Bilim Kitabı Önerisi

Haruki Murakami

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Muğla/Bodrum
Arkadaşlar giriş seviyesi için herhangi bir konu fark etmeksizin bilim ile ilgili kitap arıyorum. Daha bugün Robert Winston'un İnsan Beyni adlı kitabını aldım. Birkaç tane daha önerirseniz sevinirim. Dediğim gibi bilim ile ilgili, ama konu fark etmez. @Yararsız Üye o yüce kütüphanenden 3-5 bir şey söylersin herhalde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Charles Darwin - Türlerin Kökeni

Ernest Mayr - Evrim Nedir

Richard Dawkins - Gen Bencildir

Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi: Anlamak için bazı zaman mekaniklerini ve fiziği bilmek lazım. Okurken anlamadığın kavramları aynı anda başka kaynaktan araştırabilirsin. Okuma süren uzar ama daha iyi anlarsın.

Brian Greene - Evrenin Zarafeti

Carl Sagan - Kozmos / Soluk Mavi Nokta kitapları: Aslında bu yazarı bazı kişisel nedenlerden dolayı çok önermem çünkü kitaplarından çok kendini pazarlama yolunu tercih ediyor ama bu 2 kitabı okunabilir.

Michio Kaku - Geleceğin Fiziği / Paralel Dünyalar kitapları: Başarılı bir fizikçi olsa da yazım dili herkese uygun değil.

David Eagleman - Incognito: Okuduğumda kafamdaki bazı dönemsel tercih nedenleriyle ilgili sorular çözüldü ama içeriğin güvenilirliği konusunda bazı noktalarda şüphelerim de oldu. Üşenmeden başka kaynaklara da bakmak lazım, ben üşendim. :D

Yuval Noah Harari - Sapiens / Homo Deus kitapları: Bu yazarın kitaplarına bilim kitabı denir mi emin değilim ama bence güzel derlemeler yapılmış. Popülaritesini düşününce önyargılı yaklaşmıştım ama çoğu önyargımı yersiz çıkardı okurken.

Tarihle ilgili kitaplar istersen ilgin olan döneme göre öneri yapmak lazım.

Charles Darwin - Türlerin Kökeni

Ernest Mayr - Evrim Nedir

Richard Dawkins - Gen Bencildir

Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi: Anlamak için bazı zaman mekaniklerini ve fiziği bilmek lazım. Okurken anlamadığın kavramları aynı anda başka kaynaktan araştırabilirsin. Okuma süren uzar ama daha iyi anlarsın.

Brian Greene - Evrenin Zarafeti

Carl Sagan - Kozmos / Soluk Mavi Nokta kitapları: Aslında bu yazarı bazı kişisel nedenlerden dolayı çok önermem çünkü kitaplarından çok kendini pazarlama yolunu tercih ediyor ama bu 2 kitabı okunabilir.

Michio Kaku - Geleceğin Fiziği / Paralel Dünyalar kitapları: Başarılı bir fizikçi olsa da yazım dili herkese uygun değil.

David Eagleman - Incognito: Okuduğumda kafamdaki bazı dönemsel tercih nedenleriyle ilgili sorular çözüldü ama içeriğin güvenilirliği konusunda bazı noktalarda şüphelerim de oldu. Üşenmeden başka kaynaklara da bakmak lazım, ben üşendim. :D

Yuval Noah Harari - Sapiens / Homo Deus kitapları: Bu yazarın kitaplarına bilim kitabı denir mi emin değilim ama bence güzel derlemeler yapılmış. Popülaritesini düşününce önyargılı yaklaşmıştım ama çoğu önyargımı yersiz çıkardı okurken.

Tarihle ilgili kitaplar istersen ilgin olan döneme göre öneri yapmak lazım.
Çok teşekkür ederim, Zamanın Kısa Tarihine başlamıştım ama şu anki giriş seviyesi bile diyemeyeceğim fizik bilgim ile 10 sayfa sonra bıraktım kitabı.

Öneriler için teşekkür ederim, kralsın. 😀

Daha dün İzmir'deydim, ulan desem mi şu adama bir kahveni alırım, sonra Karşıyaka çarşısında döner yiyip gittik.😀 Zaten aşırı kalabalıktı, yolda babamı kaybettim yahu.😅

Aldığım ve alacağım kitapların olduğu bir arşiv vardı. Ekran görüntüsü olarak duruyor fakat umarım anlarsın.
1616952445461.png

Hem bilim, hem felsefe kitapları var. Ayrıca Evrim Ağacı'nın oluşturduğu bir liste de mevcut. Onu da atayım.
Hem benim attıklarımın, hem linktekilerin hepsini okuyabilirsin.

Aldığım ve alacağım kitapların olduğu bir arşiv vardı. Ekran görüntüsü olarak duruyor fakat umarım anlarsın.
Eki Görüntüle 945569
Hem bilim, hem felsefe kitapları var. Ayrıca Evrim Ağacı'nın oluşturduğu bir liste de mevcut. Onu da atayım.
Hem benim attıklarımın, hem linktekilerin hepsini okuyabilirsin.
Teşekkür ederim, bunları da değerlendiririm. Ama dediğim gibi çoğu konuda daha yeniyim, ağır gelmez dimi?

Teşekkür ederim, bunları da değerlendiririm. Ama dediğim gibi çoğu konuda daha yeniyim, ağır gelmez dimi?
Futuyma'nın evrim kitabı bu işe giriştir mesela. Ders kitabıdır. O kitap ile başlarsan devamı kendiliğinden gelir. Felsefe kitapları biraz ağır gelebilir. Kitaplara geçmeden aşağıya bırakacağım siteyi kullanabilirsin. Çok geniş ve kaliteli bir arşive sahip.
Çağrı Mert Bakırcı'nın kitapları da evrime giriş için çok iyidir.

Geri
Yukarı