Binance P2P ile dolandırılma ihtimali var mı?

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhaba. Binance P2P ile hem kripto alırken hem kripto satarken dolandırılma ihtimali var mı?

Negative puanları da görüyorum orada. Umarım orada da dolandırılmayız?

Evet var. Alıcı mı satıcı mı tarafında olduğunuz önemli. Eğer kripto alıcısı pozisyonundaysanız riskiniz biraz daha yüksek çünkü para transferini ilk sizin yapmanız gerekiyor. Siz transferi yaptıktan sonra karşı tarafın kripto ödemesini serbest bırakmama ihtimali mevcut. Kripto satıcısı tarafında ise riskiniz daha az, karşı taraf para transferini yaptıktan sonra kripto paranızı serbest bırakmanız gerektiğinden IP'ler sizin elinizde.

Dikkatli olmanız gereken nokta ödemenizi almadan hiçbir şekilde işlemi onaylamamanız. Eğer karşı taraf sattığınız kriptonun karşılığı olan miktarı size göndermediyse ve chat kısmından kriptolarınızı serbest bırakmanızı istiyorsa kesinlikle onaylamadan işlemi iptal edin ve Binance'ye durumu rapor edin.

Ve elbette tahmin edebileceğiniz gibi pozitif takas puanı olan insanlarla ticaret yapmaya çalışın.

P2P'de sizi bekleyen bir diğer risk ise çalıntı hesaplar ile karşı tarafın size para transfer etmesi veya sizin onların çalıntı banka hesaplarına para transferi gerçekleştirmeniz. Bu durumda kripto para veya nakit ödemenizi aldıktan sonra maddi açıdan sizi riske atan bir şey söz konusu değil ancak çalıntı banka hesabının sahibinin durumu yetkilileri bildirmesi durumunda dava dosyasında suçlu olmasanız bile adınız yazabilir. Daha önce böyle bir durum benim başıma geldiği için belirtiyorum ki bence bu çok uç bir deneyimdi, benim haricimde böyle bir şey deneyimleyen sayısı oldukça azdır ama yine de bilmekte fayda var.

Eğer yaşınız tutuyorsa kripto alım-satım işlemlerinizi borsaların spot piyasalarında yapmaya çalışın. Bazen p2p kısmı çok avantajlı fiyatlar sunabiliyor. 20₺'ye satılan bir ürüne birinin 25₺ teklif etmesinin altında her zaman bir neden aramanızı öneririm. İyi sosyaller.

Evet var. Alıcı mı satıcı mı tarafında olduğunuz önemli. Eğer kripto alıcısı pozisyonundaysanız riskiniz biraz daha yüksek çünkü para transferini ilk sizin yapmanız gerekiyor. Siz transferi yaptıktan sonra karşı tarafın kripto ödemesini serbest bırakmama ihtimali mevcut. Kripto satıcısı tarafında ise riskiniz daha az, karşı taraf para transferini yaptıktan sonra kripto paranızı serbest bırakmanız gerektiğinden IP'ler sizin elinizde.

Dikkatli olmanız gereken nokta ödemenizi almadan hiçbir şekilde işlemi onaylamamanız. Eğer karşı taraf sattığınız kriptonun karşılığı olan miktarı size göndermediyse ve chat kısmından kriptolarınızı serbest bırakmanızı istiyorsa kesinlikle onaylamadan işlemi iptal edin ve Binance'ye durumu rapor edin.

Ve elbette tahmin edebileceğiniz gibi pozitif takas puanı olan insanlarla ticaret yapmaya çalışın.

P2P'de sizi bekleyen bir diğer risk ise çalıntı hesaplar ile karşı tarafın size para transfer etmesi veya sizin onların çalıntı banka hesaplarına para transferi gerçekleştirmeniz. Bu durumda kripto para veya nakit ödemenizi aldıktan sonra maddi açıdan sizi riske atan bir şey söz konusu değil ancak çalıntı banka hesabının sahibinin durumu yetkilileri bildirmesi durumunda dava dosyasında suçlu olmasanız bile adınız yazabilir. Daha önce böyle bir durum benim başıma geldiği için belirtiyorum ki bence bu çok uç bir deneyimdi, benim haricimde böyle bir şey deneyimleyen sayısı oldukça azdır ama yine de bilmekte fayda var.

