Bina içi OBK kablo nasıl çekilir?

Mehmet Demirr

Kilopat
Daha fazla  
Daha önce de burada konu açmıştım. Sokağımın önünden fiber kablo geçiyor ve bulunduğum sokağa OFSD konulmuştu. Öyle olunca Türk Telekom müdürlüğüne eve kadar fiber altyapı için dilekçe vermiştim. 2 hafta geçtikten sonra dilekçe durumunu sormaya gittiğimde bölgenizde dönüşüm bulunmamakta dediler.
2 hafta önce dilekçeyi verdiğim kişi ise dairelerinize OBK kablo çekip onu apartman girişine sallayın tekrar buraya gelin süreciniz daha hızlı işler, yönetmeliğimiz değişti dedi.
Öncelikle bulunduğum bina 2 katlı müstakil bir ev tek bir daireye fiber hat çekimi olacak. Bunun maliyeti ne olur? kaç metre kablo lazım ayrıca elektrikçi işçiliğiyle birlikte ortalama maliyet ne olur bilgilendirebilir misiniz? Ayrıca gerçekten kendimiz bina iç tesisatını yapsak sokaktan geçen fiber kabloyu getirirler mi? Şuanda VDSL altyapım ve DSL bağlantısını 3 boşluklu telefon prizlerinden sağlıyorum bu sorun çıkartır mı?

Bazı elektrikçilerde OBK bulunuyor. Bir araştırın derin. Olmadı müdürlük görevlisine sorup temin etmeyi deneyin.

Çekimini elektrikçi yapabilir. Fiyat bilgisi ustaya göre değişir. 100-200TL arası bir ücret alır diye düşünüyorum.

Mevcut DSL bağlantı prizinden OBK kabloyu geçirebilirsiniz. Bir sorun olmaz. VDSL bağlantınız da saniyesinde kesilmez. Hepsi bir yönetmeliğe tabii...

Bazı elektrikçilerde OBK bulunuyor. Bir araştırın derin. Olmadı müdürlük görevlisine sorup temin etmeyi deneyin.

Çekimini elektrikçi yapabilir. Fiyat bilgisi ustaya göre değişir. 100-200TL arası bir ücret alır diye düşünüyorum.

Mevcut DSL bağlantı prizinden OBK kabloyu geçirebilirsiniz. Bir sorun olmaz. VDSL bağlantınız da saniyesinde kesilmez. Hepsi bir yönetmeliğe tabii...
Teşekkürler muhtemelen tanıdık bir elektrikçi vardır onlara danışmak gerekir ama benim aklıma takılan sorun şu: 2 katlı 3 daireli bir binaya yolu kazıp fiber altyapı getiriler mi? Konuştuğum kişiye göre iç tesisatı halledersek sürecimiz hızlanırmış ve en yakın bağlantı noktasından çekilebilirmiş. Kablo ise evimin 5 metre önünden geçiyor hemen. Elektrikçiyle de bir konuşmak lazım. Olumlu bir süreç olursa buradan bilgilendiririm tekrardan.

Fiber için OBK kablo pahalı bir kablo değil. İhtiyacınız kadar alıp kendiniz çekebilirsiniz. İç tesisat hazır olursa Türk Telekom dönüşüm işlemine biraz daha olumlu bakabilir. Ama sadece "biraz". Yani bunu yaptınız diye hemen dönüşüm olacak şeklinde düşünmeyin...

50m 141,00 TL (KDV dahil)

100m 235,00 TL (KDV dahil)

1 makara (1000m) 1.450,51 TL + KDV

Fiber için OBK kablo pahalı bir kablo değil. İhtiyacınız kadar alıp kendiniz çekebilirsiniz. İç tesisat hazır olursa Türk Telekom dönüşüm işlemine biraz daha olumlu bakabilir. Ama sadece "biraz". Yani bunu yaptınız diye hemen dönüşüm olacak şeklinde düşünmeyin...

50m 141,00 TL (KDV dahil)

100m 235,00 TL (KDV dahil)

1 makara (1000m) 1.450,51 TL + KDV
Sadece tek daireye çekilecek ve 2 katlı binanın 2. katına olacak ortalama kaç metre kablo alsak uygun olur? En azından şansımızı denemiş oluruz gerisi Türk Telekom'a bağlı artık. Olmazsa da halihazırda bulunan VDSL altyapıda sorun olmaz herhalde o OBK kablosunu çektikten sonra.

Sadece tek daireye çekilecek ve 2 katlı binanın 2. katına olacak ortalama kaç metre kablo alsak uygun olur? En azından şansımızı denemiş oluruz gerisi Türk Telekom'a bağlı artık. Olmazsa da halihazırda bulunan VDSL altyapıda sorun olmaz herhalde o OBK kablosunu çektikten sonra.
Ayrıca OBK kabloların bazıları 1x1 bazıları ise 1x2 farkı olur mu hangisini alsak olur?

2 katlı 3 daireli binaya yolu kazıp fiber altyapı getiriler mi?
Müstakil binaya bile fiber çekimi yapıldığını gördüm. Neden sizin binaya yapılmasın?
Konuştuğum kişiye göre iç tesisatı halledersek sürecimiz hızlanırmış...
Konuştuğunuz kişi muhtemelen buraya başlanmış ama yarım bırakılmış diye not düşüp projeye dahil edecektir. En azından böyle düşünüyorum.

Birde size tavsiyem binada bulunan tüm dairelere bu kabloyu çekin. İlla evin içine kadar sokmanıza gerke yok. Kapının önüne OBK gelse yeter. Biraz daha şansınız artar.

Müstakil binaya bile fiber çekimi yapıldığını gördüm. Neden sizin binaya yapılmasın?

Konuştuğunuz kişi muhtemelen buraya başlanmış ama yarım bırakılmış diye not düşüp projeye dahil edecektir. En azından böyle düşünüyorum.

Birde size tavsiyem binada bulunan tüm dairelere bu kabloyu çekin. İlla evin içine kadar sokmanıza gerke yok. Kapının önüne OBK gelse yeter. Biraz daha şansınız artar.
Gittiğim yer Türk Telekomun operasyon merkezi adı altında bir tesisti yani konuştuğum kişiler bilgili kişilerdi yardımcı da oldular. Haklısınız 2 daire kullanılıyor internet 2 dairede de ortak kullanılıyor aslında. Asıl modem kurulacak daire içine kadar kabloyu da çekeriz diğer dairenin de girişine bırakırız. Sonrası beklemek gerekiyor, konuştuğum kişi siz halledin dilekçe vermeye gerek yok tekrar buraya gel demişti. Süreci takip edicem artık teşekkürler cevaplar için.

Geri
Yukarı