BioNTech aşı deneyimim

Hocam her aşının halsizlik vb. şeyler yapma ihtimali var ki bu gayet normal bir durum. Şu anda gidip tetanoz aşısı da vurulsanız aynı şeyler olacak.
Tetanoz bana etki etmedi nedense. Hiçbir şey hissetmedim. Millet yere filan düşüyormuş aşırı ağrıyormuş ama öyle bir şey olmadı.

Dün erken yattım biraz iyi bir uyumuşum, şu an hiçbir şeyim yok. Demek ki bir gün falan halsizlik yapabiliyor bünyeden bünyeye. Onun dışında hiçbir şikayetim yok. Ben virüse yakalanıp nefes alamayanları biliyorum haftalarca. Öyle olmaktansa iki gün halsiz olmak, tatil köyü bence. Bugün bir de bisiklete binerim, kaslar açılır, kan dolaşımı hızlanır bu iş biter. 😄

Aşı olma kararı verme döneminde olanlara: Yan etkisi olma "ihtimali" olmayan başka bir aşı ya da ilaç var mı? Evdeki ilaçların prospektüslerini alın bakın, bakalım kaç tanesinde baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı gibi hafif yan etkiler yokmuş kendiniz görün. Neredeyse bütün ilaç ve aşılardaki "olası" yan etkiler arasında bunlar var. Biontech özelinde ise kısa 3. faz çalışması nedeniyle anafilaksi riski diğer aşılara göre daha yüksek, bilin bakalım bunun oranı geçen aylarda 1,893,360 1. doz aşısının ardından ne kadar? 21! 1,893,360 kişiden sadece 21 tanesi büyük anafilaksi reaksiyon gösterdi. İhtimal ne kadar? 1/90,160... Hastalığa yakalınca 1/40 ihtimalle ölmeniz mi daha mantıklı yoksa 1/90,160 ihtimalle "ciddi" anafilaksi gösterme riskiniz mi? Ayrıca size yarım saat hastanede kalmanız söyleniyor, nedeni de bu. Bu 1/90,160 ihtimalden birisi size vurursa, 21 kişinin 17 tanesi bunu dakikalar sonra yaşadığı için kalmanız isteniyor.

Çok ciddi anafilaksi riski bu kadar düşük, peki diğer alerjik reaksiyon sayısı ne kadar? 154. Diğer alerjik reaksiyon gösterenlerin oranı 1/12,294 ihtimal.

Bu 1,893,360 ilk doz aşısının ardından olumsuz etki (mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, baş ağrısı gibi etkilerin birkaçı) görenlerin sayısı 4,393. Kısacası aşı olduktan sonra rahatsız edici yan etki (ciddi alerjik etki değil sadece baş ağrısı, ishal, baş dönmesi, kas ağrısı gibi şeylerin en az ikisi) görme ihtimaliniz ise 1/430.

Bu sayılar yukarıda da verdiğim gibi 1,893,360 kişilik bir aşı grubunun ardından verilen hastane raporlarından toplanan sayılar. Birkaç bin kişilik ufak grup içinden çıkan sayılar değiller.

Aşı olmadan hasta olursanız ölme ihtimaliniz ne? 1/40.
Aşı olduktan sonra rahatsız edici yan etki görme ihtimaliniz ne kadar? 1/430.
Aşı olduktan sonra alerjik reaksiyon görme ihtimaliniz ne kadar? 1/12,294.
Aşı olduktan sonra çok ciddi (hastanede müdahale gerektiren) anafilaksi riski ne kadar? 1/90,160.

Sözün özü: aşı karşıtlığınızı kendinize saklayın. Bilmediğiniz, araştırmadığınız konularda da başkalarının oturma organlarından attığı palavraları gelip burada anlatmayın. İsrail'de görülen çok düşük düzeydeki miyokardi vakalarının da aşıyla olan bağlantısı daha araştırılıyor. Bunun da aşıyla direkt bağlantısı olsa bile o kadar milyonluk sayı içindeki düzeyi çok düşük, 5 milyondan fazla aşı olan kişi arasında sadece 275 ve bunun %95'i de hafif sınıfında. Yani miyokardinin aşıyla bağlantısı kanıtlansa bile miyokardi riskiniz 1/18,181, "ölümcül" miyokardi riskiniz 1/357,142...

Kaynaklar: Centers for Disease Control and Prevention, The Poynter Institute ve Pharmaceutical Technology.

Aşı olma kararı verme döneminde olanlara: Yan etkisi olma "ihtimali" olmayan başka bir aşı ya da ilaç var mı? Evdeki ilaçların prospektüslerini alın bakın, bakalım kaç tanesinde baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı gibi hafif yan etkiler yokmuş kendiniz görün. Neredeyse bütün ilaç ve aşılardaki "olası" yan etkiler arasında bunlar var. Biontech özelinde ise kısa 3. faz çalışması nedeniyle anafilaksi riski diğer aşılara göre daha yüksek, bilin bakalım bunun oranı geçen aylarda 1,893,360 1. doz aşısının ardından ne kadar? 21! 1,893,360 kişiden sadece 21 tanesi büyük anafilaksi reaksiyon gösterdi. İhtimal ne kadar? 1/90,160... Hastalığa yakalınca 1/40 ihtimalle ölmeniz mi daha mantıklı yoksa 1/90,160 ihtimalle "ciddi" anafilaksi gösterme riskiniz mi? Ayrıca size yarım saat hastanede kalmanız söyleniyor, nedeni de bu. Bu 1/90,160 ihtimalden birisi size vurursa, 21 kişinin 17 tanesi bunu dakikalar sonra yaşadığı için kalmanız isteniyor.

Çok ciddi anafilaksi riski bu kadar düşük, peki diğer alerjik reaksiyon sayısı ne kadar? 154. Diğer alerjik reaksiyon gösterenlerin oranı 1/12,294 ihtimal.

Bu 1,893,360 ilk doz aşısının ardından olumsuz etki (mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, baş ağrısı gibi etkilerin birkaçı) görenlerin sayısı 4,393. Kısacası aşı olduktan sonra rahatsız edici yan etki (ciddi alerjik etki değil sadece baş ağrısı, ishal, baş dönmesi, kas ağrısı gibi şeylerin en az ikisi) görme ihtimaliniz ise 1/430.

Bu sayılar yukarıda da verdiğim gibi 1,893,360 kişilik bir aşı grubunun ardından verilen hastane raporlarından toplanan sayılar. Birkaç bin kişilik ufak grup içinden çıkan sayılar değiller.

Aşı olmadan hasta olursanız ölme ihtimaliniz ne? 1/40.
Aşı olduktan sonra rahatsız edici yan etki görme ihtimaliniz ne kadar? 1/430.
Aşı olduktan sonra alerjik reaksiyon görme ihtimaliniz ne kadar? 1/12,294.
Aşı olduktan sonra çok ciddi (hastanede müdahale gerektiren) anafilaksi riski ne kadar? 1/90,160.

Sözün özü: aşı karşıtlığınızı kendinize saklayın. Bilmediğiniz, araştırmadığınız konularda da başkalarının oturma organlarından attığı palavraları gelip burada anlatmayın. İsrail'de görülen çok düşük düzeydeki miyokardi vakalarının da aşıyla olan bağlantısı daha araştırılıyor. Bunun da aşıyla direkt bağlantısı olsa bile o kadar milyonluk sayı içindeki düzeyi çok düşük, 5 milyondan fazla aşı olan kişi arasında sadece 275 ve bunun %95'i de hafif sınıfında. Yani miyokardinin aşıyla bağlantısı kanıtlansa bile miyokardi riskiniz 1/18,181, "ölümcül" miyokardi riskiniz 1/357,142...

Kaynaklar: Centers for Disease Control and Prevention, The Poynter Institute ve Pharmaceutical Technology.
Hocam bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Affınıza sığınarak soruyorum. Neden sadece Pfizer-Biontech aşısı olurken muvafakat name imzalıyoruz? Diğer aşılarda böyle bir durum yok. Kuzenim ABD'de yaşıyor AstraZeneca oldu. Dayım da Moderna oldu. Böyle bir şey imzalatmamışlar. Annesi (yabancı hiç görmedim) Pfizer-Biontech olmuş ona imzalatmışlar. Annem Sinovac oldu. Ona da imzalatmadılar. Ben zorunlu olduğum için yaptırdım bir sorunum yok ama bunu çok merak ediyorum kimse mantıklı bir cevap veremiyor. Sizin sonuna kadar okuyacağınızı düşünüyorum. Bazı kalın kafalı arkadaşlar beni aşı karşıtı olarak görüyorlar öyle bir şey söylemiyorum.

