Bilişim Teknolojileri Okumak

enesbsk

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Otomotiv Mühendisi
Merhaba arkadaşlar. Ben bu sene liseye geçicem ve puanım çok düşük. Puanımın yettiği ve benim hevesle yapabileceğim bölüm olan biliim teknolojileri bölümüne girmek istiyorum. Ama aklımda birkaç soru var ve size danışmak istedim. Umarım yardımcı olursunuz.

1- Lisenin internet sitesine baktığımda bilişim teknolojileri 3 dala ayrılıyo sanırsam. Ağ işletmenliği, web programcılığı, veri tabanı programcılığı. Bunların arasından en yaygın olanı hangisi?
2- Ben web tasarım okumak istiyorum ama iş imkanı nedir. İşsiz kalırmıyım ve maaşım nasıl olur.
3- Üniversitesine gidersem bi avantaj elde edermiyim.
Sorularım bu kadar. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. :D

Hocam ben 11.sınıfa geçicem.Bir meslek liseli olarak söylüyorum.Bilgisayardan çok iyi anlayabilirsin gerekli şeyleri öğrenebilirsin.Fakat sakın ama sakın meslek lisesine gitme !!!.Neden gitmemen gerektiğini söyliyim.9.sınıfta dersleri görüceksiniz hepsini 10.sınıfa geçiceksin sonra saçma sapan meslek dersleri gelicek.Ama sayısal derslerin olmıyıcak bu nedemek ? Üniversite hayalleri suya düşer demek.Üniversiteye gitmek istiyosan sağlam bir bilgisayar mühendisi olucam diyosan lisede öğrendiklerin önemli değil.Gidebileceğin başka bir düz lise varsa ona git sonradan çok pişman olursun aynı benim gibi.

Hocam ben 11.sınıfa geçicem.Bir meslek liseli olarak söylüyorum.Bilgisayardan çok iyi anlayabilirsin gerekli şeyleri öğrenebilirsin.Fakat sakın ama sakın meslek lisesine gitme !!!.Neden gitmemen gerektiğini söyliyim.9.sınıfta dersleri görüceksiniz hepsini 10.sınıfa geçiceksin sonra saçma sapan meslek dersleri gelicek.Ama sayısal derslerin olmıyıcak bu nedemek ? Üniversite hayalleri suya düşer demek.Üniversiteye gitmek istiyosan sağlam bir bilgisayar mühendisi olucam diyosan lisede öğrendiklerin önemli değil.Gidebileceğin başka bir düz lise varsa ona git sonradan çok pişman olursun aynı benim gibi.
Peki saol hocam. Tercih listemi yaparken bu dediğini göz önünde bulundururum.

Meslek liselerinde teknik lise diye bir bölüm vardır.Hem meslek dersleri hem normal dersleri alırsın.Eğer teknik liseye geçerim dersen kesinlikle meslek lisesine git hem mezun olduğunda mesleğin olur.

Ben meslek lisesi mezunu olarak yazıyorum.
1- Lisenin internet sitesine baktığımda bilişim teknolojileri 3 dala ayrılıyo sanırsam. Ağ işletmenliği, web programcılığı, veri tabanı programcılığı. Bunların arasından en yaygın olanı hangisi?
+ Bu soru kişiden kişiye değişir.
-Veri tabanı programcılığı: Atıyorum sen güçlü bir programcı, yani masaüstü programı veya herhangi başka bir yazılım geliştirmek, yapmak istersin.. Bu bölüme gidebilirsin. Ama unutmaman gereken bir şey var, bu bölümü düşünüyorsan biraz kafan yorulacak. Çünkü 11. sınıf biraz ağır, 12.sınıfında oldukça zor olduğunu gördüm. Arkadaşlarım her dersten sonra beynim yandı gibi bir tabir kullanıyorlardı zaten MS-SQL olsun, PHP Olsun, HTML olsun basit iş değil.
Ağ İşletmenliği; Benim mezun olduğum dal. Oldukça memnunum, bir daha okuma şansım olsa yine okurum. 11.sınıfın 2.döneminde biraz zorlanırsın ama konuyu anladığında her yazılıdan 100 almanın garantisini veririm ben sana. Bunun haricinde format, bilgisayar bakımı, yazılım güncelleştirme vs. vs. gibi işlerle uğraşırsın. 12.sınıfın başında Sunucu İşletim sistemi dersini öğrenmekte zorluk çekersin ama öğrenince çok tatlı geliyor :) Kendini tutamıyorsun, kurcaladıkça yeni yeni durumlarını öğreniyorsun.. Biraz da senin istemene bağlı yani :)
Web programcılığı: HTML, Java Script ve CSS öğretiyorlar, HTML zevkli gelir, yaparsın ama Java Script ve CSS için aynı şeyi diyemem. Tehlikeli biraz ama CSS olmadan da yapamazsın HTML'i :)

Ben web tasarım okumak istiyorum ama iş imkanı nedir. İşsiz kalırmıyım ve maaşım nasıl olur.
HTML ile pek bir ilerleme kaydedemezsin, çünkü mutlaka PHP bilmen gerekecek bir zaman sonra, programlama bölümü oluşacak istenecektir senden. Nasıl yani diye sorarsan, atıyorum 100tl değerinde bir ürünü üzerine 50 tl değerinde bir ürün daha alınırsa ne kadar olur gibi ..

3- Üniversitesine gidersem bi avantaj elde edermiyim.
BOTE bölümü var. Orayı tercih edebilirsin.

Her şeyden önce senin gayretine kalmış bunlar. Umarım yardımcı olmuşumdur. Başarılar dilerim.

@EssenceTurk, yanlış düşünüyorsun. Meslek liselerinde bölüm derslerine olduğu kadar, sayısal derslere de önem veriliyor. Milletin kafasını kurcalamayın.

Ayrıca, benim görüşüm Ağ İşletmenliği veya Web Programcılığı bölümünden yana. Veritabanı cidden kolay bölüm değil, "kafan yanar." :D

@EssenceTurk, yanlış düşünüyorsun. Meslek liselerinde bölüm derslerine olduğu kadar, sayısal derslere de önem veriliyor. Milletin kafasını kurcalamayın.

Meslek lisesinde mi okuryosun hocam nereden biliyorsun sayısal derslerin olduğu ben okuyan birisi olarak söylüyorum. Lisede öğrendiklerinle bir şey yapamazsın.Lisede düzgünce sayısal ders görme sonra git sayısal bölümden sınava gir. Hak mı bu yani diyelimki oldu adamlar kaç ders görecek Allah'ını seversen sayısal derslerin eklendiğini düşün 20 saat dersin üstüne çıkabilir yapmayın hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı