Power tuşuna basmadan bilgisayar açılıyor

34lucifer28

Hectopat
Merhaba arkadaslar, nadiren bile olsa yasadigim bir sorun için yardim rica ediyorum. Bazi gunlerde masaustu bilgisayarin fişini prize taktigimda Power tusuna basmama gerek kalmadan bilgisayar aciliyor. O sekilde acildiginda beni BIOS'a atiyor ve acilis yontemlerinde harddisk in gorunmedigini goruyorum. Hiçbir degisiklik yapmadan BIOS'dan cikip tekrar baslatiyorum. Sorunsuz aciliyor. Bilgisayari prize takar takmaz neden acilir? Bunu bazen yapiyor bu arada. Surekli degil yani.

Bilgisayari alali ne kadar sure oldu? Eger cok bir zaman olmadiysa parcalarin garantisi devam ediyorsa saticiyla gorusun bence. Degisik bir durum.

Power tuşu ile PSU anakartta buluştuğu için sorun anakartta olabilir diye düşünüyorum. Muhtemelen anakartta bir kısa devre söz konusu olabilir.

Bilgisayari alali ne kadar sure oldu? Eger cok bir zaman olmadiysa parcalarin garantisi devam ediyorsa saticiyla gorusun bence. Degisik bir durum.

Peki bir ariza olsa bunu her seferinde yapmaz mi? Yani surekli hale gelmez mi sizce?
Power tuşu ile PSU anakartta buluştuğu için sorun anakartta olabilir diye düşünüyorum. Muhtemelen anakartta bir kısa devre söz konusu olabilir.

Peki eger boyle bir sorun duyduysaniz ya da yasadiysaniz surekli olmasi gerek miyor mu? Cunku nadir yasiyorum ben bunu. 1 ayda 2 kez yasadim mesela.

Peki bir ariza olsa bunu her seferinde yapmaz mi? Yani surekli hale gelmez mi sizce?

Peki eger boyle bir sorun duyduysaniz ya da yasadiysaniz surekli olmasi gerek miyor mu? Cunku nadir yasiyorum ben bunu. 1 ayda 2 kez yasadim mesela.
Böyle bi sorun yaşamadım yada görmedim, kafamdan olası sorun sebeplerini düşünüp en çok aklıma yatanı paylaşıyorum. Bu sadece benim varsayımım. Ama daha mantıklı bir fikrin yada tahminin varsa dinlemeye açığım.

Kısa devre hocam muhtemelen. PSU'ya veya anakarta bir göz atın derim hatta değişim bile talep edebilirsiniz ilk 6 ayda oluşan donanım sıkıntıları ayıplı mal kategorisine girer.

Böyle bir sorun yaşamadım ya da görmedim, kafamdan olası sorun sebeplerini düşünüp en çok aklıma yatanı paylaşıyorum. Bu sadece benim varsayımım. Ama daha mantıklı bir fikrin ya da tahminin varsa dinlemeye açığım.

Mesela simdi tekrar fişten cikardim taktim yapmadi. Tabii ki dusuncelerinize ve yorumlariniza saygim var. Yanlis anlamayin. Sadece cok anlamadigim için surekli olmaz miydi diye sordum. Tek farkinda oldugum su geliyor aklima. Dun mesela elektrik gitti geldi. Sonra yattim uyudum sabah kalktim fise taktim ve kendisi açıldı. Ama bir onceki yasadigim durumda elektrik gitmemisti. Sistemi alali 1 ay oluyor. Simdi servise verip orasini burasini minciklamalarini da cok istemedim acikcasi.

Yeni konular

Geri
Yukarı