Neden sadece Pfizer-Biontech aşısı olurken muvafakat name imzalıyoruz?
Bilmiyorum da aklıma şöyle ihtimaller geliyor; mRNA teknolojisi ilk defa bir aşıda bu kadar yaygın kullanılıyor, ayrıca aşının verimli olması oluşturulması gereken şartlar üst düzeyde. -70/80 derecede sürekli muhafaza edilmesi gerekiyor gibi bazı zorlukları var. Bu 2 şarttan dolayı öyle bir şey imzalanıyor olabilir. Yalnız benim imzaladığım kağıtta sadece baş dönmesi, baş ağrısı, ishal gibi birkaç tane daha yan etkiye karşı uyarı vardı. Bir de aşının hamile ve süt veren kadınlarda yeterli laboratuvar tetkiklerinin yapılmadığına dair bir madde vardı.

3. ihtimal olarak ise 3. faz çalışmasının çok kısa tutulmuş olması geliyor ancak diğer ülkelerde böyle bir belge imzalama gerekliliği yokken sadece bizde imzalatılıyorsa da sağlık bakanlığının gereksiz prosedürü olabilir.

Biontech için diğer ülkelerde imzalanan bir şey var mı bilmiyorum. Arkadaşlarıma sorabilirim, cevabı gelince sayfada yazarım. Sinovac ise eski tip bir aşı olduğu için gerek görülmemiş olabilir.

Hocam bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Affınıza sığınarak soruyorum. Neden sadece Pfizer-Biontech aşısı olurken muvafakat name imzalıyoruz? Diğer aşılarda böyle bir durum yok. Kuzenim ABD'de yaşıyor AstraZeneca oldu. Dayım da Moderna oldu. Böyle bir şey imzalatmamışlar. Annesi (yabancı hiç görmedim) Pfizer-Biontech olmuş ona imzalatmışlar. Annem Sinovac oldu. Ona da imzalatmadılar. Ben zorunlu olduğum için yaptırdım bir sorunum yok ama bunu çok merak ediyorum kimse mantıklı bir cevap veremiyor. Sizin sonuna kadar okuyacağınızı düşünüyorum. Bazı kalın kafalı arkadaşlar beni aşı karşıtı olarak görüyorlar öyle bir şey söylemiyorum.
Ben burun ameliyatı olmuştum 2017 yılında. Genel anestezi olunacağından dolayı ve anestezinin etkilerinden dolayı, bana 5 sayfa döküman imzalatmışlardı. Meğerse, anestezi herkeste farklı farklı tepkilere yol açabiliyormuş. Masada kalma ihtimali bile varmış hastanın. Tabii ki, hastane yönetimi ve ameliyatı yapanlar hukuki sorumluluk almak istemiyorlar. Bu kağıt işleri, tamamen kendilerini herhangi tazminat vb. işlerden kurtarmak. Her şeyin riski ve yan etkisi vardır, siz de bilirsiniz. En basitinden antibiyotiklerin ve ağzı kesicilerin bile.

Ben burun ameliyatı olmuştum 2017 yılında. Genel anestezi olunacağından dolayı ve anestezinin etkilerinden dolayı, bana 5 sayfa döküman imzalatmışlardı. Meğerse, anestezi herkeste farklı farklı tepkilere yol açabiliyormuş. Masada kalma ihtimali bile varmış hastanın. Tabii ki, hastane yönetimi ve ameliyatı yapanlar hukuki sorumluluk almak istemiyorlar. Bu kağıt işleri, tamamen kendilerini herhangi tazminat vb. işlerden kurtarmak. Her şeyin riski ve yan etkisi vardır, siz de bilirsiniz. En basitinden antibiyotiklerin ve ağzı kesicilerin bile.
Hocam ben imzalatılma sebebini az çok biliyorum ama diğer aşılarda yokken bunda neden var? Diğer aşıları yapanların tüm dünyaya yetecek parası var da Pfizer-Biontech'in mi yok? Sorumluluk ise diğerleri de aptal değil sonuçta?

Biontech olup herhangi bir şey imzalatılmadığını söyleyen birçok insan gördüm ben açıkçası internette, kendim ve bütün arkadaşlarım tıp öğrencisi olarak Sinovac olduğum için tanıdığım yok şu an Biontech olan. Farklı imza uygulamalarının aşılara mı bağlı olduğunu, yoksa hastaneden hastaneye, eyaletten eyalete mi değiştiğini bilemeyiz açıkçası. Örneğin “Moderna Covid Vaccine Consent Form” yazınca Amerika’daki birçok farklı hastane ve üniversitenin imzalattığı belgelere ulaşmak mümkün. Moderna’da kağıt imzalatılmıyor bilgisi doğru değil yani. Kuzeniniz, dayınız ve annesi aynı anda aynı hastanede farklı aşılar olmadığı sürece doğru bir karşılaştırma değil. 1 gün sonra bile prosedür değişip imza getirilmiş olabilir. Buna dayanarak herhangi bir aşıya daha güvensiz demek hatalı bir yaklaşım. İmza sadece anaflaksi riski daha yüksek olduğu için Biontech’te atılıyor olabilir. Veya bilmediğimiz çok daha basit bir şey olabilir hastaneler arası prosedür farkı gibi.

Zaten imzalatılan formun anlamı “ne olursa olsun Pfizer sorumlu tutulamaz” demek de değil. Formun anlamı riskleri kabul ediyor oluşunuz ki bu her türlü aşı, ilaç, tıbbi prosedür için böyledir, yıllardır da böyle olmuştur. Yan etki ve komplikasyonlardan firmalar ve sağlık çalışanları sorumlu tutulamaz çünkü tutulmaları oldukça saçmadır.

Düşünsenize, bir ilaç veya aşı buluyorsunuz, 200 milyon kişide 1000 kişi miyokardit geçirip sizi dava ediyor. Veya ilaç yan etkileri dolayısıyla hayatını kaybedenler olabiliyor, onlar da firmalara tazminat açıp milyonlarca dolar alabilse, kim ilaç üretir? Veya hekimsiniz, en ufak enjeksiyon bile riskli bir işlemdir, anaflaksi dolayısıyla. 1 milyon kişiye yaparsınız, anaflaksiye girenlerden 1 tanesi bütün müdahalelere rağmen kurtarılamaz, o kişinin ailesi sağlık ekibine dava açabilmeli mi sizce?

Bu tip yan etkilerden, komplikasyonlardan hiçbir zaman firmalar veya sağlık çalışanları sorumlu değildir. Çünkü tıbbın doğasında var hepsi. Tıp bilimi, komplikasyonları minimuma indirmek, en iyi hizmeti verebilmek için sürekli değişen “bilimsel kanıtlara göre en doğru yollar” tanımlar. Siz bu yollardan çıkmadığınız, dürüst davrandığınız sürece oluşabilecek sorunlardan sorumlu tutulmazsınız. Zaten böyle olmasa sağlık alanında kimse çalışmaz, çalışamaz.

Aşılara gelince de aynı bilimsel basamaklar geçerli. Faz çalışmalarının nasıl yapılacağı, sonuçlarının nasıl yayınlanacağı, yan etki takibinin nasıl yapılması gerekliliği vs bilimsel olarak sabittir. Firma bunları yaptığı, ve herhangi bir veri saklamadığı, bilerek zarar vermediği veya yapması gereken bir şeyi eksik/hatalı yapmadığı sürece zaten sorumlu tutulamaz.

Moderna aşısına imza atmamış olmanız, yan etkilerinden şirketi sorumlu tutabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sistemden randevu alırken bile farkında olmadan “okudum onayladım” tarzı bir şey onaylamış olunabilir. Veya gidip vurulmak imza yerine geçiyor sayılır zaten.

Aynı şekilde Biontech aşısına imza atılması, yukarıda bahsettiğim sahtekarlık, veri saklama, eksik bilimsel araştırma yapma gibi konularda Pfizer’ın sorumlu tutulamayacağı anlamına gelmez. Bunları eksik yaptığı, toplumdan veri sakladığı öğrenilmesi durumunda en ağır cezaları alırlar, imzanın amacı bu duruma karşı korumak değil zaten, öyle bir imza da olamaz, insan haklarına aykırıdır.

Kısacası, atılan imza olsun veya olmasın bütün aşılardaki beklenmeyen yan etkilerden zaten sorumlu tutulmuyor firmalar. Bu yıllardır böyle. İmza atılsın veya atılmasın şirketler kasten yaptıkları hata ve sahtekarlıklardan, gözden kaçırdıkları, yapması gereken bir prosedürü uygulamadıkları durumlardan sorumlu tutulur. İmza buna karşı korumaz.

Umarım yeterince açıklayabilmişimdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı