BIOS ekranı geç geliyor

Yigit75

Kilopat
Yer
Ümraniye
Arkadaşlar merhaba iki sorunum var. Birincisi BIOS ekranı 7-8 saniye sonra geliyor geldikten sonra masaüstü gelme süresi 2 saniye Total'de 10 saniye. Bundan önce i7 3770 K CPU Z77 anakart kullanıyordum ve açılış süresi Total'de 3-4 saniyeydi. Acaba AMD işlemcilere özgü bir şey mi bu? BIOS güncel Fast açık UEFI kurulu RAM 3200'de çalışıyor. Bir diğer sorum ise ekran bir anda donuyor ve 2-3 saniye sonra ekran gidip geliyor. Müzik falan çalarken ses gitmesi oluşmuyor cızırtı falan yok normal şekilde çalıyor müzik ama işlem yapılmıyor sadece donup kitleniyor. Bu sorunu önceki PSU'da hiç yaşamadım acaba sorun PSU'dan mı değerlerine bakıyorum normal değerleri veriyor ısı derecesi lazer termostadı içine tuttuğumda 5 - 7 derece oda normal. HDD SSD ekran kartı RAM hepsinin testini yaptım hiçbir sorun yok DDU ile silip baştan kurdum tüm bileşenler güncel sürekli Windows Update'de yapıyorum. Sorunu nerede aramalıyım?

Sistem özellikleri.
R5 3600.
ASRock B450 M PRO 4.
1x16 GB 3200 MHz XPG RAM.
Corsair Force MP300 240 GB m.2.
Seagate 2 TB.
Hitachi 1 TB.
Radeon HD 6570.
Corsair 700W 80+
Windows 10 2004.

Merhaba, bende de aynı sorun var.
Sistemim:
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 35MB AM4.
BIOSTAR B550MH 4000MHz OC S+V+GL DDR4 AM4 (ATX)
Palit RTX3060 Dual 12 GB 192Bit GDDR6(LHR)
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) Siyah 3200MHz DDR4 CL16.
Kingston A2000 500GB 2200/2000 MB/s NVMe M.2 × 1

Sistemi bu hafta aldım, Windows 10 education kurdum. M.2 SSD'nin 70 GB'ını doldurdum ve başlangıçta çalışan uygulamaların hepsini etkisizleştirdim. BIOS güncelledim. XMP ayarlarıyla RAM hızını 3200'e aldım. Fast BOOT seçeneğini seçtim. UEFI kurulum yaptım.

Sistemin açılış hızı 39 saniye. Anakart logosunu 33. saniyede görüyorum. Görev yöneticisinde "Son BIOS zamanı: 16.3" yazıyor.

Bildiğim kadarıyla işletim sistemi anakart logosu ekranında sonra boot ediliyor, o süre oldukça güzel ancak anakart logosunu neden bu kadar geç görüyorum? Yardımcı olabilir misiniz?

Bemin MSI B450M Mortar Anakartta bu sorun vardı, BIOS güncelleme notunda hızlandırıldığı yazıyordu bende yaptım ve az hızlandı. İlk nesil B450 anakartlarla alakalı olduğunu düşünüyorum. BIOS çipi 16MB olduğu için darboğaz vb. yapıyor olabilir.

Bemin MSI B450M Mortar Anakartta bu sorun vardı, BIOS güncelleme notunda hızlandırıldığı yazıyordu bende yaptım ve az hızlandı. İlk nesil B450 anakartlarla alakalı olduğunu düşünüyorum. BIOS çipi 16MB olduğu için darboğaz vb. yapıyor olabilir.
Hocam peki benim kullandığım B550 çipli anakart ile ilgili yorumunuz nedir?

Hocam peki benim kullandığım B550 çipli anakart ile ilgili yorumunuz nedir?

Sanırım anakartın bileşenleri test etme ve yükleme süresi uzun yavaşlığından dolayı. SATA ve M.2 SSD farkı ve kalitesi de etkileyebilir. Giriş seviyesi bir anakart, açıldıktan sonra işini görüyorsa bir problem yok. MSI da yavaş boot oluyormuş genelde. Benim ASUS TUF B550 15 saniyede açılıyor.

Yine de uzun vade kullanacaksan kaliteli bir anakarta geçmeni öneririm. Voltaj koruması, ses kartı vb. özellikler bazen hayat kurtarıyor.

Geri
Yukarı