Çözüldü BIOS açılış süresi 87 saniye

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmoWanKenobi

Centipat
Yer
Şırnak Beytüşşebap
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5 13400F | Anakart: ASUS TUF Gaming B760M Plus WiFi | Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming 4070 OC 12GB | SSD: Kingston NV2 1TB | Kasa: ASUS TUF GAMİNG GT501 | Güç Kaynağı: ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850W
Meslek
Filozof
RAM
Adata XPG spectrix Cl16 3200mhz 2x8 GB
SSD veya HDD modeli
Kingston NV2 1tb
Ekran kartı
ASUS TUF GAMİNG 4070 oc
Anakart
ASUS TUF GAMİNG B760m plus WiFi
İşlemci
Intel i5 13400F
Anakarti bu sene aldım. Modeli: ASUS B760M Plus DDR4 Wi-Fi
SSD'yi de bu sene aldım. Modeli: Kingston NV2 1TB.
Arkadaşlar sistemi yeni aldım ve Steam'den oyun indirimeye başladım ve sabah ekmek almaya çıktım. Eve geldiğimde annem süpürge için bilgisayarın fişini çekmiş. Ondan sonra PC'yi tekrar açtım. Normalde BIOS süresi 7sn gözükür iken 30 olmuştu tekrardan aç kapa yaptım 86.9 sn olarak gözüktü.
SSD'nin 200 GB i boş. Üstüne PC hâlen 4-5 sn de açılıyor.
Bu durumda ne yapmam gerek?
Bilgisayarda bir sorun var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20230516_125702.jpg
    IMG_20230516_125702.jpg
    92,5 KB · Görüntüleme: 36
Çözüm
Bu kadar panik yapmanı gerektirecek bir şey değil. Öncelikle bilgisayarı yeniden başlatıp değeri tekrar kontrol et. Muhtemelen açılışta BIOS'a falan girdin, sistem elektrik kesildi diye kontrol yaptı, işletim sistemi yüklenmeden sana şunu şunu yapalım mı falan dedi, o yüzden o süre o kadar çok.
Aç kapa yapma, yeniden başlat. Hızlı başlatma açıktır, aç kapa o yüzden o değeri değiştirmiyordur.

O süre normal kullanıcının hiçbir işine yaramıyor. Hatta kafa karışıklığına sebep oluyor.
Bu kadar panik yapmanı gerektirecek bir şey değil. Öncelikle bilgisayarı yeniden başlatıp değeri tekrar kontrol et. Muhtemelen açılışta BIOS'a falan girdin, sistem elektrik kesildi diye kontrol yaptı, işletim sistemi yüklenmeden sana şunu şunu yapalım mı falan dedi, o yüzden o süre o kadar çok.
Aç kapa yapma, yeniden başlat. Hızlı başlatma açıktır, aç kapa o yüzden o değeri değiştirmiyordur.

O süre normal kullanıcının hiçbir işine yaramıyor. Hatta kafa karışıklığına sebep oluyor.

Çözüm
Ani güç kesme bir süre mekanik diskleri etkiler ama SSD konusunda fikrim yok. Bilgisayarın Power kablosunu çıkarıp açma düğmesine 3-5 saniye basılı tutun. Kasaya tekrar güç verip açın ve diskin sağlık bilgilerini paylaşın. HD Tune tavsiyemdir.

Artı -1 Eksi
Diskin sağlık bilgileri derken son BIOS zamanını paylaşayım değil mi ?
Birde HD Tune nedir ?

Evet bios kontrolü yaptım dediğiniz gibi teşekkür ederim

Şu an antrenmandayım eve geçip dediklerinizi uygulayacağım herhangi bir sorunla karsilarisam haber ederim. Tekrardan teşekkür ederim.

Yani? Bilgisayarı yeniden başlattığınızda değer düzeldi mi? 5-10 saniye falan oldu mu?

Üstat hakkını helal et cevaplamayı unuttum. Dediğin gibi oldu. Çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı