Binama fiber geliyor ama kullanamıyorum

The Machinist

Hectopat
Daha fazla  
Şimdi benim sorunum: Sokağımıza bundan birkaç yıl önce fiber döşendi ve binamızın içine fiber kutusu koyuldu ancak binamızın içinden dairelere giden kablolar VDSL olduğu için kullanamıyoruz. Bu konu hakkında kimlerle iletişime geçip binamıza döşenmek üzere kabloyu nasıl temin edebilirim ve bu kabloyu kimler döşeyebilir? Bilgisi olan kişiler yardımcı olabilirse teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Fiber.PNG
    Fiber.PNG
    472,8 KB · Görüntüleme: 275
Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi benim sorunum: Sokağımıza bundan birkaç yıl önce fiber döşendi ve binamızın içine fiber kutusu koyuldu ancak binamızın içinden dairelere giden kablolar VDSL olduğu için kullanamıyoruz. Bu konu hakkında kimlerle iletişime geçip binamıza döşenmek üzere kabloyu nasıl temin edebilirim ve bu kabloyu kimler döşeyebilir? Bilgisi olan kişiler yardımcı olabilirse teşekkür ederim.

Hocam dairelere kadar döşendimi eğer döşenmediyse biraz beklemeniz gerekebilir.

Hocam bu kutu eski bir kutu. Bundan VDSL hizmeti alabilirsiniz. FTTH altyapıya geçmek istiyorsanız apartman sakinleri olarak bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz. Proje çizilip onaylanırsa ekip gelecek ve binadaki bu kabinin yerine aşağıdaki fotoğrafta yer alan OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) koyacak. OBK'yı (daire içi kıl fiber optik kabloyu) kendileri de çekebilir size teslim edip "bunu siz halledeceksiniz" de diyebilirler. Kendileri çekmezse bir elektrikçiyle anlaşıp dairelere çektirirsiniz.
Sonrasında dairelerden gelen OBK ile ana hattı (turuncu kabloyu) birleştirecekler. Böylelikle FTTH altyapınız tamamlanmış olacak.
Tabii bütün bunların gerçekleşmesi için projenin hazırlanması ve onay alması lazım.
Fotoğrafta benim binamda yer alan dağıtım kutusunu görüyorsunuz. Bizde T11 kabini yoktu, sokaktaki T7 kabine bağlıydık. FTTH talebimizi belirten dilekçe verdik ve bu sistemi kurdular.

Dosya Ekleri

• 20211105_113130.jpg
    20211105_113130.jpg
    33,4 KB · Görüntüleme: 98
Son düzenleme:
Bizim binada da var bundan, bende eve kadar alabiliyor muyum fiberi yani?

Türk Telekom'a gidin böyle bir talebiniz olduğunu söyleyin, kabloyu onlar veriyor döşemeyi siz yapıyorsunuz (çoğu yerde öyle kendi döşedikleri de oluyormuş). Geçiş işlemini binanın tamamında ortak karar ile yaparsanız daha iyi olur bildiğim kadarıyla fiber kutuya geçiş yapıldığında öbürünü iptal ediyorlar ve fibere geçmeyenlere hizmeti kesiyorlar. En azından biz 4 ay önce geçtiğimizde bize böyle söylendi.

Kutu eski diyorsunuz da VDSL için saha dolabına kablo gelmesi yetmiyor mu? Neden kablo çekilmekle uğraşılsın?
Dediğiniz doğru. VDSL altyapıda fiber kablo, genelde saha dolabında sonlandırılır ve binalara bakır hat devam eder. Ancak bu her yerde böyle değildir. Biraz da planlamaya bağlıdır. Konuyu açan hocamın attığı fotoğraftaki kabin T11 olarak geçiyor. Bu kabin kimi zaman birkaç binaya VDSL hizmeti verir kimi zaman da sadece bulunduğu binaya hizmet verir. Kabinin üzerinde fiber yazdığına bakmayın aslında bu sistem VDSL'dir. Fiber diyebilmek için ya FTTB (binaya kadar fiber) ya da FTTH (daireye kadar fiber) altyapı kurulması lazım.
FTTB sistemde fiber kablo binaya gelir, uygun bir yerde MDU dediğimiz cihazda sonlandırılır ve dairelere CAT kablo çekilir. CAT kabloların kalitesine göre 1 Gbps hız alınabilir. Tabii bu hızlara sahip paketlerin satışa açılmasıyla.

FTTH sistemde ise fiber kablo binaya gelir, yine uygun bir yerde OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) dediğimiz ufak bir kutuda sonlandırılır. Bu kutudan dairelere OBK ismi verilen genelde sarı renkli, çok ince ve hassas bir kablo dağıtılır. İşte asıl fiber altyapı budur. Bu altyapı 10 Gbps bağlantıyı destekler.

Konuyu açan hocamın binasındaki sistem fiber değil VDSL. Fotoğrafta da görüldüğü üzere kabinin sağ alt tarafında 4 adet giriş mevcut. Bu girişlerden 4 binaya VDSL hizmeti verilebilir. Bu kabinin içinde tıpkı sokaktaki saha dolaplarında olduğu gibi (sözgelimi T7, T9 gibi dolaplar) DSLAM bulunur. Bu DSLAM denen cihazlarda regletler bulunur ve buradan çift telli telefon kablosu dağıtılır. Bunun FTTB'den farkı MDU cihazı değil de DSLAM kullanıldığı için Gbps hızları desteklememesidir. Hatırlarsanız FTTB'de dairelere CAT kablo çıkıyordu. CAT kabloların 4 telli olduğunu biliyoruz. VDSL'de ise kablo 2 telli olduğundan dolayı teoride en fazla 100 Mbps hız alınabilir.

Niçin binaya böyle bir kabin konulduğunu bilemem, dediğim gibi planlama işi.
Hocam fiber altyapı istediği için binadaki kabinin değişmesi lazım. T11 kabinden fiber hizmet alınmaz. Türk Telekom fiber sistemde artık sadece FTTH sistem kuruyor. Yukarıdaki mesajımda da yazdığım gibi binaya OFDK yerleştirilmesi ve dairelere OBK çekilmesi lazım.

Zaten binana kadar fiber çekilmiş. Bundan sonrasını kendin halledeceksin. Komple fiberli yeni bina mı yaptırırsın modemine fiber mi çektirirsin artık o senin bileceğin iş.

Geri
Yukarı