BIOS ayarlarını değiştirince çipi yanar mı?

mete arıcı

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 2600- sapphire pulse rx590 8gb -corsair 16 gb 3000mhz ram-asus tuf b450m plus gaming anakart
Meslek
makine mühendisi
BIOS ayarlarını değiştirdim sonra ekran siyah oldu ve bir daha gelmedi denemediğim yöntem kalmadı sonra bir tamirciye götürdüm şu an uğraşıyor sorun için ama BIOS çipinin yanmış olabileceğini söyledi büyük ihtimalle yandı dedi bu ekran kartına işlemci vesaireye zarar verir mi? Anakart çöp olur mu? Tamir imkanı var mı? Bilgisi olan biri varsa çok iyi olur. Anakart B450M S2H.

BIOS ayarlarını değiştirdim sonra ekran siyah oldu ve bir daha gelmedi denemediğim yöntem kalmadı sonra bir tamirciye götürdüm şu an uğraşıyor sorun için ama BIOS çipinin yanmış olabileceğini söyledi büyük ihtimalle yandı dedi bu ekran kartına işlemci vesaireye zarar verir mi? Anakart çöp olur mu? Tamir imkanı var mı? Bilgisi olan biri varsa çok iyi olur. Anakart B450M S2H.

Hangi ayarı açtın ne yaptın tam bilgi verirsen sorunu teşhis edebiliriz.

O tamirciden hemen al sistemini BIOS çipi yanması diye bir şey yoktur.
BIOS'u sıfırlamayı denedin mi?

Secure Boot altında platform key pk diye bir seçenek Update ettim PC gitti siyah ekran.

Hangi ayarı açtın ne yaptın tam bilgi verirsen sorunu teşhis edebiliriz.
O tamirciden hemen al sistemini BIOS çipi yanması diye bir şey yoktur.
BIOS'u sıfırlamayı denedin mi?

Evet dostum her şeyi denedim pili çıkardım RAM'i çıkardım ekran kartı çıkardım CMOS jumper 2 pinli benimki tornavida ile reset bile denedim.
BIOS'da hangi ayarları değiştirdin acaba? Önemli olan bu kısım aslında...

Secure Boot altındaki platform key pk adlı ayarı Update ettim sonrası siyah ekran 2 gün uğraştım tüm forumlar videolar ama nafile.

Son düzenleme:
Evet dostum her şeyi denedim pili çıkardım RAM'i çıkardım ekran kartı çıkardım CMOS jumper 2 pinli benimki tornavida ile reset bile denedim.

Hocam dediğim gibi piyasada olmayan bir arızayı bir tarafından uydurmayan bir tamircinin bakması lazım.

Ayrıca bu açtığın ayar sistemi tamamen açılmayacak duruma getirecek bir ayar değil.
Siyah ekranda monitörün ışığı yanıyor muydu yoksa sinyal yok yana stand by konumunda mıydı?

BIOS sıfırlamayı yapamamışsın gibime geliyor.

Hocam dediğim gibi piyasada olmayan bir arızayı bir tarafından uydurmayan bir tamircinin bakması lazım.

Ayrıca bu açtığın ayar sistemi tamamen açılmayacak duruma getirecek bir ayar değil.
Siyah ekranda monitörün ışığı yanıyor muydu yoksa sinyal yok yana stand by konumunda mıydı?

BIOS sıfırlamayı yapamamışsın gibime geliyor.

Görüntü hiç gelmiyor BIOS sıfırlamayı 3 kez yaptım pili çıkartıp 5 dkka bekledim olmadı.

Pili çıkardığında kasanın arkasında herhangi bir kablo takılı mıydı?

Yok dostum fişi çekip PC ‘yi off konum da iken denedim ekran kartını söküp öyle denedim ama GPU değil Ryzen 5 2600 var o yüzden anakarttan hiç görüntü alamadım yoksa işim kolay olurdu.

Yok dostum fişi çekip PC ‘yi off konum da iken denedim ekran kartını söküp öyle denedim ama GPU değil Ryzen 5 2600 var o yüzden anakarttan hiç görüntü alamadım yoksa işim kolay olurdu.

Kasanın arkasında monitör kablosu dahji takılı olsa bazen BIOS sıfırlamıyor.

Kasada hiçbir kablo takılı olmadan BIOS pilini RAM'leri ve ekran kartını çıkarın.
10 dk bekleyin be bekleme esnasında belli aralıklar ile Power tuşuna peş peşe basın.

Süre bittikten sonra parçaları güzelce takın.
Donanımsal sorun yok ise sisteminiz normal açılacaktır.

Geri
Yukarı