BIOS açılmıyor

shulatzo

Hectopat
Daha fazla  
RAM
apacer nox 2x8gb ddr4 3600mhz cl18
İşlemci
ryzen 5 5600
Arkadaşlar ve hocalarım herkese selam. Gigabyte B550M DS3H rev 1.5 anakart kullanıcısıyım. F1 BIOS sürümü yüklüyken Valorant için BIOS'tan Secure Boot açma işlemlerini yaptım. F1 sürümünde bu işlemleri yaparken key management bölümünde Update uygulaması yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum fakat sorunsuz bir şekilde oyuna ve Windows 11'e giriş yapabiliyordum. F2 BIOS'a güncellemesini yaptım Secure Boot'u kapatıp RAM'ler için XMP Auto olarak açtım RAM'leri 3600MHz'ye aldı otomatik olarak. Sonra F10 ile kayıt edip çıkış yaptım BIOS'tan. Şu an hiçbir şekilde ne klavyeme güç geliyor açılırken ne de ekrana görüntü geliyor.

Çözmek için uyguladığım yöntemler:

BIOS pilini çıkartıp gücü kesip 10 15 dakika bekledim iki kez denedim
2 adet olan CMOS pimine kısa devre yaptırdım gücü kestikten sonra 10 15 saniye.
2 ve 4. sokette takılı RAM'leri söktüm sadece 1. sokete taktım RAM'leri komple değiştirip 2 adet RAM taktım.
İşlemcim Ryzen 5 5600 olmasına rağmen anakart üzerinden HDMI ile görüntü almayı denedim.

Bilgisayara gücü verdikten sonra fanlar hızlanıyor açılıyormuş gibi sonra tekrar yavaşlıyor sanki arabada marşı 5 10 saniye çeviriyoruz tam çalışıyor motor sonra tekrar başa dönüyor kendiliğinden. Biraz araştırma yaptım. Anladığım kadarıyla. Bu anakartın sadece rev 1.5 modelinde Q-flash tuşu ve BIOS USB girişi bulunmuyor.

Herhangi bir fikri olan veya yardımcı olabilecek birisi aramızda var mıdır?

Gerçekten de diğer tüm revizyonların kullanım kılavuzlarında Q-Flash Plus button var, ama sizinkinde yok. Sadece BIOS'un içerisindeki Q-Flash'tan bahsedip duruyor.

Anakartınızın arka USB giriş/çıkışlarına baktınız mı? Orada Q-Flash veya BIOS ile alakalı bir ibare / yazı var mı? Fiziksel olarak da bir bakın, belki de kullanım kılavuzunda bir problem vardır. Tüm revizyonlarda olup sizinkinde olmaması ilginç.

Gerçekten de diğer tüm revizyonların kullanım kılavuzlarında Q-Flash Plus button var, ama sizinkinde yok. Sadece BIOS'un içerisindeki Q-Flash'tan bahsedip duruyor.

Anakartınızın arka USB giriş/çıkışlarına baktınız mı? Orada Q-Flash veya BIOS ile alakalı bir ibare / yazı var mı? Fiziksel olarak da bir bakın, belki de kullanım kılavuzunda bir problem vardır. Tüm revizyonlarda olup sizinkinde olmaması ilginç.
Baktım baktım gerçekten de öyle bir usb girişi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı