Bilmemeniz Gereken Bilgi - 3 Kişiden Doğan Çocuklar (Genetik Mühendisliği)

Hamza Er

Hectopat
Daha fazla  
Dünyayı sallayan haber tıp dergisi olan "Human Reproduction"'ın başlığında ortaya çıktı; "Mitokontrinin içine Sitoplazma nakli yapılarak insan spermi elde edildi". Fakat medya bir günde bu haberin üstünü örttü ve unutmayı terçih etti. -ki- Hepimizde unuttuk. Fakat dünyada genetik mühendisliğiyle üretilen düzinelerce çocuğun olduğu gerçeği duruyor. Hâlâ kulağa bilim-kurgu gibi geliyor olsada, evet gerçek.

New Jersey de bulunan üretim tesisinde ilk bilinen eşey hücre terapi -ki birey genleri spermlere geçebilmesi için bir bakıma değiştirildi- doktorları Mart 2001de neredeyse 30 sağlıklı bebeğin 3 kişinin DNAlarından doğduklarını duyurdu. Bu 30 çocukten 15'i tesisin doğum kliniğinde doğuyor diğer 15ide başka yerlerde. (3 kişi : Anne, baba ve 2. bir kadından)

Doktorlar, yumurta, yaşlı mitokontri bulundurduğu için gebe kalmanın başaramayacağını düşünüyor. Bu tembel yumurtalar döllendiklerinde dölyatağına tutunamayacaklardır. Güçlendirmek için biliminsanları genç bir bayanın mitokontrisini enjekte ettiler. Mitokontride DNA olduğu için doğan çocukların genetik metaryali 3 farklı DNAdan oluşacak. Hatta "2. Kadın"'ın DNAsı nesilden nesile geçebilir.

Büyük problem ise, bu olayın doğan çocuklara yada torunlarına nasıl bir etki yapacağını kimse bilmiyor. Hatta, bu yerleştirilen mitokontri homo sapiensi bırakın daha geniş ölçüde hayvanlarda bile araştırılmadı. Doğum kliniğinin teknik sonuçları 17 fetüsten 15nin yaşadığını göstermesine rağmen, doktorlar çocukların sağlıklı olduğunu kabul etti ama çok önemli bir şeyden bahsetmeyi ihmal ettiler. Bir tanesi alındı diğeri düşük oldu. Neden? 2 fetüsünde nadir genetik bozukluğu vardı; Turner Sendromu (resim Boyun bölgesine dikkat), ki sadece kadınlarda görülür. Genellikle her 2,500 dişiden biri bu bozuklukla doğar, ki X kromozomundan bir tanesi ya eksiktir yada tamamiyle kayıp. Yinede bu 17 fetüsten 2 tanesi bu hastalığı gösterdi.

Eğer bu 17 fetüsün 9unun dişi olduğunu düşünürsek (yüzde 50 civarlarında olduğu için) bu 9 dişiden 2si bu nadir bulunan hastalığa sahip oldu. Doğum kliniğinden gelen dosyalar gösteriyorki onlar bile bu büyük oranın sitoplazma transferi sebebiyle olabileceğini kabul ediyorlar.

Turner Sendromunun açığa çıkmasından önce bile, bir çok uzman bu tekniğin kullanıldığını duyunca dehşete kapıldılar. Britanyanın İnsan Dölleme ve Embriyoloji Otorite başkanı olan Ruth Deech BBC'ye şu açıklamalarda bulundu; "Büyük bir risk var, sadece bebekler için değil, aynı zamanda değerini bilmediğimiz gelecek nesillerimiz için".

Bu teknik sonucu doğan çocukların sayısı bilinmiyor. Orjinal makalede "neredeyse otuz" sayısını veriyor ama bu 2001 yılındaydı. Şu zamanda mutant çocukların en az 2si şuan ergenlik yıllarında. (ki bu zamana kadar binlerce bu yolla üretilen çocuk vardır)

Batı Ontario Üniversitesinden emekli biyoloji profesörü Dr. Joseph Cummin "bu 30 çocuktan ne tıbbi bilgi nede medyadan bir bilgi yok" dedi. 2 anne ve babadan doğan çocuklar olduğu kadar, 2003te Norveçten gelen raporlara göre sitoplazma nakli mitokontriyel hastalıkların düzeltilmesinde kullanılıyormuş.

not: Hiç bir yerden ALINTI DEĞİLDİR tamamiyle kendim çevirdim ve ilk defa burda yayımladım (kitap: 50 Things Youre Not Supposed To Know -Bilmemeniz Gereken 50 Şey-)

not2: eğer kitabı okuyup bir yerde yanlış çeviri yaptığımı düşünüyosanız lütfen güzel bir üslüp kullanarak bildirin hem okuyan yanlış bilgi almasın hem benim nerde yanlışım var onu görmüş olurum. Umarım beğenmişsinizdir..

Gittikçe yaşanmayacak hale gelen bir dünyada yaşıyoruz ya.

1952'de çift başlı köpek deneyi yapan (pis işlerle uğraşan) bilim camiası şuan kimbilir nelerin peşindedir. CIA'in okyanusta gizli insan deneyleri yaptığı biliniyor fakat o gemilerden tek bir fotoğraf sızdırılamadı daha. En son Fransada köyü delirttiklerini okumuştum, o haberde yıllar öncesinin deneyiydi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bildiğim kadarıyla insan genomunu tamamladılar. İlerleyen zamanlarda doğacak çocuğumuzu tabiri hoş olmasa da ''modifiye'' edebileceğiz. Genetik olarak aktarılan bütün hastalıkların önüne geçmeyi planlıyorlar bu şekilde. Reklamını isterseniz çocuğunuz mavi gözlü olsun, isterseniz turuncu gibisinden yapıyorlar o ayrı.

Haberde bilimsel detay vermemişler, bana biraz tipik medya sansasyöneli gibi geldi. Ama bunu bir kenara bırakıp düşünürsek, avrupa nüfusu yaşlı ağırlıklı ve bunu düzeltmeye çalışıyor. Çocuk sahibi olmaya teşvik, maddi destek, paralı izin, çocuk ücreti gibi bir çok uygulamaları var. Eğer 13 yıldır mitokondri nakli yapılıyorsa, ilk yılki hastaların hepsi çocuk sahibi olduysa ve her sene devam ettiyse çok değil 10 nesil sonra kadın nüfusunun %50'si kısır olabilir.

Birazdan dünya sağlık örgütünün sitesine bakacağım bu olay ile ilgili açıklaması var mı diye.

Ayrıca emeğine sağlık, paylaşımlarının devamını diliyorum.

Dünya Sağlık Örgütü'nün haberini verirsen sevinirim. İnsan kendi kendini evrimleştirmeye başladı doğanın yapmasını bekleyemiyor ama umarım doğanın yaptığı gibi olur, yoksa bayağı başımız ağrıyacak...

Yeni konular

Geri
Yukarı