BIOS ayarını değişince sistemden 3 kısa bip sesi geliyor ve kapanıyor

JOTEMM

Decapat
Daha fazla  
Normalde 16 GB 3600 MHz RAM'ım var. Oyunlarda FPS dustugunu fark edınce bir baktım sıstem 8 GB ve 2100 MHz goruyor. RAM'leri cıkardım taktım, 16 GB geri cıktı. 2100 MHz dedım normal hemen 3600 yapayım. Sonra Smart acces Memory acayım acıp baslattım PC'yi. 3 kısa bip sesi geliyor kapanıyor. Bir daha kendi kendine başlıyor 3-4 kez başlayıp kapnıyor sonra normal başlatıyor Windows kendını tek bıp sesi ile ve RAM'ler hala 2100 de Smart acces etkın degıl. BIOS kaydetmemıs ınternetten baktım 3 kısa bıp anlamı ne diye RAM onbellegı sıkıntılı yazmıslar oyle bir şey olsa 8 GB gozukmesı gerekmez mı? Bende 16 GB fakat BIOS kaydetmıyor. Hatta PC'yı ılk actıgımda sıstem SSD kurulu olmasına ragmen PC dırek BIOS'a atıyordu benı. Sonra HDD'yı sısteme takınca açıldı. Acaba BIOS pili mı sıkıntılı anakart mı? Bilgisi olan veya tecrubesı olan yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birden fazla kısa bip sesi = anakart arızası.
Sürekli bip = güç kaynağı arızası.
1 uzun bip = bellek tazelemesinde hata.
1 uzun 1 kısa bip = anakart veya BIOS arızası.
1 uzun 2 kısa bip = ekran kartı arızası (dıp Switch)
1 uzun 3 kısa bip = ekran kartı arızası.
2 uzun 1 kısa bip = ekran kartı arızası (ramdac)
2 kısa bip = bellek eşlik (parity) hatası.
3 kısa bip = belleğın ilk bölümünde (64K) hata.
4 kısa bip = timer hatası.
5 kısa bip = işlemci hatası.
6 kısa bip = klavye(işlemcisi) hatası.
7 kısa bip = işlemci hatası.
8 kısa bip = ekran kartı belleği(okuma/yazma) hatası.
9 kısa bip = BIOS ROM hatası.
10 kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası.
11 kısa bip = tampon bellek hatası
Böyle diyor hocam.

Bilgisayarı kapatıp fişini çek. RAM'leri çıkart. Daha sonra BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekleyip tekrar tak. CLEAR CMOS olsun.

Sonra RAM'leri 4 yuva varsa 2. ve 4.'ye takıp sistemi aç. Memtest86 testinde RAM'leri test et. Daha sonrasında sonuçları atıp BIOS'tan tekrar XMP ayarı yaparak denersin.

BIOS'un güncel değilse de önce işe BIOS'u güncelleyerek başlayabilirsin. Kararlı bir BIOS sürümü olsun.

Artı -1 Eksi
Bilgisayarı kapatıp fişini çek. RAM'leri çıkart. Daha sonra BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekleyip tekrar tak. CLEAR CMOS olsun.

Sonra RAM'leri 4 yuva varsa 2. ve 4.'ye takıp sistemi aç. Memtest86 testinde RAM'leri test et. Daha sonrasında sonuçları atıp BIOS'tan tekrar XMP ayarı yaparak denersin.

BIOS'un güncel değilse de önce işe BIOS'u güncelleyerek başlayabilirsin. Kararlı bir BIOS sürümü olsun.

XMP ile 3600'e cıkarmadan mı memetest yapayım. Şu an PC acık bu arada acıalbılıyor sadece BIOS ayarlımı guncelleyınce 3 bıp sonra 3 4 kere kapanıp acılıyor ayarlar eskı kalıyor ama PC acılıyor. Kullanabılıyorum. Dedikleriniz yapacagım Memtest'ı şu an yapayım mı yoksa dedıklerınız yaptıktan sonra mı?

Eğer ayar ile sistem kafayı yiyorsa ve BIOS o ayarları kabul etmiyorsa öncelikle BIOS sürümünü güncelle ve tekrar dene. Daha sonra da olmazsa manuel RAM O.C'u yaparsın. Bazıları bu şekilde çözüyor.

RAM'lere sonra test yaparsın, RAM'lerde sorun olduğunu sanmıyorum.

Eğer ayar ile sistem kafayı yiyorsa ve BIOS o ayarları kabul etmiyorsa öncelikle BIOS sürümünü güncelle ve tekrar dene. Daha sonra da olmazsa manuel RAM O.C'u yaparsın. Bazıları bu şekilde çözüyor.

RAM'lere sonra test yaparsın, RAM'lerde sorun olduğunu sanmıyorum.

Olmadı manuel OC deneyeyım ılk bir pili cıkartmayı deneyeyim sonra BIOS Update sonra. Yapacak bir şey kalmayacak herhalde zaten ama Memtest'i yaparım sonucları paylaşırım gene buradan sizde bılgılendirirseniz cok guzel olur. Arkadaş 3 kısa bıp sesıne belleğın ilk bölümünde (64K) hata. Demiş sizce boyle bir şey olabilir mi bende kesın midir?

tamamdır dedıklerınız yapacagım.Durumu da aktarırım zaten cok tesekkur ederım.

En son olanları söyluyorum. BIOS'u son surume guncelledım. Denedim düzelmedi. Sonra pili çıkardım eski anakartımda ki pili taktım direk. Gene düzelmedi. Sorun hala nerede bilmiyorum. BIOS'ta bir şeyi değiştirince kaydetip çıkınca 3 kısa bip sonra PC kapanıyor. Kendi kendine acılıyor bir 3 kısa bip kapanıyor daha sonra bir daha kendi kendine gene 3 kısa bip sonra gene kapanıyor sonra 1 kısa bip yapıp kapanıyor sonra bir uzun(saglıklı acılma sesi olan) verip bilgisayar acılıyor ayarlar gene tabii eskisinde kalıyor. Son durum bu var mıdır bir fikriniz?
@Jira

@Jira buralarda mısınızzz?

Sadece ram degıl biostan hangi ayarı değişirsem değişeyim o dedıgım olay dongusu oluyor.
@Jira

Son düzenleme:
f16 b ye guncelledım anakart gigabyte b550 pro-p 1.0 revizyon

@kino

@Assecreed

@start_system

@turko35408

@Qwerty10

@misty rosetta

@Süleyman Yusuf

1679305316363.png

Hdd in boyle gozukmesi normal mi?

sağ altta cıkar tak yazıyor falan

@Jira var mıdır fikriniz neden böyle bir problem yaşıyorum.Ayrıca şu an fark ettim smart acces memory acabildim sıkıntısız ama ne zaman ram mhz ini olması gereken 3600 e getirsem dediğim olaylar oluyor hala.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı