BIOS ayarları nasıl olmalı?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, PC ayarlarımı bu şekilde değiştirdim. Normalde görsel de eski halinde olunca ekran 5 dakika sonra kapanırdı uzun süre ellemessem bile PC'yi uyku modu kapalı olmasına rağmen kendi kendine restart atıyordu.
Ama UEFI'yi Legacy yaptım o sorun şimdi yok sizce bu ayarlar çok önemlimi nasıl olmalı BIOS ayarları?
Ek olarak şimdi Windows 10 Home format atacağım onun için de önemli bu ayarlar ne şekil atmalıyım format?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-08-20 at 01.18.20.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-20 at 01.18.20.jpeg
    83,1 KB · Görüntüleme: 621
Anlamsız değişiklikler yapmışsınız eğer modern bi anakartınız varsa UEFI desteği vardır zaten. Bu dönemde UEFI desteksiz anakart bulmak daha zor o yüzden onu değiştirmenize gerek yok. Zaten yaptığınız tüm değişiklikler gereksiz default hali normal olanı.

Bilgisayarınızın restart atmasının sebebi güncel BIOS sürümünüzün büyük ihtimalle olmaması. 3000 Mhz ram desteği için BIOS güncellemesi gerekiyor genellikle. 3000Mhz zorluyorsanız kapanıyordur bir süre sonra.

Anakart modelinizi öğrenip kendi resmi sitesinden BIOS sürümünü indirin. CPUZ kullanabilirsiniz öğrenmek için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burdan da nasıl yapılır izleyin kurun

Ardından XMP'yi açın o kurcaladığınız tüm ayarları da geri döndürüp hepsini UEFI Legacy'den UEFI yapın.

@Buğra's fark ettiysen Default ayarlara aldıktan sonra kapanmadığını söyledim,
Evet B450 MSI anakart UEFI var ama seçmek gerekir sanırım.
Çünkü default olarak sadece Legacy olarak işaretli el ile UEFI seçmem gerekir değil mi?
Seçmeden anakart direk UEFI olarak çalıştırmaz sonuçta.
Doğru olanlar görsel de soldaki olanlar değil mi? Sağdakiler bence yanlış ama o şekil de bir sorun yaşamadım.
@start_system 3200MHz yapıyordum ben manuel olarak ayarlama seçeneği var Auto diye onu 3200MHz veya direk 3000 yapıyordum XMP yerine bu iş için fark eder mi?
Ve XMP 1 yazıyor sağ da solda da 2 yazıyor onlar ne?
Hangisinde kalmalı eğer XMP olarak yapmalısın diyorsanız?

@Buğra's fark ettiysen Default ayarlara aldıktan sonra kapanmadığını söyledim,
Evet B450 MSI anakart UEFI var ama seçmek gerekir sanırım.
Çünkü default olarak sadece Legacy olarak işaretli el ile UEFI seçmem gerekir değil mi?
Seçmeden anakart direk UEFI olarak çalıştırmaz sonuçta.
Doğru olanlar görsel de soldaki olanlar değil mi? Sağdakiler bence yanlış ama o şekil de bir sorun yaşamadım.
BIOS'unuz en güncel sürüme sahip mi?

@mami29_53 Merak etme anlıyorum o ayarları bir bir ayarladığım gibi ben değiştirdim zaten.

Şuan değil 2 ay olmuş yeni sürüm geleli en son 5 ay önce güncellemiştim.
BIOS sürümünüzü güncelleyin. Ayarları UEFI'ye çekip XMP kapalıyken deneyin sorun kalıyor mu tekrar yazın sorun çözülürse çözülmezse

Yeni konular

Geri
Yukarı