Bilişim terimleri sözlüğü

Carnage86

Kilopat
Makaleler
22
Yer
İzmir
Merhabalar. Bugün çok önemli bir sorun hakkındaki bir önerimi sizlerle paylaşacağım.

Donanım ve yazılım teknolojilerinin ne kadar karmaşık olduğu herkesin mâlumu. Halk arasındaki tabirle "bilgisayardan anlayan biri" olmak için binlerce terimin anlamını bilmek zorundayız. Her gün yeni terimler ekleniyor, terimlerin anlamları değişime uğruyor, aynı kavramı farklı firmalar farklı terimlerle ifade ediyor. Mesela shader kelimesi ilk olarak olarak shading için kullanılan ufak programcıkları ifade ederken daha sonra programlanabilir işlem üniteleri için kullanılmaya başlandı. Ancak aynı kavram daha sonra CUDA çekirdekleri, akış işlemcileri gibi kelimelerle ifade edildi.

Bu durum hem bilgi paylaşımında bulunan hem de bir şeyler öğrenmeye çalışanlar için son derece can sıkıcı olmaya başladı. Özellikle editörlerin işi gerçekten zor. Konuyu derinlemesine anlatsalar pek çok terime başvurmak zorunda kalacaklar, her bir terimin açıklamasıyla uğraşsalar çektikleri videoların ve yazdıkları yazıların uzunluğu can sıkıcı boyuta ulaşacak. Ya da anlattıkları şey çoğu kişi tarafından anlaşılmayacak. Her şeyi basitçe açıklasalar bu sefer bilgili kullanıcılar "ben bunları zaten biliyordum" diyecekler ve sıkılacaklar. Forumda sorulan sorulara cevap verdiğimizde biz de benzer durumlarla karşılaşıyoruz. "Mantle saniyedeki draw call sayısını 9 kat arttırarak CPU overheadini azaltmayı hedefleyen bir API" dediğimizde "Draw call ne?", "Overhead ne?", "API ne?" hatta ve hatta "CPU ne?" gibi sorularla karşılaşmamız gayet doğal. Bu durum Technopat videolarına, makalelerine, incelemelerine ve forumuna göz atan bir kullanıcının, bu kavramlara hızlıca erişmesini sağlayan çok kapsamlı ve iyi hazırlanmış bir sözlüğe ihtiyaç duymasına yol açıyor.

Google'da bilişim terimleri sözlüğü yazdığınızda bir sürü sonuç çıkıyor. Bu başlığı açmadan önce bir göz attım ve kalitesizlikleri beni şaşırtmadı. Herkes anadili gibi İngilizce bilmediğine göre, bu şartlar altında insanların kavramların anlamını öğrenme konusunda ciddi sorunlar yaşanması ve bir noktadan sonra "off yeter artık sıkıldım" diyerek pes etmesi kaçınılmaz. Bu boşluğu doldurmak da işinin ehli olan insanlara düşüyor.

Bu konudaki önerim şu: İmece usulü çalışacağız. Sözlüğe eklemek istediğimiz kavramları bir başlık altında paylaşacağız ve editörler tanımları doğru yaptığımızı düşünürse bunları sözlüğe ekleyecekler. Onun dışında Technopat editörleri de ayırabildikleri zaman ölçüsünde bu sözlüğe katkı yapacaklar. Sözlüğe eklenen her bir kavram da tartışmaya ve eleştiriye açık olacak. Sözlüğe katkı yapan forum üyeleri de bilimsel disiplinle çalışıp mümkün olduğunca kaynak gösterecekler. Ve bu iş acele etmeden, "ayda en az 200 kavram eklemeliyiz, yoksa bu iş yürümez" gibi düşünceye kapılmadan, "az olsun ama öz olsun" mantığıyla yapılmak zorunda. Kimse kimseye "koskoca ay boyunca iki tane tanım girmişsin, biraz daha çalışsana" dememeli.

Benzer bir uygulama hayata geçirilmemesi bana gmre Technopat'ın önündeki en büyük engel olacaktır. Siz bu konuda ne düşünüyor ve ne öneriyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı