Bios eski sürüm geri yüklemek?

Senin de pek bilgin yokmuş. Olsaydı çözüm diye sunduğun yol sorunumu çözerdi. Yani BIOS ekranında bir kaç şeyin adını öğrenip buraya gelmekle olmuyormuş :)
BIOS hakkında emin olabilirsin Türkiye'de benim kadar olan çok az insan var. Bilgi yokluğundan kaynaklı değil bilinçsiz kullanıcı olduğunuzdan genel cevap vermek durumundayız. Kullandığınız cihazı daha söylemiyorsunuz ve binlerce Laptop arasından size özel yardım etmemizi bekliyorsunuz. Bunun bizle alakası yok sizinle var. Kurallarda belirtmemize rağmen sistem bilgilerini paylaşmıyorsunuz. Bilgi konusunda benle yarışabilecek kişi yok denecek kadar o yüzden. Yukarıda söylenenleri yapın.
Bu güncelleme yazılımı.
Günceli varsa bununla bulursun. Sistem açılmıyorsa elindeki bin doğru ise yanında yazma aracı olması lazım. USB programlayıcı ile yazamazsın. Kilit bulunuyor onlarda. Yine de deneyebilirsin zorlamadan.

Son düzenleme:
BIOS hakkında emin olabilirsin Türkiye'de benim kadar olan çok az insan var. Bilgi yokluğundan kaynaklı değil bilinçsiz kullanıcı olduğunuzdan genel cevap vermek durumundayız. Kullandığınız cihazı daha söylemiyorsunuz ve binlerce Laptop arasından size özel yardım etmemizi bekliyorsunuz. Bunun bizle alakası yok sizinle var. Kurallarda belirtmemize rağmen sistem bilgilerini paylaşmıyorsunuz. Bilgi konusunda benle yarışabilecek kişi yok denecek kadar o yüzden. Yukarıda söylenenleri yapın.
Bu güncelleme yazılımı.
Günceli varsa bununla bulursun. Sistem açılmıyorsa elindeki bin doğru ise yanında yazma aracı olması lazım. USB programlayıcı ile yazamazsın. Kilit bulunuyor onlarda. Yine de deneyebilirsin zorlamadan.
Hocam merhabalar benimde bir sorunum var açıklığa kavuşturabilirsek çok memnun olurum.
Ben geçenlerde bios update yaptım, daha önce hiç yapmamıştım. İlk sürümden son sürüme BIOS u güncelledim. Ben bunu yaptıktan sonra ara ara bilgisayar kendi kendine kapanıp açılmaya başladı, kendi kendine mavi ekran vs veriyor. Bazen ekran kartıyla alakalı AMD hata veriyor, bu iyice canımı sıkmaya başladı. BIOS u eski sürümüne çevirdim, yine de düzelmedi. Format attım lakin yine de düzelmedi devam ediyor, bios güncellemesi yapana kadar hiç böyle bir hata ile karşılaşmamıştım, şuanda tekrardan format atmak istediğimde, format yarıda kalıyor ve pc kendini yeniden başlatıyor. Yardımcı olabilir misiniz ?

Ekran kartı: RX 5700XT
İşlemci: Ryzen 5 3600
Psu: 650w Bronze 80+
Anakart: MSI B450M-A Pro max
İşletim sistemi: Windows 11 Pro

Yardımcı olabilir misiniz?
Hangi sürümden hangi sürüme ilk yükselttiniz? Son sürüme yükselttiyseniz en düşün 3B sürümünde kalmanız doğru olur, daha düşük sürüme geçişlerde sorun olacaktır. Bence son sürümde kalıp BIOS ayarlarını doğru yaparsanız sonrasında formatı atarsanız sorun olacağını sanmıyorum.
HDD/SSD veya eklediğiniz son donanımda sorun olabilir kontol edersiniz tekrarlarsa.

Hangi sürümden hangi sürüme ilk yükselttiniz? Son sürüme yükselttiyseniz en düşün 3B sürümünde kalmanız doğru olur, daha düşük sürüme geçişlerde sorun olacaktır. Bence son sürümde kalıp BIOS ayarlarını doğru yaparsanız sonrasında formatı atarsanız sorun olacağını sanmıyorum.
HDD/SSD veya eklediğiniz son donanımda sorun olabilir kontol edersiniz tekrarlarsa.
Hocam çözemedim, garantiside geçmişti. Yine de aldığım firmaya gönderdim bakacaklar. Çok bir şey çıkmaz umarım.

7C52v30 dan 7C52v3G e yükseltmiştim. Sizce yaşadığım sorun bios update'den mi kaynaklı çünkü öncesinde böyle bir sorun yaşamamıştım. Update yaptıktan sonra böyle bir sorun oldu.

Bir de doğru bios ayarından kastınız nedir açıklar mısınız?

7C52v30 dan 7C52v3G e yükseltmiştim. Sizce yaşadığım sorun bios update'den mi kaynaklı çünkü öncesinde böyle bir sorun yaşamamıştım. Update yaptıktan sonra böyle bir sorun oldu.
İlk sürümden son sürüme yükseltmişsiniz o sorun olabilir. Dediğim sürüme yükseltip sonra ona yükseltmeniz daha doğru olurdu.
Bir de doğru bios ayarından kastınız nedir açıklar mısınız?
BIOS default edip boot ayarlarını vs. düzgün edilmesi lazım.

İlk sürümden son sürüme yükseltmişsiniz o sorun olabilir. Dediğim sürüme yükseltip sonra ona yükseltmeniz daha doğru olurdu.

BIOS default edip boot ayarlarını vs. düzgün edilmesi lazım.
Hocam ürünüm yarın gelecek detaylı bir şekilde anlatma ihtimaliniz var mı ? Yapacak hiç bir şeyim kalmadı çünkü, yardım alacağım kimse de yok.

Dediğinizi yaptım, sorun çözüldü teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Rica ederim hangisi ile çözüldü hepsini yapıp mı oldu yoksa taktığınız donanımdan mı idi.
İlk önce biosa ilk sürümü downgrade ettim, sonrasında dediğiniz gibi 3B versiyonuna yükselttim ve 3B de kaldım daha yükseltmedim. Sorun düzeldi

Rica ederim hangisi ile çözüldü hepsini yapıp mı oldu yoksa taktığınız donanımdan mı idi.
Ekran kartını ve işlemciyi söktüm ve geri taktım sorun devam ediyor hocam, nasıl düzeltebilirim? Yine aynı sorunu almaya başladım, biosun ayarlarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

@Murat5038
Hocam,Ekran kartını ve işlemciyi söktüm ve geri taktım sorun devam ediyor hocam, nasıl düzeltebilirim? Yine aynı sorunu almaya başladım, biosun ayarlarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı