Bilgisayarın yağmur altında kalması sorun çıkartır mı?

Daha fazla  
Bilgisayarın bakımı için randevu aldım bilgisayarcıdan, yarın için tabii ki fakat yarın da orta şiddetli bir yağmur yağıyordu. Ben de randevu aldığım için mecbur gitmek zorunda kaldım ve büyük bir çöp poşeti ile üstünü örttüm, taksiden kasa indirdikten sonra tarza sen rüzgar yüzünden üstü hafif açıldı ve 5 saniye kadar yağmur damlasına maruz kaldı. Bütün bakımları falan yapıldıktan sonra eve geldiğim zaman testlerini falan yaptım herhangi bir sorun gözükmüyor. İnternetten de bayağı bir araştırdım sıçramalara karşı içerisindeki parçalarda dayanıklıymış, falan filan bu kasım çok önemli değil de zaten çalıştırdıktan sonra bilgisayarı sorun olmadığını görünce içim rahatladı, benim asıl sorum aklıma takılan ileriye dönük korozyon yani pas oluşturur mu? Bu konuda, bu tarz deneyim yaşamış arkadaşlar yazarsa bilgilendirirse sevinirim.

Sistemim.

MSI Forge 100R.
i5-11400F.
Zotac 3090 Trinity OC.
H510M A Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın bakımı için randevu aldım bilgisayarcıdan, yarın için tabii ki fakat yarın da orta şiddetli bir yağmur yağıyordu. Ben de randevu aldığım için mecbur gitmek zorunda kaldım ve büyük bir çöp poşeti ile üstünü örttüm, taksiden kasa indirdikten sonra tarza sen rüzgar yüzünden üstü hafif açıldı ve 5 saniye kadar yağmur damlasına maruz kaldı. Bütün bakımları falan yapıldıktan sonra eve geldiğim zaman testlerini falan yaptım herhangi bir sorun gözükmüyor. İnternetten de bayağı bir araştırdım sıçramalara karşı içerisindeki parçalarda dayanıklıymış, falan filan bu kasım çok önemli değil de zaten çalıştırdıktan sonra bilgisayarı sorun olmadığını görünce içim rahatladı, benim asıl sorum aklıma takılan ileriye dönük korozyon yani pas oluşturur mu? Bu konuda, bu tarz deneyim yaşamış arkadaşlar yazarsa bilgilendirirse sevinirim.

Sistemim.

MSI Forge 100R.
i5-11400F.
Zotac 3090 Trinity OC.
H510M a Pro.

Bu gülme emojisi bırakan arkadaşlar neye istinaden gülüyor onu da anlamış değilim? Bu bilgisayar parçası da olabilir herhangi bir parça buna benzer, yagmura yakalanıp sonucu yazmanızı istememin neresi komik?

Son düzenleme:
@Kurabiye Canavari Kasanın neresine kadar nüfuz etti bilemeyiz ama. Yağmura dediğinize göre çok anlık bir maruz kalmış. Oda kasanın dış cephesinde yayılıp orada kalmıştır bence. Yani yağmurun içerideki parçalara bir teması olduğunu zannetmiyorum. Ha şöyle bir olaya da denk gelmişliğim var. Adamın biri iki tane kasayı bağ evinde çatıya koymuş. Şiddetli bir yağmurda çatıda göllenme falan olmuş. Adamın dediğine göre kasalar suyun içinde yüzmüş. Arkadaşımın internet kafesine getirdi bir göz atın diye. 1 senedir boşta duruyor dedi. Biz çöp olmuştur falan diyorduk. Kasanın içi aşırı derecede paslanmıştı. Sadece PSU'yu değiştirip kontrol ettik. Araba gibi tek marşta çalıştı parçalara hiç zarar gelmemiş. Yani bu tarz şeyler şans işi ama suyun içinde yüzen sistemde bile sıkıntı çıkmadıysa sizdeki birkaç damla yağmurdan bir sorun olacağını sanmam. Bakımını yapan kişilerde temizliğini baştan sağma yapmadılarsa olası bir su temasını görürlerdi zaten. Aşırı kirli yerde suyun izi belli olurdu. Yok o kadar kirli değilsede içi suyun değdiği yerde hafif parlama yapardı.

Öyle bir şey yok. Enerjiye bağlıysa kısa devre olur. Değilse de oksitlenir. Yağsız kontak sprey ve IPA ile anakartı ve bağlı olan kartları temizleyin enerji vermeden önce saç kurutma makinesi ile kurutun.

Çok öyle sırılsıklam kalacak kadar bir suya maruz kalmadı, zaten üzerindeki ızgara kısmının gözenekleri çok küçük, kasanın dışından bakıldığı zaman ekran kartının üzerinde hiç su damlası gözükmüyordu bile. Fakat korozyon olayı canımı sıktı.

Çok öyle sırılsıklam kalacak kadar bir suya maruz kalmadı, zaten üzerindeki ızgara kısmının gözenekleri çok küçük, kasanın dışından bakıldığı zaman ekran kartının üzerinde hiç su damlası gözükmüyordu bile. Fakat korozyon olayı canımı sıktı.
Duş alması gerekmez korozyona uğraması için. 1 damla yeterli. Ek olarak sıvı teması olmadan da zamanla korozyona uğrayabiliyor çünkü havada zaten nem var. Bu yüzden periyodik olarak bu işlemlerin yapılmasını öneririm. Yılda 1 veya 2 yılda 1 kere.

Ben biraz sanırım bu korozyon ve pas olayını abarttım, çünkü sanki bir daha hiç kullanamayacakmışım gibi hissettim belki de o yüzden olabilir, paslansa bile pas sökücülerle ve koruyucularla falan sorun hallolur diye düşünüyorum. Bu arada cevap veren herkese teşekkür ederim. 🙏

Geri
Yukarı