Eğer yaşınız tutuyorsa kripto alım-satım işlemlerinizi borsaların spot piyasalarında yapmaya çalışın. Bazen p2p kısmı çok avantajlı fiyatlar sunabiliyor. 20₺'ye satılan bir ürüne birinin 25₺ teklif etmesinin altında her zaman bir neden aramanızı öneririm. İyi sosyaller.
Yok hocam mesela Ben Size durumu şöyle anlatayım. Azerbaycanda durum şöyle tam olarak. Telegramda Kripto Al Sat grupları var. Bunların genelde adminlerine yazıyoruz ve onlardan alıyoruz aynı zamanda sattığımızda da adamlara ilk parayı biz atıyoruz ya da işte gidip görüşüp alıyoruz bir şekilde. Kripto'yu al sat yaparken değil. Alım yaparken Binance'ın kendi resmi sayfasından alırım almasına. P2P den değil yani ama satarken işte bu gruplarda satarım başka çarem yok. Çünkü Sizde Binance'ın kendisinden banka kartınıza transfer edebiliyorsunuz yani Türkiyede ama Azerbaycanda böyle değil işte elden ele satım yapıyoruz. Alıcılarını ve satıcılarını telegram sayfasından bulmak zorunda kalıyoruz. Çünkü hatta alsak bile Binance sayfasından fee çok fazla kesiyor. 100 USDT aldık diyelim. 96 USDT hesaba geçiyor 2 3 manat da kartımdan kesiyor mesela. Artı durumu banka anlarsa kartı bloke ediyor. Sanırım bu durum şimdilik 1 2 bankada böyle. Dolandırıcılık gibi bir işlem yapıldı bankanızdan aranıyor ve kartınızı çalıyorlar gibi bir otomatik mesaj geliyor.

Yok hocam mesela ben size durumu şöyle anlatayım. Azerbaycan'da durum şöyle tam olarak. Telegram'da kripto al sat grupları var. Bunların genelde adminlerine yazıyoruz ve onlardan alıyoruz aynı zamanda sattığımızda da adamlara ilk parayı biz atıyoruz ya da işte gidip görüşüp alıyoruz bir şekilde. Kripto'yu al sat yaparken değil. Alım yaparken Binance'ın kendi resmi sayfasından alırım almasına. P2pden değil yani ama satarken işte bu gruplarda satarım başka çarem yok. Çünkü sizde Binance'ın kendisinden banka kartınıza transfer edebiliyorsunuz yani Türkiye'de ama Azerbaycan'da böyle değil işte elden ele satım yapıyoruz. Alıcılarını ve satıcılarını Telegram sayfasından bulmak zorunda kalıyoruz. Çünkü hatta alsak bile Binance sayfasından fee çok fazla kesiyor. 100 USDT aldık diyelim. 96 USDT hesaba geçiyor 2 3 manat da kartımdan kesiyor mesela. Artı durumu banka anlarsa kartı bloke ediyor. Sanırım bu durum şimdilik 1 2 bankada böyle. Dolandırıcılık gibi bir işlem yapıldı bankanızdan aranıyor ve kartınızı çalıyorlar gibi bir otomatik mesaj geliyor.

Anladım hocam, benim yazdıklarım Türkiye için geçerliydi, görünüşe göre Azerbaycan'da kripto için yasal bir izin yok. Sizin durumunuzda zaten p2p harici alım-satım yapma imkanınız yok gibi duruyor. Türkiye'de döviz bürolarında dolar altının yanında kripto para alım-satımına da müsaade ediyorlar. Tabii her döviz bürosu yapmıyor ama birçoğunda ben gördüm. Paranızın güvenliği için dilerseniz bu bürolara gidip al-sat yapabilirsiniz, tabii Azerbaycan'da, Türkiye'de olduğu gibi bürolarda al-sat yapılıyor mu bilmiyorum. Eğer yapılmıyorsa yine başladığınız noktaya dönüyorsunuz. P2p ile al-sat yapmaya mecbursunuz.

Anladım hocam, benim yazdıklarım Türkiye için geçerliydi, görünüşe göre Azerbaycan'da kripto için yasal bir izin yok. Sizin durumunuzda zaten p2p harici alım-satım yapma imkanınız yok gibi duruyor. Türkiye'de döviz bürolarında dolar altının yanında kripto para alım-satımına da müsaade ediyorlar. Tabii her döviz bürosu yapmıyor ama birçoğunda ben gördüm. Paranızın güvenliği için dilerseniz bu bürolara gidip al-sat yapabilirsiniz, tabii Azerbaycan'da, Türkiye'de olduğu gibi bürolarda al-sat yapılıyor mu bilmiyorum. Eğer yapılmıyorsa yine başladığınız noktaya dönüyorsunuz. P2p ile al-sat yapmaya mecbursunuz.
Yok aslında alınıyor hocam. Fakat dediğim gibi sadece 1 ve 2 banka için böyle. Bir de dolandırılmama söz konusu. Aynen biz mecbur P2P ya da Telegram grupları bir de altın bozdura bileceğimiz yerlerde

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı