Bilgisayarlar otomatik IP ile internete bağlanmıyor

sipsak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521828150
Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım iş yerinde Turkcell Superbox ve beraberinde gelen Huawei modem kullanılıyor. Modemin varsayılan ağ geçidi 3 yapılmış yani bütün bilgisayarların IP adresi 192.168.3 ile başlıyor. Fakat aynı zamanda şirketteki bütün bilgisayarların IP adresi manuel olarak girilmiş. Bunu muhtemelen benden önceki bilgi işlem sorumlusu yaptı. Ancak bilgisayarlarda IP'yi otomatik al dediğim zaman 192.168.2 ile başlayan bir IP alıyor ve dolayısıyla internete bağlanmıyor. Fakat mantıken otomatik IP al dediğim zaman IP adresini doğru alıp internete bağlanması lazım. Bunu bir türlü yapamadım. Aslında el ile ayarlaması bana koymaz o şekilde de kullanırız fakat bazı çalışanlar bilgisayarlarını kendi evlerine götürüyorlar. Örneğin iş yerindeyken IP adresini 192.168.3.*** yapıyor, internete giriyor, bir sorun yok fakat bu sefer bilgisayarı eve götürdüğü zaman evdeki modemin ağ maskesi 192.168.2 ile başlıyorsa IP'yi tekrar değiştirmesi gerekiyor. Bu şekilde IP adresini sürekli değiştiren çalışanlar var. Bu sistemin böyle olmaması lazım ve ne yaptıysam çözümünü bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Bu arada belki işinize yarar diye şöyle bir bilgi de paylaşayım. Bilgisayarların Ethernet veya Wi-Fi driverlarını kaldırıp tekrar yüklediğim zaman otomatik olarak doğru IP adresi alıyorlar. Yani 192.168.3 ile başlayan IP adresi alıyorlar. Fakat bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra tekrar 192.168.2 ile başlayan IP adresi alıyorlar ve bu sorun sürekli bu şekilde tekrarlanıyor. Bana da modem arayüzünün kullanıcı adı ve şifresi verilmediği için modemi kurcalama fırsatım olmadı. Sizlerin yardımını bekliyorum.

Düzenleme: İş yerinde küçük bir sistem odası var, ben ağ yönetiminden çok anlamadığım için burayı çok detaylı tarif edemeyeceğim maalesef, ancak bu odada Cyberoam markalı güvenlik duvarı cihazı da var. Ayrıca yazının başında modemin varsayılan ağ geçidi 3 yapılmış dedim ama bundan emin değilim, sadece ben öyle tahmin ediyorum. Benim bilmediğim farklı bir durumda olabilir.

Son düzenleme:
Network üzerinde belirtilen IP bloğu dışında bir IP adresi aldığı için internete çıkamıyor olabilir.

Ek olarak modem arayüzü kontrolü gerçekleştirmende fayda var.

1624803062662.png

Network üzerinde belirtilen IP bloğu dışında bir IP adresi aldığı için internete çıkamıyor olabilir.

Ek olarak modem arayüzü kontrolü gerçekleştirmende fayda var.

Eki Görüntüle 1085639
Yanıtınız için teşekkürler ama çok iyi anlayamadım biraz daha basitçe tarif edebilir misiniz? Pazartesi modemin arayüz şifresini öğrenebilirim.

Ek olarak Access Point kullanılıyorsa AP'lerin DHCP'sinin kapatılması gerekiyor. AP'ler de farklı bir ağ geçidinden IP dağıtıyor olabilir. O geçitten IP alıyorsa makine internete çıkamaz. Bu yüzden manuel verilerek çıkabilir.

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, yarın bu sistemin şifrelerini öğrenip bir kurcalama yapıcam takıldığım bir yer olursa buraya yazarım. Tekrardan çok teşekkür ederim hepinize.

Geri
Yukarı