Bilgisayarınızı en basit şekilde hızlandırın!

Merhabalar, bilgisayarınızı en en en basit şekilde saçma sapan programlar kurdurmadan en temel şekilde hızlandıracağız.

1. Öncelikle klasik temizleme işlemleri ile başlayalım.

Windows + R tuşlarına aynı anda basın, açılan çalıştır penceresine aşağıdaki metinleri yazarak açılan dizinlerdeki tüm dosyaları temizleyin. Korkmayın, bu bilgisayarınıza zarar vermeyecektir, sadece bazı programların atık dosyalarını temizliyoruz.

Temizlenecek klasörler:
Temp.
%temp%
Prefetch.

Dipnot: Prefetch klasörünü çalıştır üzerinden açarken yönetici izni isteyebilir, devam diyerek yönetici iznini verin.

2. CCleaner ile tarayıcı ve gereksiz kayıtları temizleyelim.

CCleaner programını kendi sitesinden indirerek kurun.

Programı kurduktan sonra tüm tikleri açarak dosyaları temizleyin, bu da bilgisayarınızda biraz olsun hızlanma sağlar.

3. Disk temizleme yöntemini kullanalım.

Bu bilgisayar logosuna tıklayalım ve Windows'un kurulu olduğu diske sağ tıklayıp, özellikler diyelim.

Sağ alttaki diski temizle butonuna basıp, tarama işleminin bitmesini bekleyin, açılan pencerede gereksiz dosyaları seçip diski temizleyin, ayrıca aynı penceredeki sistem dosyalarını temizle kısmından Windows Update atıklarını da silebilirsiniz.

4. Bilgisayarınızı güncel tutun.

Çoğu insan bilgisayarınızı güncel tutmanızı önermez, aksine güncellemekten korkar, ayrıca bazı insanlar güncellemelerin sisteminizi yavaşlattığını savunur.

Evet bana göre de büyük 21H1 gibi güncellemeler bilgisayarınızı bir takım yavaşlatabileceğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak optimizasyon sorunları çözüldüğü için bu sürümler yavaşlatmak aksine bilgisayarınızı daha da hızlı yapar, bu gibi sebeplerden dolayı her zaman bilgisayarınızı Windows Update menüsünden güncel tutmaya özen gösterin.

5. Oyun Modu'nu aç.

Windows üzerinde Oyun Modu adında bir seçenek vardır, bazı kişiler bunun ters etkisi olduğunu düşünse de aslında hiç öyle değildir. Testlere göz atarak etkisini çok net görebilirsiniz, bilgisayarı oyun için kullanan arkadaşlar, Windows 10 kullanıyorsanız arama yerine oyun modu yazdığınızda oyun modunu aç aramasını bulabilirsiniz.

Aktif ettiğinizde gözle görülür bir FPS farkı yaşayacaksınız.

6. bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları kontrol edin.

Bilgisayarınızı yavaşlatan zararlı yazılımlar haberiniz olmadan bilgisayar kaynaklarını tüketiyor olabilir, bunun için antivirüs yazılımlarını bir kez kurup tarama yapın.

Ben kendimce Kaspersky, Comodo ve Malwarebytes anti virüs yazılımlarını öneriyorum.

Eğer aşırı panik birisi değilseniz, bu taramaları yaptıktan sonra antivirüs yazılımlarını bilgisayarınızdan kaldırın, bu tür yazılımlar virüsleri avlama konusunda başarılıdır ancak bu işlemleri yaparken sistem kaynaklarını tüketirler, Malwarebytes Free sürümünde gerçek zamanlı koruma yoktur, onu bilgisayarınızda bulundurabilirsiniz.

Evet, rehber bu kadar, şu anda evde olmadığım için ekran görüntüleri ekleyemedim, anlaşılır olmuştur inşallah.

Aslında bununla ilgili birçok makale forum üzerinde mevcut ama kendimde yazmak istedim, okuyan destek olan herkese şimdiden teşekkürler.

CCleaner'ın kayıt defterinde sıkıntı çıkardığını duymuştum, bence çok iyi bir program değil, kullanılmamalı diye düşünüyorum. Onun yerine Revo Uninstaller kullanarak bir program silinmeli ve bu sayede eğer istenilirse o programın kayıt defterindeki izleri de silinebilir basit ve güvenli bir şekilde.

Son düzenleme:
Öncelikle konu için teşekkürler, Windows'un oyun modunun FPS'ye etki ettiğini ne gördüm ne de duydum.

Oyun Modu dediğiniz şeyi test ederlerken, bazı testlerde daha düşük FPS verdiği görülüyor. Bence kapalı tutmak en iyisi.

Elinize sağlık.

Bilgisayarım yavaşladı.
Heh tam da etiket atıyordum. Bakıyorum hızlısın. 😃
CCleaner'ın kayıt defterinde sıkıntı çıkardığını duymuştum, bence çok iyi bir program değil, kullanılmamalı diye düşünüyorum. Onun yerine Revo Uninstaller kullanarak bir program silinmeli ve bu sayede eğer istenilirse o programın kayıt defterindeki izleri de silinebilir basit ve güvenli bir şekilde.
Doğru. Bende de sorun oluşturdu.

Arkadaşlar hepinizin mesajlarını okudum, yanıtlarınız için teşekkürler.

Bir arkadaşımızın dediği gibi bu tür rehberler baya var, öyle canım sıkıldı bulunsun diye yazayım dedim.

Şimdi tek tek cevap vereyim ;
CCleaner uzun zamandır kullanıyorum, regedit konusunda bende bir sıkıntı çıkarmadığı için yazayım dedim, internette bu tür sorunlar yaşayanlar çok varmış.

Evet malwarebytes bir antivirüs yazılımı değil, daha mantıklı olması gerekirse bir malware cleaner, bunun hakkında pek sorun yaratmaz diye aynı kategoriye koydum.

Bilgisayarım yavaşladı diyen arkadaş konusunda, birşey demeyeceğim, onun için pek faydalı bir rehber olmamış demek ki.

Tek çözüm bilgisayar değişmek diye söyleyen arkadas için de, evet gerçekten haklısın, bu rehberi hazırlama amacım bazı amatör bilgisayar kullanıcıları, bu tür şeyleri bilmiyor ve tam performans alamıyor, örneğin ben temp olayını hiç bilmiyordum eskiden, orada 6gb dosya birikmişti, rehberin temel amacı zaten elimizdeki cihazdan tam performans alabilmek, zaten limitlerin üzerine çıkamıyoruz.

Değerli yorumlarınız için yeniden teşekkürler, iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı