özellik kapatılınca problem ortadan kalkıyor. Vatan bilgisayara durumu açıkladım bana inanmadılar mantıksız geldi onlara ama ben artık problemimi çözmüştüm bi dahada vatana gitmedim o problem için. Sizde deneyin isterseniz vatana bu durumdan bahsetmeyin bence sonucu bekleyin aynı problem İse çözemeyecekler çünkü bi şekilde bu durumu yazılım tetikliyor bakalım ne yapacaklar.

Merhabalar öncelikle bu mesajınız ile bayağı eskileri hatırladım sayenizde :) o zamanlar bu problemi Vatan'a ispatlayamadım çünkü çok mantıksız bir problemdi ve HDD çıkarınca olmuyordu onlarda problemi göremiyordu. Çözüm komik gelebilir ama Windows'dan hızlı başlatma özelliğini kapatınca problem tamamen ortadan kalktı. Bu özellik kapalı şekilde 2019 Eylül ayına kadar yani 1 yıl öncesine kadar aynı sistemi kullanmaya devam ettim. Windows'dan hızlı başlatı açınca problem geri geliyor bu özellik kapatılınca problem ortadan kalkıyor. Vatan Bilgisayar'a durumu açıkladım bana inanmadılar mantıksız geldi onlara ama ben artık problemimi çözmüştüm bir daha da Vatan'a gitmedim o problem için. Sizde deneyin isterseniz Vatan'a bu durumdan bahsetmeyin bence sonucu bekleyin aynı problem ise çözemeyecekler çünkü bir şekilde bu durumu yazılım tetikliyor bakalım ne yapacaklar.

Merhaba, cok tesekkurler yanit için. Bakalim bugun bir yanit verecekler. PSU arizali diyeceklerini bekliyorum. Ama PSU arizali olsa her seferinde fise takinca kendiliginden acilir diye dusunuyorum. Bendeki her seferinde kendilihinden acilmiyor. Olmazsa sizin yontem gibi deneyeceğim. Cok tesekkur.

Geri
Yukarı