Bilgisayarın RAM miktarını öğrenme

Justpub

Hectopat
Arkadaşlar sistemi temizledim açtım bu şekilde bir şeye zarar mı verdim acaba?

Adsız.png

Ve XPM açık 3000 olması gerekirken neden 1064? Bu bilgisayarda kaç GB RAM var?

Son düzenleyen: Moderatör:
16 GB raminiz var. Overclock yapacaksanız eğer youtubedan kesinlikle o modellerde yapılan ayarları izleyip o şekilde yapın. Eğer yanlışlıkla değerleri değiştirdiğinizi düşünüyorsanız default ayarlara alın.

Hakkında kısmında neden 8 GB görünüyor acaba? Görev yöneticisinde 16 GB görünüyor mu peki? Bu arada RAM'leriniz 2133 MHz çalışıyor. BIOS'tan X.M.P veya D.O.C.P adlı ayarı açarak 3000 MHz kullanabilirsiniz.

2x8GB 2133 MHz CL 15 RAM bulunmaktadır.
Arkadaşlar buradaki ilginç değer NB freguancy yani kuzey köprüsü hızı. Normalde yüksek olması gerekir. Bu değer benim bildiğim RAM gibi ikiyle çarpılmıyor. Bunu yorumlayacak arkadaş var mı? Kuzey köprüsü can damarı.

Son düzenleme:
1700 taban hızı galiba. 16 GB RAM var. XMP profili desteklemiyordur.

16 GB RAM'iniz var. Overclock yapacaksanız eğer YouTube'dan kesinlikle o modellerde yapılan ayarları izleyip o şekilde yapın. Eğer yanlışlıkla değerleri değiştirdiğinizi düşünüyorsanız default ayarlara alın.

Hocam bildiğim kadarıyla NB değeri ikiyle çarpılıyor. Bu da raminizin 2133MHz'de çalıştığını gösteriyor. BIOS'tan bunu 3000'e çekebilirsiniz. 16 GB RAM takılı sisteminizde.

Sistemde 16 GB bellek var ama 8 GB görünüyor olabilir. Şu anda bellekleriniz 2133 MHz değerinde çalışıyor. Görev yöneticisinden bellek sekmesini paylaşır mısınız?

DDR(double data Rate) olduğu için oradaki değeri ikiyle çarpmanız gerekli, yani şu anda 2133 MHz'te çalışıyor. 2*8 GB RAM var.

Hakkında kısmında neden 8 GB görünüyor acaba? Görev yöneticisinde 16 GB görünüyor mu peki? Bu arada RAM'leriniz 2133 MHz çalışıyor. BIOS'tan X. M.P veya D.O.C.P adlı ayarı açarak 3000 MHz kullanabilirsiniz.

2x8GB 2133 MHz CL 15 RAM bulunmaktadır.
Arkadaşlar buradaki ilginç değer NB freguancy yani kuzey köprüsü hızı. Normalde yüksek olması gerekir. Bu değer benim bildiğim RAM gibi ikiyle çarpılmıyor. Bunu yorumlayacak arkadaş var mı? Kuzey köprüsü can damarı.

Arkadaşlar bu kadar yanıt beklemiyordum teşekkür ederim.
Bu arada eksik bilgi verdiğim için özür dilerim.
Olay şu şekilde RAM'lere XMP destekli. Bugüne kadar 3000 MHz XMP açık kullanıyordum. Bugün temizlik sonrasında bilgisayarı açtıgım da kimi yerde 8 kimi yerde 16 yazdığını gördüm ve 2133 MHz'de. Konuyu bu yüzden açtım RAM'lere ya da RAM yuvasına zarar gelmiş mi diye?
Bu arada şu an XMP kapatıp açtım her yerde 16 GB gözüküyordu. Tekrar XMP açıp bilgisayarı açtım bu sefer düzelmiş gibi her yerde 16 GB yazıyor ve 3000MHz 1500) bir sorun olmus mudur?
Son olarak bilgisayarı ne zaman temizleyip tekrar açsam ilk açıldığı zaman 3 4 sefer kendini kapatıp açıyor sanki baglanan cihazları tanımlarken donup reset atıyor gibi.
Sistem
R5 3600.
B450M S2H
2x8 3000.
RX 5700.

Parçaları çıkarıyorsanız
ilk açıldığı zaman 3-4 sefer kendini kapatıp açıyor sanki bağlanan cihazları tanımlarken donup reset atıyor gibi.
bu durum normaldir.
Bu arada şu an XMP kapatıp açtım her yerde 16 GB gözüküyordu. Tekrar XMP açıp bilgisayarı açtım bu sefer düzelmiş gibi her yerde 16 GB yazıyor ve 3000MHz 1500) bir sorun olmuş mudur?
Herhangi bir sorun yok o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı