BIOS ayarları sonrası PC açılmıyor

prex

Kilopat
Daha fazla  
2 Gün önce BIOS'tan işlemciye 0.10 voltaj ekledim. Verdim ve 200 olan hız gibi şeyi ekledim. Fazla 265 gösteriyordu. Onu 250 yaptım. F10 dişlemciye çıktım BIOS'tan. Yeniden başlatması gerekiyordu. Ama PC kapandı ve 2 gündür Power tuşuna basıyorum. Küçük bir hareket oluyor sonra bir şey olmuyor.

Yaptıklarım:

RAM'leri söktüm.
Ekran kartını söktüm.
Harddiski söktüm.
BIOS pilini söktüm.
Jumper ayarını yaptım.
Bilgisayarı 2 gün elektriksiz bıraktım ama hala aynı açıktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Foxconn g31mxp anakart
Asus gt730 ekran kartı
Intel pentium dualcore 2.70ghz
4gb ram
Aslında biosa kullanılabilir ram problemini çözmek için girmiştim gecenin 4 ünde kafamın hali yüzünden bunlar oldu.
0.10 voltaj arttırmıştım ne olmuştur işlemciyi söktüm yanık gibi bir sey yok sanki powere bastığımda kendini kilitliyor gibi sistem.

Son düzenleme:
Bilgisayarın gücünü kes sonrasında BIOS pilini sök ve 2 tane demir olacak onları birbirine tornavida vb. iletken bir demir ile dokundurarak 1 saniye bekle ve bunu bir kaç kere tekrarla sonra pilini geri tak. Bu işlemlerden sonra BIOS ayarların sıfırlanmış olacak eğer yaptığın ayarlar sisteme zarar vermemiş ise eskisi gibi açılacaktır.

Bilgisayarın gücünü kes sonrasında BIOS pilini sök ve 2 tane demir olacak onları birbirine tornavida vb. iletken bir demir ile dokundurarak 1 saniye bekle ve bunu bir kaç kere tekrarla sonra pilini geri tak. Bu işlemlerden sonra BIOS ayarların sıfırlanmış olacak eğer yaptığın ayarlar sisteme zarar vermemiş ise eskisi gibi açılacaktır.
Yapmıştım onu olmadı
0.10 voltaj çok mu zararlı?
Zarar gelseydi bence fanlar dönüp durmazdı.

0.10 bizim için küçük bir değer gibi gözükse de bazı işlemciler için fazla bir voltaj. Keşke voltaj vermeden önce bir konu açıp yardım isteseydin yada internette başka yapanlardan örnek alsaydın. Her işlemci aynı overclock yeteneğine yada voltaj dayanımına sahip değildir sen en iyisi işlemcini başka bir bilgisayarda dene sonucu yazarsın.

0.10 voltaj çok mu zararlı?
CPU nun FSB ya da çarpanını değiştirmediyseniz, RAM voltajları ile de desteklemediyseniz, ayrıca anakartınızın G31 chipsetli olması ve overclock konusunda yeterli olmaması 0.1 voltu değişim açısından gayet yüksek bir voltaj yapar ve bilgisayar bileşenleriniz fiziki zarar görmüş olabilir. İhtimaldir. Bu sebeple overclock işlemleri önerilirken "sorumluluk uygulayandadır" şeklinde bir uyarı yapılır.

CPU nun FSB ya da çarpanını değiştirmediyseniz, RAM voltajları ile de desteklemediyseniz, ayrıca anakartınızın G31 chipsetli olması ve overclock konusunda yeterli olmaması 0.1 voltu değişim açısından gayet yüksek bir voltaj yapar ve bilgisayar bileşenleriniz fiziki zarar görmüş olabilir. İhtimaldir. Bu sebeple overclock işlemleri önerilirken "sorumluluk uygulayandadır" şeklinde bir uyarı yapılır.
Şunları yaptım

Cpunun voltajını 0.10 arttırdım
200 değer yazan hız gibi bişi vardı 265 max diyodu 250 yaptım
Ramler autoydu 800 mhz aldım

İşlemcinin çarpanı 13.5 sanırım ki 200 olan değerin FSB olduğunu tahmin ediyorum. İslemciniz de E5400 sanırım. Bu durumda 250 x 13.5 = 3.38 GHz gibi bir hıza overclock etmeye çalışmışsınız, ama çarpanı düşürüp FSB yi biraz daha arttırmak daha stabil olurdu da konu bu değil tabi. Bu işlem voltaja gerek duymamış olabilir. Verdiğiniz 0.1 volt da fazla gelmiş olabilir ki anakartınız voltaj arttırmalarında çok da stabil olabilecek bir anakart değil. Dediğinize göre BIOS resetleme işlemini yapmışsınız, ekran kartını söküp onboard VGA ile sistemi çalıştırmayı denediniz mi? Bir de CPU yu başka bir tane ile deneme imkanınız var mı?

İşlemcinin çarpanı 13.5 sanırım ki 200 olan değerin FSB olduğunu tahmin ediyorum. İslemciniz de E5400 sanırım. Bu durumda 250 x 13.5 = 3.38 GHz gibi bir hıza overclock etmeye çalışmışsınız, ama çarpanı düşürüp FSB yi biraz daha arttırmak daha stabil olurdu da konu bu değil tabi. Bu işlem voltaja gerek duymamış olabilir. Verdiğiniz 0.1 volt da fazla gelmiş olabilir ki anakartınız voltaj arttırmalarında çok da stabil olabilecek bir anakart değil. Dediğinize göre BIOS resetleme işlemini yapmışsınız, ekran kartını söküp onboard VGA ile sistemi çalıştırmayı denediniz mi? Bir de CPU yu başka bir tane ile deneme imkanınız var mı?
Deniyeceğim hemen ve birşey farkettim. Monitörüme giden kablonun üstünde 250 watt yazıyor. Psuya giden kabloda 180 watt yazıyor. Sanırım ben bunları taşınmada karıştırdım 2 aydır böyle kullandım ondan başka sıkıntılar olud mu?
Maalesef, anakarttaki vga girişine takarak yaptım yine güç gidiyor ve kesiliyor.
Tamirden geldi bilgisayar. Güç kaynağı bozulmuş yenisini aldım. Sorun düzelmiştir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı