Rehber Bilinmeyen numaralardan gelen çağrı ve mesajları engelleme

Merhaba,
Bilinmeyen numaraları engellemeye yönelik basit çözüm önerileri sunacağım.

Öncelikle "bilinmeyen numaralar" kavramını iki şekilde ele alabiliriz:

1. Gizli numaralar
2. Rehberimizde bulunmayan numaralar

Gizli numaraları engelleme
Operatörünüzün online uygulamasından, müşteri hizmetlerinden ya da servis numaralarını kullanarak hattınızı gizli numaralara kapatabilirsiniz. Bu durumda gizli numara ile sizi arayan kişiye telesekreter "kullanıcı gizli numaraları kabul etmemektedir" mesajını söyleyecektir.​
Dilerseniz gizli aramaları şebekenizden değil, telefonunuzdan engelleyecek şekilde de yapılandırabilirsiniz. Bu durumda telefonunuzun arama ayarlarından gizli aramaları reddet işlevini etkinleştirmelisiniz. Telefonunuz üzerinden gizli numaraları engellemeyi tercih ettiğinizde her gizli çağrı, telefonunuz tarafından otomatik olarak reddedilecektir, telesekreter mesajı yayımlanmayacaktır.​

Rehberinizde bulunmayan numaraları engelleme
Bunu eylemi gerçekleştirebilmek için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacımız var. Çünkü operatörlerin ve varsayılan telefon uygulamalarının henüz böyle bir hizmeti/ayarı yok.​
Rehberinizde kayıtlı olmayan numaralardan gelen çağrı ve mesajları engellemek için bu alanda popülerlik kazanmış;​
programını kullanacağız. Play Store üzerinden temin edebilirsiniz.​
Program, numaraları engellemekte oldukça kapsamlı filtrelere sahip. Biz sadece rehberimizdeki kişilerin bize ulaşmasını istediğimiz için ayarlamalarımızı şu şekilde yapalım:​
1. Adım: Programa gerekli izin ve yetkileri verdikten sonra, programı açıp yatay üç çizgi sembollü seçenekler kısmına dokunalım.​
2. Adım: Buradan ayarlar kısmına ulaşalım.​
3. Adım: Ayarlar üzerinden engelleme bölümüne gidelim.​
4. Adım: Bu kısımda yer alan bilinmeyen numaralar işlevlerini etkinleştirelim.​
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg

Bu adımları uyguladığımızda yalnızca rehberimizdeki kişiler çağrı ve SMS yolu ile bize ulaşabilecektir. Bunun dışında kalan numaralar uygulama tarafından engellenecektir.
Ayrıca engellenen çağrı ve SMS'ler uygulamanın günlüğüne kaydedilmektedir.

Son düzenleme:
Üçüncü parti yazılıma gerek yoktur. Android 10 (Custom Rom) kullanıyorum fakat Android'in kendi sağladığı çağrı uygulamasında Ayarlar > Engellenen Numaralar > Tanımlanamayan Arayanlardan Gelen Aramaları Engelle seçeneği mevcuttur.

Bu seçenek ile rehber dışı aramalar size ulaşamıyor. Kendim bizzat denediyip verimli sonuç aldığımdan yazıyorum.

Üçüncü parti yazılıma gerek yoktur. Android 10 (Custom Rom) kullanıyorum fakat Android'in kendi sağladığı çağrı uygulamasında Ayarlar > Engellenen Numaralar > Tanımlanamayan Arayanlardan Gelen Aramaları Engelle seçeneği mevcuttur.

Bu seçenek ile rehber dışı aramalar size ulaşamıyor. Kendim bizzat denediyip verimli sonuç aldığımdan yazıyorum.

Bu tarzda bir ayarı çok aradım, ancak bulamadım. (Android 10 sistemli bir Samsung telefon kullanıyorum.) Sadece gizli aramaları engellemeye yönelik bir ayar var, rehber dışındakileri reddetmeye yönelik bir ayar yoktu.

Custom rom kullandığınız için böyle bir ayar sadece sizde mevcut olabilir.

Son düzenleme:
Bu tarzda bir ayarı çok aradım, ancak bulamadım, yok. (Android 10 sistemli bir Samsung telefon kullanıyorum.) Sadece gizli aramaları engellemeye yönelik bir ayar var, rehber dışındakileri reddetmeye yönelik bir ayar yok.

Custom Rom kullanmama rağmen Android 10'un kendi sağladığı çağrı uygulamasında mevcut olan seçenektir. Seçeneği de nasıl aktif edileceğini belirtmişim. Tabi ayrıca açtığınız konu Adroid 10 öncesi veya sonrası için veyahut telefonunda bu özellikler olmayanlara faydalı olabilir, o açıdan bir lafım yok.

Bu tarzda bir ayarı çok aradım, ancak bulamadım, yok. (Android 10 sistemli bir Samsung telefon kullanıyorum.) Sadece gizli aramaları engellemeye yönelik bir ayar var, rehber dışındakileri reddetmeye yönelik bir ayar yok.

Artık yeni modellerde bu özellik ayarlarda mevcut. Android 10 Samsung üzerinden bir ekran görüntüsü:
Screenshot_20210129-165857_Call settings.png

Custom Rom kullanmama rağmen Android 10'un kendi sağladığı çağrı uygulamasında mevcut olan seçenektir. Seçeneği de nasıl aktif edileceğini belirtmişim. Tabi ayrıca açtığınız konu Adroid 10 öncesi veya sonrası için veyahut telefonunda bu özellikler olmayanlara faydalı olabilir, o açıdan bir lafım yok.

Eyvallah. Samsung'un telefon uygulamasını kullandığımdan Android'in kendi telefon uygulaması hakkında bilgim yoktu, teşekkürler.
Artık yeni modellerde bu özellik ayarlarda mevcut.

Bu ayarı denemiştim, sadece gizli numaraları engelliyor, rehber dışındaki numaraları engellemiyordu.
Hocam babamın telefonu A51 numarası farklı olanları spam veya dolandırıcı sayıyor.
Hiya altyapılı "arayan kimliği ve spam koruması" açık olabilir. Telefon uygulamasının ayarlar kısmından kapatabilirsiniz. Telefonda başka arama uygulaması varsa kaldırın, UpCall gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı