Bilişim Teknoloji öğretmenleri neye göre seçiliyor?

Her Bilişim Teknolojisi öğretmeni bir değil. 600-700 sayfalık Java eğitim kitabı yazan BT öğretmeni de var, temel bilgisayar donanımlarının ne işe yaradığını bilmeyen de. Maalesef size ikincisi denk gelmiş, bu arada bildiğim kadarıyla BT öğretmeni olmak için illa meslek lisesi okumak gerekmiyor.

Ben en son bilişim dersini ortaokulda gördüm o yüzden bazı şeyler farklı olabilir.
Bizim bilişim öğretmenimiz hem görsel
sanatlar öğretmeni hem de müdürdü.
Ama bilgisayar konusunda çok bilgiliydi o ayrı.

Heralde normal branş okunduktan sonra sınava girip çift branş öğretmeni olabiliyorsun ama tam bilmiyorum.
Hatta bir ara bizim matematik dersimize fen hocası giriyordu.

Maalesef işini sevmeden yapan veya yapabildiğini düşünen insanlar her branşta var. "Hiçbir şey yapmam maaşımı da alır çıkarım." Tarzı öğretmenler olduğu sürece hep olmaya da devam edecek.
Şahsen bulunduğum okuldaki bilişim öğretmenimle aram gayet iyi ve kendisi bilgili, şanslı hissettim bu konuyu görünce.
Yukarıdaki arkadaşların dediği gibi sınıf değişikliği hakkınız varsa kullanabilirsiniz ama sırf bir hoca yüzünden de düzeninizi bozuyor olmak mantıklı gelmeyebilir. Sınava hazırlanan bir öğrenciyseniz az daha katlanın diyelim, nasıl olsa yakın zamanda kurtulacaksınız :).

10. sınıf öğrencisiyseniz daha bayağı zaman geçireceksiniz demek, program değişikliğiyle beraber umarım istediğiniz gibi olur diyelim madem :D.

Hocanın gitme ihtimali %99 falan o yüzden sıkıntı olacağını düşünmüyorum şu an fazla üzgün veya kızgın değilsem gideceğini bildiğim için :D. Sınıflar ikiye bölündüğü için birleşince çok büyük ihtimalle başka öğretmen gelecektir. 3 kere öğretmen değişikliğine gidildi ilk iki gelen öğretmenim oldukça iyilerdi.

Ben en son bilişim dersini ortaokulda gördüm o yüzden bazı şeyler farklı olabilir.
Bizim bilişim öğretmenimiz hem görsel
Sanatlar öğretmeni hem de müdürdü.
Ama bilgisayar konusunda çok bilgiliydi o ayrı.

Heralde normal branş okunduktan sonra sınava girip çift branş öğretmeni olabiliyorsun ama tam bilmiyorum.
Hatta bir ara bizim matematik dersimize fen hocası giriyordu.

Ortaokuldaki bilişim öğretmenim okul hayatımda gördüğüm en iyi öğretmendi. Daha 7.sınıf olmamıza rağmen yazılıma ilgili olan veya notları çok iyi olanları toplayıp Arduino ve C dilini öğretmişti.

En son 2016 da 6. sınıfken gördügumden o zamana göre konuşacağım. Bizde iki tane bilisim hocası 1 tanede bilgisayar sertifikası olan müzik hocası giriyordu. Gerçi oda MY olduktan sonra bıraktı. 5. sınıfta ofis uygulamalarıni öğrettiler. 6. sınıfta ise scratch çakması code.org ve f klavye ile "Kodlama" ogretiyorlardi. O zaman 1:1 tüplü ve LCD monitörler ile 775 pin sistemler vardı. Kesin hala duruyordur. Bence Türkiye'de okullarda bilişim teknolojileri diye bir ders olsun diye var. Bizim okulda bir garipti. 7. nesil i3 işlemcili all in one sistemlere Windows 7 kurmuşlardı.

Son durum:

11.Sınıfın 2.dönemine geçiyorum artık BTT görmüyoruz NTP (nesne tabanlı programlama) görüyoruz ve hocaların neye göre seçildiğini anlamış bulunuyorum. Tamamen rastgele, ücretli öğretmen olarak 2 yıllık öğretmenler alınabiliyor mülakat olduğu için isteyen istediğini okula sokuyor istediğini çıkarabiliyor. Yazılım gibi önemli bir dersimize 1 ay boyunca grafiker bir hoca girdi :D (telefondan bakıp kodu yazmaya çalışıyordu hata soran olduğunda cevap veremeyip başka hocaları çağırıyordu). Sonrasında onun yanına başka bir öğretmen geldi fakat o da bize kinlenmiş gibi davrandı 2 ay boyunca buz gibi havada tişörtlerle falan oturttular ve tüm camları açtırdılar (hocalardan şikayetçi olduğumuzu müdür yardımcılarına belirtmiştik sanırım sebebi bu ). Hava buz gibi olmasına rağmen tüm camları açtırıp üstümüzdeki hırkaları falan çıkarttırdılar kinlerinden mi yoksa kafayı mı yemişler bilmiyorum artık. Nedenini sorduğumuzda gidin müdür yardımcısına şikayet edin falan diye de cevap verdiler. Şu anda o hocaları uzun uğraş sonucunda değiştirdiler fakat kimsenin 3-4 ay boyunca bir gram temeli olmadığı için sınavlardan geçen sayısı 2 (50 üstü not alan 2 kişi var). Yazılım bilgimin bazı bilişim hocalarından fazla olduğunu fark etmem hem komik hem üzücü oldu (double yerine float yazdığım için puanımı kırıp söylediğimde float ile double farkını gözümün önünde araştıran bir hocam oldu). Birçok kişi bu sebepten sınıftan nakil aldırdı ve birçok kişi de aldırmayı düşünüyor. Yazılımcı olmak isteyen arkadaşlar ise çoktan yazılımı boş vermiş gözüküyor.

Sonuç: 2 yıllık herhangi bir üniversiteye girip okuduysanız bilişim öğretmeni olup öğrencilerin tüm yazılım ve bilişim öğrenme isteklerini silebilirsiniz.

Geri
Yukarı