BIOS Boot device priority bölümü silinmiş

Yilmaz04

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Maltepe, İstanbul
Daha fazla  
Bu konuyu daha önce de açmıştım güncelliğini kaybetti ve çözüm bulamadım. Şimdi fotoğraflarla birlikte koyacağım, altta da göründüğü gibi Boot device priority bölümündeki Windows Boot Manager hariç bütün önyükleme cihazları silinmiş. BIOS pilini çıkarıp takmayı denedim, bütün cihazları (harddisk, cd/dvd Drive vs.) Çıkarıp yalnızca USB'den Boot etmeyi denedim ama olmadı. Sanırım tek yapabileceğim BIOS'u yeniden yüklemek. Ama BIOS'um güncel olduğu için BIOS güncellemesi kurmaya çalıştığım zaman BIOS'umun güncel olduğunu söylüyor. BIOS dosyalarının üzerine yazarak ya da silip yeniden yükleyerek ya da BIOS Recovery falan yaparak BIOS'u kurtarma imkanım var mı? Windows 10 clean install yapacağım Ubs'den Boot etmiyor.

Dosya Ekleri

• image5.jpeg
    image5.jpeg
    353,3 KB · Görüntüleme: 144
  • image0.jpeg
    image0.jpeg
    278,5 KB · Görüntüleme: 155
Son düzenleyen: Moderatör:
Ha bir de Plop Boot Manager diye bir program varmış, dün öğrendim. Onu kurmayı denedim sürekli hata verdi. Meğer yalnızca MBR diskler içinmiş. Ben den EaseUS ile C diskimi MBR’ye çevirdim, şimdi de bilgisayar All Boot Options Are Tried diyor. Bütün ayarları denedim secure Boot kapatıp CSM seçtim falan ama bir türlü beceremedim. Belliki bios’um mbr’den Boot etmeyi desteklemiyor. Ben de başka bir bilgisayara bağlayıp C diskimi external olarak yine aynı programla GPT’ye çevirdim hata çıktı diskin mbr’sini sildi. Şu anda disk siyah bir renkle boş gözüküyor. Ben de EaseUS sata recovery ile kurtarmaya çalışıyorum 250gb diskte 770gb kurtarılması gereken veri buldu ?!
Secure Bootu devre dışı bırakıp kaydedip çıkın. Boot menüden kontrol edin.
Denedim denedim. Olmadı

Peki sizce ne yapmalıyım, belki bilgisayarım birdaha açılmayabilir bile, C diskinin boot verilerinin kullanılabilirliği gitti
Şu anda kurtarsam bile veri diski olarak gözükecek
Diskin boyutundan fazla veri bulabilir ama hepsini kurtaramaz.
Sanırım sorunu buldum. İçinde bios pili yokmuş bu yüzden secure boot kapatsam bile yeniden başlayınca yeniden açılıyormuş. Ama yine de daha denemedim

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı